unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ismini değiştirdi!

Culani, Katar'ın finanse ettiği El-Cezire Arapça televizyonunda yayınlanan görüntüde, "uluslararası toplumun Suriyelilerin üzerindeki baskılarını azaltmak, özellikle de ABD ve Rusya'nın Suriye halkını bombalamada kullandığı 'bahane'yi ortadan kaldırmak için El Kaide'den ayrıldıklarını" açıkladı. Culani, bunun yerine yeni kurdukları ve yabancı örgütlerle herhangi bir bağlantısı olmayan Fethu'ş Şam Cephesi adıaltında mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi.

El Kaide lideri Eymen Zevahiri'nin yardımcısı Ahmet Hasan Ebul Hayr'a ait olduğu belirtilen ve bugün internette yayınlanan ses kaydında Ebul Hayr, Nusra Cephesi'nin El Kaide'den ayrılmasına yeşil ışık yakmıştı. Ebul Hayr, Nusra Cephesi üyelerine, savaşın devam etmesi için nasıl hareket edilmesi gerekiyorsa o yönde hareket edilmesini tavsiye etmişti. Nusra Cephesi, Türkiye'nin de desteklediği Fetih Ordusu'nun diğer El Kaideci örgüt olan Ahrar'uş Şam'la beraber liderliğini de üstleniyor. 

El Kaide ve Suriye kolundan gelen açıklamalar Suriye Ordusu'nu Halep'te cihatçıları tamamen kuşatma altına almasının ve ülkede önemli noktaların hemen tamamında kritik ilerlemeler kaydetmesinin hemen ardından geldi. 

ABD'den ilk açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Nusra Cephesi'nin feshedilmesi ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada 'Adı değişse de El Nusra bizim için hala hedeftir' ifadeleri kullanıldı.Nusra Cephesi, Irak'taki El Kaide mensuplarından Ebu Muhammed Culani olarak bilinen Usame el-Absi el-Vahidi tarafından 2012'de Suriye'de kuruldu.

Başkent Şam'daki hava istihbarat binalarına yaptığı saldırılarla adını duyuran örgüt, Taftanaz hava üssünü ele geçirmesinin ardından Suriyeli ve yabancı savaşçıların en fazla katıldığı terörist gruplardan biri haline geldi.

Kısa sürede Suriye'nin hemen her bölgesinde etkin hale gelen örgüt, IŞİD lideri Muhammed Bağdadi'nin kendine bağlılık bildirilmesi talebini reddederek El Kaide'ye bağlılığını açıkladı. Bunun üzerine örgüt ABD'nin terör listesine girdi.

El Kaide ile yollarını ayıran IŞİD'le güç mücadelesine giren Nusra Cephesi'nin bünyesindeki yabancı savaşçıların önemli bir kısmı IŞİD'e geçti. 

Örgütün kontrolündeki Fetih Ordusu'yla beraber İdlib ve Hama'da Suriye silahlı kuvvetlerini zor durumda bırakan şiddetli saldırıları, Rusya'nın geçen eylül ayında Suriye'deki savaşa dahil olmasının nedenlerinden biri olarak gösterilmişti.

El Kaide lideri Eymen Zevahiri, geçen mayıs ayında Nusra Cephesi'nin Suriye halkının talebi ve İslami ilkelerini koruma şartıyla El Kaide'den ayrılabileceğini ifade etmişti. Bu açıklamanın ardından örgütün El Kaide ile ilişkilerini koparıp koparmayacağı tartışılmaya başlamıştı.

El Kaide ve Nusra Cephesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Dünya

Esad: Trump ile görüşmek sadece zaman kaybı olur

Dünya

İşçiler sarayın gazını kesti

Dünya

Alman Halkı ve Medyası Türkiye‘deki seçimlerle ilgili ne düşünüyor?

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.

Dünya

AGİT gözlemcisinin Türkiye'ye alınmamasına tepki

Dünya

Yunanistan'ın 'borç kurtarma programı' bitti

Dünya

Taliban 33 işçiyi kaçırdı