unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Elektrik tüketimi yüzde 6.5 arttı: Yaz saati uygulamasından vazgeçilmeli

30 Ekim pazar günü kalıcı yaz saati kararı alınmasıyla başlayan tartışmalar aradan geçen iki ayda artarak devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı olan Enerji Bakanı Berat Albayrak, "Uygulama ile ciddi tasarruf sağlayacağız. Mesai ve eğitim saatlerinde karanlık süre azalacak, geçiş dönemindeki olumsuzluklar yaşanmayacak" demişti ancak bu sözlerin gerçekle bir ilgisi olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Milyonlarca yurttaş karanlıkta işe ve okula giderken, enerji şirketleri yaptıkları kârla dört köşe oldu.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), kalıcı yaz saati uygulamasının tasarruf sağladığı iddialarını çürüten bir araştırma yayınlandı. 

EN YÜKSEK KASIM AYI

Son 5 yılın Kasım ayı tüketimlerine bakıldığında bu yıl ilk kez elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 arttı ve 22.7 milyar kilovat saat ile en yüksek düzeyine ulaştı. EMO'ya göre; kış saatine geçilmemesiyle yaşanan tüketim artışı yıllık tüketimi de yukarıya çekti.

İKİ KATA YAKIN FARK

EMO'nun Türkiye Elektrik iletim AŞ'nin elektrik istatistiklerine dayanarak yaptığı hesaplamaya göre Ocak-Ekim 2015'te 221.2 milyar kilovat saat olan elektrik tüketimi bu yılın aynı döneminde yüzde 2.63 artarak 227 milyar kilovat saate çıktı. Kasım ayı tüketimiyle yılın tamamında yaşanan artış yüzde 4.09 oldu.

BİRİLERİ PARA KAZANSIN DİYE...

soL'un haberine göre, uygulamayı değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Ergun Doğru, "AKP uygulamlarının hiçbirinde bilimsellik görülemiyor. Bu konuda da benzer bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

"Tasarruf yerine korkunç bir artış var" tespitinde bulunan Doğru, "Bir önceki yıla göre yüzde 6.5 fazla tüketim görülüyor. Bu tüketim artışı mevsime ve sanayideki gelişime bakarak da değerlendirildi ancak bu iki başlıkta da tüketimi arttıracak en ufak bir gelişme olmadığı tespit edildi. Geçen yıldan bu yana 4 bin şirket kapatılmış, sanayi kuruluşlarında kayda değer bir artış yok. Üstelik mevsim geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daha iyi bir seyir izliyor" ifadelerini kullandı.

Bu durumda bu fazla tüketimin nereden kaynaklandığı sorusunun gündeme geldiğini belirten Doğru, "Herkes günlük yaşamını kontrol ettiğinde fazla tüketimin kaynağı da tespit edilir. Güne karanlıkta başlıyoruz, karanlıkta işe başlıyoruz, karanlıkta yola çıkıyoruz, çocuklarımız karanlıkta okula gidiyor ve tüm bu saatlerde mecburen elektrik tüketimini arttırıyoruz" dedi.

"Ülkeyi yönetenlerin bir takım kişi ve kurumlara para kazandırmak için değil kamu yararına karar alması gerekiyor" diyen Doğru, artıştan kimlerin faydalandığının ve kârlı çıktığının da ortada olduğunu söyledi.

EMO NE ÖNERİYOR?

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yaz saatinin kalıcılaştırılması uygulamasından vazgeçilerek, Türkiye coğrafyasına uygun kış ve yaz saatlerine geçilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Açıklamada şu öneri yer aldı:

Kişilerin ya da kurumların gereksiz ısrarları ya da elektrik şirketlerine para kazandırmak için değil kamu yararı kapsamında düzenlemeler yapılması zorunludur. Bu çerçevede yazın geçilen GMT+3 noktasının kalıcılaştırılması uygulamasından vazgeçilerek, Türkiye coğrafyasına uygun kış ve yaz saatlerine geçilmelidir. EMO`nun yaptığı çalışmaya göre, enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun nokta GMT+2:30`dur ve yaz saati uygulamasında da GMT+3 yerine ileri bir nokta olarak GMT+3:30 diliminin seçilmesi tasarrufu artıracaktır.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Yaşam

Arnavutköy'de vahşet: Eşini ve bebeğini öldürdü

Yaşam

Gigi Hadid: Suçlu hissediyorum çünkü ailem zengin

Yaşam

Yağışlar o tarihe kadar devam edecek

Yaşam

Faytoncular Odası Başkanı'ndan açıklama

Yaşam

Adalar'da fayton devri son mu buluyor?

Yaşam

E-Devlet üzerinden 53 yıl sonra babasını buldu

Yaşam

Meteoroloji İstanbul için saat verdi

Yaşam

İstanbul'da bazı yollar kapatıldı

Yaşam

Köpeğe pompalı tüfekle ateş açtı!

Yaşam

Ece Erken'dan başörtülü paylaşım

Yaşam

500 koyun ardı ardına intihar etti!

Yaşam

24 keçiyi zeytinliğine girdiği için öldürdü