unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

En güvenilir gazete 'Sabah' diyen anketçi: Başkanlığa destek yüzde 60

Metropoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, 7 Haziran seçimlerinden önce AKP'nin anketlerle toplumu nasıl yönlendirdiğini ekranda açıklamıştı. AKP'nin toplumu yönlendirme konusunda kullandığı araştırma şirketlerinin arasında Adil Gür'ün A&G Araştırma şirketi de katıldı.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Sabah gazetesi içn yaptığı ankette 'En güvenilir gazete' anketinden Sabah gazetesinin 'en güvenilir gazete' sonucu çıktığını açıklayarak, anketçiler arasında 'haklı bir şöhrete' kavuşan Adil Gür, bu kez de Sabah gazetesine verdiği röportajda halkın yüzde 60'ının başkanlığa 'Evet' diyeceğini iddia etti.

İşte Adil Gür'ün açıklamalarından bazı bölümler:

'TÜRKİYE'DE FİİLİ OLARAK SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ'

-Adil Bey Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesiyle birlikte Türkiye bir sistem değişikliğine adımını attı. Ancak bu sistem değişikliği tamamlanmadığı için bazı sorunlar yaşıyoruz. Son yaşananları sistemin bir sorunu olarak mı görmeliyiz?

Türkiye 2007'de bir anayasa değişikliği yaptı. 2007 anayasa referandumunda halk "Cumhurbaşkanı'nı halk seçsin" derken meselenin %60'ını halletti. 2014 yılında halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı ile bu sistem değişikliğine ilk adım atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sürecinde "ben kararnameleri şöyle iyi okurum, atamalara şöyle iyi imza atarım" demedi. İcraatlarını anlattı, geçmişin hesabını verdi ve sonuçta kendisinin de söylediği gibi farklı bir Cumhurbaşkanı oldu. 2014 seçim akşamı Türkiye'de fiili olarak sistem değişikliğini gerçekleştirdi. Türkiye'nin tepesinde iki seçilmiş var. Sorun buradan kaynaklanıyor.

-Yani isimler farklı olsaydı yine aynı sorun yaşanacak mıydı?

O gün Sayın Erdoğan değil Ekmelettin İhsanoğlu da seçilseydi aynı sorunları yaşayacaktık. Sistem eninde sonunda tıkanacaktı. 22 Mayıs'ta AK Parti kongresinde kimi seçerseniz seçin. En uyumlu isim bile seçilse Türkiye'de sistem değişikliği gerçekleşmezse aynı kısır döngüyü yeniden yaşayacağız. 2014'te Cumhurbaşkanı halk seçtikten sonra hep şunu dile getirdim; Eğer sistem değişmezse kim olursa olsun seçilmişler arasında bir uyumsuzluğun olacağını söylemiştim.

'HALKIN %60'I YENİ ANAYASAYA VE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE EVET DER'

-22 Mayıs kongresinden sonra neler yaşayacağız?

22 Mayıs'ta AK Parti Genel Başkanı'nı, Türkiye Başbakanı'nı seçecek. Ama şunu bilmek gerekiyor. Türkiye'de 22 Mayıs itibariyle etkili Başbakanlık dönemi sona erecektir. Yeni Genel Başkanın ilk işi Anayasa değişikliğini TBMM'ye getirecektir. Ben Meclis'te referanduma götürecek 330 sayısının bulunabileceğini düşünüyorum. Halka iyi anlatılırsa halkın yeni Anayasa'ya evet diyeceğini düşünüyorum. 2001 krizinde bir anayasa kitapçığının fırlatılmasının Türkiye ekonomisine neler kaybettirdiği kamuoyuna çok iyi anlatılmalı. Bu yapılırsa halk yeni anayasaya ve sistem değişikliğine %60 evet der.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Politika

CHP'li vekilden Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı

Politika

TGS, Erdoğan'ın 'OHAL'i kaldırma' sözünü hatırlattı

Politika

Trabzonspor'da kombine satışları başlıyor

Politika

KKTC Cumhurbaşkanı İnce'yi aradı

Politika

YSK kesin sonuçları açıklayacağı tarih belli oldu

Politika

Seçmenler için 'ezik insanlar' dedi, Meclis'e girdi

Politika

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan seçim açıklaması

Politika

Erdoğan, Putin'le telefonda görüştü

Politika

İl Seçim Kurulu, İstanbul'un seçim sonuçlarını açıkladı

Politika

AKP'den 'bedelli askerlik' ve OHAL açıklaması

Politika

AKP Sözcüsü Ünal: İnce'nin bugünkü tavrını takdir etmek lazım

Politika

Rusya Dışişleri'nden Erdoğan açıklaması