unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Erdoğan: Bu hafta çok önemli, meydanlardan ayrılmayacağız, gevşemeye gelmez

Darbe girişimine karşı meydanlara çıkararak mücadele ederken yaşamlarını yitiren demokrasi şehitleri İlhan Varank (45), imam İbrahim Yılmaz (22), 28 Şubat sürecinde yargılanan ve 8 yıl hapis yattıktan sonra beraat eden Halil Kantarcı (37), esnaf Yunus Emre Ezer (38), Erkan Pala (51) ve Ömer Cankatar (33) için Fatih Camisi'nde tören düzenlendi.

Cenaze töreninde konuşan Erdoğan, "İntikamcı değiliz. Ülkemizin birliğine tahammül edemeyenlerin devletimizi ele geçirme hareketi fiilen silahlı eyleme dönüşmüştür. Milletimiz 'Onların tankı topu varsa bizim de imanımız vardır' diyerek karşılarında durdular" ifadelerini kullandı.

Erdoğan "İdam isteriz" sloganları karşısında ise "Vatandaşların talepleri değerlendirilecektir" yanıtını verdi.

Daha önce sık sık cenazelerde slogan atılmasını eleştiren Erdoğan'ın konuşması sık sık tekbir sesleriyle ve sloganlarla kesildi. Cenaze törenine katılan kalabalık "İşte ordu işte komutan" sloganı atarak Erdoğan'ı başkomutan, kendilerini de 'ordu' ilan ettiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin birliğine, beraberliğine, milletimizin bütünlüğüne, kardeşliğine tahammül edemeyenlerin, üst akıllardan aldıkları talimatla ne yazık ki devletimizi ele geçirme hareketi 15 Temmuz'da fiilen silahlı eyleme dönüşmüştür." dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Silahlı eyleme dönüştüğü zaman sadece milletimize yaptığımız bir çağrıyla, yaptığımız davete ülkemizin dört bir yanından tüm vatandaşlarımın icabet etmesi, meydanları gümbür gümbür doldurması ve hiçbir şeye, 'onların tankla topu varsa, bizim de imanımız vardır' diyerek karşılarında durdular. Şu an itibarıyla 161 şehidimiz var." diye konuştu.

"Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz"

Erdoğan, (İdam isteriz sloganları üzerine) şunları söyledi:

"Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu sizlerin bir hakkıdır. Bu hak özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirilmesi yapılır ve kararı da verilir. Biz bugüne kadar hep duygusallıkları geri attık. Kararlarımızı da verirken bin düşündük bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bizler gayet olumlu şekilde bu adımı atarız.

Bizler intikamcı değiliz. En büyük intikam sahibi Azizul intikam olan Allah'tır. Bu bakımdan sloganik değil attığımız her adımı düşünerek, ilimle, akılla, tecrübeyle birlikte atmamız lazım. İşte bunun neticesidir ki bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün attığı adım karşılığını bulmuştur. Nasıl buldu karşılığını, milletle buldu, milli iradeyle buldu. En güzel cevabı benim aziz milletim verdi."

"Devletin tüm kurumlarında bu virüsleri temizleme dönemi devam edecektir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

"Devletin tüm kurumlarında bu virüsleri temizleme dönemi devam edecektir. Çünkü bu vücut metastaz yaptı. Maalesef kanser virüsü gibi bu devletin her yerini sardı. Dolayısıyla biz bunları biliyorduk ve ilgili olan bütün mercilere de bunu söyledik, söylüyoruz.

Bu ülkede bildiğiniz gibi yasama organı vardır, yürütme vardır, yargı vardır. Bunlar bu organları bile çatıştırmaya kalkıştılar ama başaramadılar. Netice ne oldu? Bakınız şu anda dün itibarıyla yargıyı eline geçirmiş olan bu örgüt şimdi teker teker dökülüyor ve şu anda da yargı bunlardan binlercesini gözaltına almış durumda, açığa almış durumda. Bakınız HSYK üyelerinden tutunuz Anayasa Mahkemesi üyelerine varıncaya kadar, birincil mahkemede olanlara varıncaya kadar şu anda açığa alınıyorlar, gözaltına alınıyorlar ve tutuklanıyorlar. Bu neydi, bu olması gerekendi fakat yeterli mi değil."

Nevzat Yalçıntaş için de cenaze namazı kılındı

Bu arada, kalp krizi sonucu 83 yaşında hayatını kaybeden eski AK Parti Milletvekili ve eski İstanbul Ticaret Odası'nın Başkanı Murat Yalçıntaş'ın babası Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş için de Fatih Camisi'nde cenaze namazı kılındı.

Camide Murat Yalçıntaş ile diğer aile üyeleri, taziyeleri kabul etti.

Yalçıntaş'ın cenazesi Yeni Topkapı Mezarlığı'nda defnedildi.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti