unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Erdoğan: Ne Dolmabahçe Mutabakatı, yok!

Adana'da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Türkiye'ye bakınca sadece hendekleri görenler bunlara sesleniyorum, hendekleri kazdıranlara bakın diyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Adana'da toplu açılış töreninde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'HADİ ÇIK GEL ORADA NE DURUYORSUN'
O güzel Adana türküsünde ne diyor; Adana köprü başı otur saraya karşı, gel beraber gezelim dosta düşmana karşı. Biz bugüne kadar dosta düşmana karşı hep Adanalılarla beraber olduk. Dün 23 Nisan'dı. Kurtuluş Savaşımızı başlatan ve yürüten Büyük Millet Meclisimizin açılışının 96. yıldönümünü bir kez daha kutluyorum. Meclis açılmadan önce Adana'nın yiğitleri ne dediler; Adana'ya gavur geldi. Böyle diyerek dağa çıkıp, mücadeleyi başlattılar. Kadınların, çocukların, yaşlıların çektiği eziyet Adanalıyı adeta bıçak gibi bilemiştir. Biz ne diyoruz, tek millet; Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Abazası, Romanı, Boşnağı, Arabıyla tek millet. 79 milyon biz tek milletiz. Bizi bölemeyecekler, bunu söyleyenlere vereceğiz cevap bu. Tek bayrak; rengi şehidimizin kanı. Hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Her şehit bizim için bir yıldızdır. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bir toprak şehit kanlarıyla yoğurulmuyorsa o vatan olmaz! Yoğrulduğu için bu topraklar vatandır. 780 km. kareyle tek vatan. Tek devlet; bizim Türkiye Cumhuriyeti devletimizden başka devlet var mı? Neymiş o, paralel devlet. Ne paralel devleti, Pansilvanya'da oturuyorsun, hadi çık gel, orada ne duruyorsun. Suçlu değilsen gel. Hepsi kaçıp gittiler. Ne demiştim, inlerine gireceğiz demiştim. Girdik mi, girdik. Hala devam ediyoruz.

Bir kısmı cezaevlerinde, bir kısmı yurtdışına kaçıp gittiler. Onlar kaçıyor biz takip ediyoruz. Bu ülkeyi bölmeye hiçbirinin gücü yetmeyecektir. Bizi bölemeyecekler. Onun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. olay budur. Biz bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. Bayrak deyince Arif Nihat Asya'yı rahmetle, hasretle yadetmekten geçmek olmaz. Burada öğretmen olarak görev yapan merhum Arif Nihat Asya en güzel şiirini Adana'da yazdı. Yine bir 23 Nisan töreni hazırlığı için öğrencilerine okutmak üzere içine sinen eser bulamayınca bir gece oturup, sabaha kadar bayrak şiirini yazmıştır. Tanışma fırsatını bulamadığım bu büyük şairin şiirleri, gönlümü titreten şiirler olmuştur. Bayrak şiirini okuyup da yüreği kabarmayan herhalde kimse yoktur. Bayrak şiiri sakınmadan sözünü söyler. Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü. Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü. Işık, ışık dalga dalga bayrağım, senin destanını okudum, senin destanını yazacağım. Evet destan yazanlar burada. Destan yazacak olanlar da burada. Bugün kahraman askerlerimiz, polislerimiz, korucularımız bir kez daha albayrağımızın destanını yazdılar, destanını yazıyorlar.

NE DOLMABAHÇE MUTABAKATI? NEREDEN ÇIKTI BU MUTABAKAT?
Adana ve genel olarak bu bölge son terör olaylarında en çok şehit veren yerlerden biri oldu. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Vatan yolunda, Allah yolunda ölenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ama siz bilemezsiniz. Hüküm bu, ilahi hüküm bu. Dün Adana'ya gavur gelmiş diye mücadeleyi başlatan Adanalılar bugün de aynı isyanda. Çukurcuları o açtıkları çukurlara gömerek mücadelede yine ön safta yer almışlardır. Bu ülkede bayrağı indirmenin, ezanı susturmanın öyle kolay olmadığını, bunu akıldan geçirmenin dahi bir bedelinin olduğunu cümle aleme gösteren Adanalı kahramanları saygıyla yadediyorum. Şehitlerimize ve gazilerimize layık olabilmek için daha çok çalışacağız. Şehitlerin ruhunu muazzep edecek hiçbir davranışa izin vermedik, vermeyeceğiz. Çanakkale'de ne yaptıysak, Kurtuluş Savaşı'nda ne yaptıysak burada da aynısını yapacağız. Ülke ve milletimize yöneltilmiş son silahı, son bombayı bu topraklardan çıkarana kadar bu mücadele bitmeyecek. Milletimizin değerlerine, tarihine, kültürüne kin kusan son çene kapatılana kadar bu mücadele bitmeyecektir. Demokrasi, hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğüne eyvallah, dokunulmazlıklara eyvallah, ama bunların hiçbirinin milletimizin birliğine, devletimizin varlığına yönelik saldırılar için kalkan olarak kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Dünyanın aklı başında hiçbir ülkesi, hiçbir milleti böyle bir şeye müsaade etmez. Bize hakaret edenlerin kendi ülkelerinde benzer bir sıkıntıda neler yaptıklarını, yapabileceklerini biliyoruz, görüyoruz. Şu anda bize karşı takınılan tavır tam olarak ikiyüzlülüktür. Biz bir yanağımıza tokat atana diger yanağımızı dönmeyiz. Binlerce yıllık devlet geleneğine bir millet olarak hangi durumda ne yapacağımız gayet iyi biliyoruz. Bugün kendi akıllarınca bizi tedip etmek için terör örgütlerinin sırtını sıvazlayanlar yarın aynı kuyuya kendileri düşeceklerdir. Dün Meclis'te konuşma yapıyorlar. Bir tanesi iç savaştan bahsediyor. Terör örgütü arkasında ya. Çıkmış Dolmabahçe mutabakatından bahsediyor, ne Dolmabahçe mutabakatı? Nereden çıktı, bu ülkenin terör örgütüyle bir mutabakatı sözkonusu değil, olmamıştır. İçinde bulunduğumuz şu zor şartlarda insani ölçüleri kaybetmeyen bir millet olarak asla onlar gibi zalim olmayacağız. Biz insanı yaradılmışların en şereflisi olarak gören bir inancın mensuplarıyız. Bu dev eserin sahibi Trabzon Dernekpazarı'ndan. İşte vatanseverlik bu. Trabzon Dernekpazarı'ndan bir yatırımı Samsun'a bir yatırımı buraya yapıyor. Hamdolsun dünyada nadir eserlerden bir tanesi.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'dan koalisyon açıklaması

Politika

Başbakan Yıldırım'dan Kandil açıklaması!

Politika

TSK'dan Menbiç açıklaması

Politika

Erdoğan: Parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil

Politika

Çevirmene ‘terör propagandası' davası

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye: İstifa için adaylarımıza baskı var, acınacak haldesiniz

Politika

HDP'den Diyarbakır'da büyük miting

Politika

Ahmet Şık'tan Erdoğan'a: 'Hiç utanmadan “çözüm sürecini HDP bitirdi” diyor

Politika

Meral Akşener: Bunları onlara yedireceğiz!

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!

Politika

F-35'leri teslim alacak Türk heyet ABD'ye ulaştı