unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Ehliyet değiştirmek için servet ödüyoruz'

Milletvekili Arslan, "Sağlık raporunu sağlık ocaklarından alamayan sürücü, hastanelerde bir kağıt için 75 Lira ödemeye mahkum edilemez. 15 Lira da Emniyet için verildiğinde, basit bir ehliyet değişimi 90 Liraya çıkıyor.  Türkiye'de 26 milyonun üzerinde sürücü var ve 20 milyondan fazla taşıt trafiğe kayıtlı. Vatandaş neyin üstünde ki bu kadar bedeli sırtına yüklüyorsunuz! Ehliyet değiştirme adı altında, sağlık raporunu zorunlu tutup her vatandaştan zorla tahsil edilecek bedel, büyük bir yaraya dönüşecek. Bu paralarla hangi açıklar kapatılacak?" ifadesini kullandı.

Milletvekili Kazım Arslan "Ehliyetlerin çok cüzi bedellerle değişimini sağlayacak düzenlemeye gidilmezse, sorun sağlık ocaklarında ücretsiz verilecek raporlarla çözülmezse tepkiler artacak, sorun büyüyecek" ifadesini kullandı.

CHP Milletvekili Kazım Arslan,  İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sorduğu soruyla, yeni ehliyetler için vatandaşın ödemek zorunda bırakıldığı yüksek bedellerin düşürülmesini önerdi. Arslan'ın önergesi şöyle:

"Ehliyet değişiklikleri için istenen sağlık raporunu sağlık ocaklarından alamayan ve hastaneye sevk edilen vatandaşlar, özel ya da devlet hastanelerinde 75 TL’ye varan sağlık raporu masrafından dolayı şikayetlerini iletmektedir. Fotoğraf masrafı hariç, bir ehliyet değiştirmek için 90 TL ödemek zorunda kalan sürücüler, sağlık raporunun bedel karşılığı alınması karşısında mağdurdur.

Bununla birlikte, değişen ehliyetlerin eski ehliyetten farklı olarak nüfus cüzdanı bilgilerini eksiksiz içermemesi nedeniyle, bankalar yeni dönemde çipli ehliyet ibrazını kimlik olarak Kabul edemeyeceklerini açıklamıştır.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Uyumlu Çalışsın 

Ehliyet değişikliği amaçlı sağlık raporlarının bedelsiz ya da cüzi bedel karşılığında alınabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile eşgüdümlü bir çalışma yapacak mısınız?

Vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak adına; yeni çipli ehliyetlerdeki güvenlik niteliklerini bankalarla paylaşacak ve ehliyetlerdeki kimlik bilgilerini bankacılık sistemiyle uyumlu biçimde hazırlayacak sisteme geçilecek midir?"

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Güncel

Daha yeni başlıyor

Güncel

TKH'dan seçim açıklaması

Güncel

Aşık Veysel'in torunu Meclis'e girebildi mi?

Güncel

Turisti taksiden atan şoför, hakkında yeni gelişme

Güncel

CHP'de 10 kişi istifa etti

Güncel

Tutuklu HDP'li üye ve yöneticiler hakkında yeni gelişme

Güncel

İran: Erdoğan'ın zaferi güzel haber

Güncel

'Kabinede MHP'li isimler mümkün'

Güncel

Abdullah Gül'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Güncel

HDP'nin 'baraj' kutlamalarında 10'u aşkın gözaltı

Güncel

TBMM 8 Temmuz'da yemin edecek

Güncel

CHP'li Tanal: Bu millete her şey müstahak