unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Elazığ'da 'Arsenikli su' paniği ile ilgili açıklama

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Halil Akkuş, merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesi'ndeki 40 kuyudan, 29'unda arsenik bulunduğu yönündeki haberler üzerine yaptığı açıklamada, vatandaşların içtiği ve kullandığı suda arsenik olmadığını belirterek, arsenik tespit edilen kuyuların ise kapatıldığını söyledi.

Haberlerin yayınlanmasının ardından Yurtbaşı Beldesi'nde yaşayan vatandaşlar arasında panik yaratması üzerine Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Halil Akkuş, açıklama yaptı. Düzenlediği basın toplantısında Yurtbaşı Beldesi'nde vatandaşların içtiği ve kullandığı suların temiz olduğunu belirten Dr. Akkuş, beldedeki vatandaşların mevcut şebeke suyunu güvenle kullanabileceğini söyledi.

"ARSENİKLİ KUYULAR KAPATILDI"

Dr. Akkuş, "Müdürlüğümüz tarafından 2014 yılında Yurtbaşı Beldesinin içme ve kullanma sularının Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünde yaptırdığı analizlerde beldeye içme suyu temin eden 4 (dört) kuyuda insan sağlığı için tehlikeli olabilecek miktarın üzerinde Arsenik tespit edilmesi üzerine bu kuyular Yurtbaşı Belediye Başkanlığıyla işbirliğine gidilerek iptal edilmiştir. Bunun üzerine Yurtbaşı beldesinin içme ve kullanma suyu doğal halde akan ve müdürlüğümüz tarafından Diyarbakır Halk Sağlığı Laboratuarında yaptırılan analizlerde arsenik bulunmayan yer altı su kaynağından temin edilmeye başlamıştır. Arsenikli suların iptal edilmesi sonucu meydana gelen içme ve kullanma suyu yetersizliği nedeniyle Yurtbaşı Belediyesi tarafından 2015 yılında yeni açılan 4 (dört) adet artezyen kuyusundan müdürlüğümüzce alınan numunelerde de yüksek miktarda arseniğin tespit edilmesinden dolayı bu kuyular da iptal edilerek içme suyu şebekesine bağlanmamıştır. Bunun üzerine Yurtbaşı Belediyesi tarafından 2016 yılında Yazıkonak Beldesi'ne yakın alanda 3 (üç) adet artezyen kuyusu daha açılmış olup bu 3 kuyudan alınan numunelerin yapılan analizlerinde bu suların uygun olduğu tespit edildiğinden Yurtbaşı Beldesi içme ve kullanma suyunu bu kuyulardan temin etmeye başlamıştır. Ayrıca Yurtbaşı Beldesi'nde halkın yoğun olarak kullandığı İsabet Sürücü Çeşmesi olarak bilinen kaynaktan alınan numunelerin yapılan analizinde Arsenik maddesine rastlanmamıştır. İlgili haberde geçen kuyuların belediye tarafından açılan içme, kullanma sularının teminine yönelik kuyular olmadığı ve bölgede yaşayan şahısların tarım ve hayvancılıkta, bağ-bahçe sulamasında kullanılan kuyular olduğu tespit edilmiştir. Yurtbaşı Belediyesi'nin şebekeye verdiği tüm su kaynaklarının yapılan analizlerinde sağlığı tehdit edici nitelikte bir veriye rastlanmamıştır. Tüm veriler Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği değerlere uygundur. Yurtbaşı Beldesi'nde yaşayan vatandaşlarımız mevcut şebeke suyunu güvenle kullanabilir" denildi.

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı

Güncel

Olası internet sansürünü aşmak için yöntemler

Güncel

Sandık başındaki baba oğul gözaltına alındı

Güncel

Deniz Baykal oyunu kullandı

Güncel

Seçim usulsüzlüğü: Listelere 3200 kişi eklendi

Güncel

Muş'ta bir kişi AKP'ye iki oy birden attı, videosunu paylaştı

Güncel

AA: 10 yabancı hakkında yasal işlem başlatıldı

Güncel

HDP'li Garo Paylan'dan 'mühürlü 1000 oy' açıklaması

Güncel

AKP'li başkandan sandık görevilerine tehdit