unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Egeli çiftçiler: AKP bizi bitirdi

2002’de 3 milyar TL olan tarımsal kredi kullanımı, 2015 itibariyle 46 milyar TL’ye ulaşırken, rakamlar çiftçinin yoksullaştığını, finansal sıkıntı çektiğini ve bu nedenle bankalara olan borcunun da arttığını gözler önüne seriyor. Mevsimlik tarım işçiliğinin ve tarım sektörünün Ege Bölgesi’ndeki merkezlerinden biri olan Aydın’da da çiftçiler zor durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı 2015 yılı kasım ayında, 10.2 azalarak 11 milyar 738 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aydın’ın 2015 yılı 11 aylık ihracatı 586 milyon 317 bin dolar iken bu yıl ise bu rakam yarıya düştü.

Aydın’ın Koçarlı ilçesi Büyükdere köyünde bamya yetiştiriciliği ile geçinen Çiftçi İsmet Yücel, son dönemde tarım sektöründe ciddi sıkıntılar yaşandığını ve ürünlerin elde kaldığını ifade etti. Hükümetin ekonomi politikalarına isyan eden Yücel, “Biz şu an boşuna çalışıyoruz. Herhangi bir kâr veya kazancımız yok. Deyim yerindeyse amelelik yapıyoruz. Bu hükümet bizi bitirdi. Resmen sömürdü. Bu iktidar zengini zengin, fakiri daha da fakirleştirdi. Biz bamya ile uğraşıyoruz. Yılanın deliğinde para kazanıyoruz. Çiftçilik diye bir şey kalmadı. Çiftçiler artık eve ekmek götüremez duruma geldi. Çocuklarımız aç. Ne yapacağımızı bilmiyoruz' dedi.

Zeytincilik yapan İsmail Dalkıran ise bamyanın yanı sıra zeytin ticaretinde de ciddi bir düşüş yaşandığını söyledi. Hükümetin tarım ve ekonomi politikalarına tepki gösteren Dalkıran, “Eskiden ürettiğimiz ürünün neredeyse tamamını satıyorduk. Bir kısmı da zeytinyağı yapımında kullanılmak üzere gidiyordu. Şimdi ürünlerin büyük bir kısmı elimizde kaldı. Aylık kazancımızı bile çıkaramıyoruz. Böyle giderse hepimiz aç kalacağız' dedi. 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi

Ekonomi

Türkiye'nin satın alma gücü AB'nin yüzde 35 altında

Ekonomi

Şimşek'ten tuhaf dolar açıklaması: Ülkemize özgü değil

Ekonomi

Audi'nin yeni CEO'su belli oldu

Ekonomi

Örtülü ödenekten ilk 5 ayda 915 milyon harcanmış

Ekonomi

Dolar ve avroda son durum

Ekonomi

Borsa günü düşüşle tamamladı

Ekonomi

Fitch Türkiye'nin 2019 büyüme tahminini düşürdü

Ekonomi

‘Yerli ve milli' kripto para Turcoin'de vurgun

Ekonomi

Dolar 4.70'in üzerinde

Ekonomi

İngiliz Economist dergisi: Erdoğan'ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman