unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Erdoğan Putin'e mektup yazdı, Rus pilot için özür diledi!

Uluslararası kaynaklar, Kremlin Sözcüsü'nün, "Erdoğan'ın Putin'e mektup yazarak Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle özür dilediğini belirtirken, ingilizce metinlerde "Apologized" yani "özür" ifadesini kullandı. Yerli haber kaynakları ise "Özürü", "Üzüntü" olarak, yani İngilizce anlamına uygun olmayan şekilde okurlarına taşıdı! Kaçak Saray kaynakları da Erdoğan'ın Putin'e yazdığı mektubu teyit etti. 

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin'e mektup yazarak af dilediğini duyurdu. BBC Türkçe, Erdoğan'ın 'Af dilerim' demek olan 'İzvinitye' ifadesini kullandığını belirtti.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup yazarak af dilediği belirtildi.

Erdoğan'ın Putin'e gönderdiği mektupta, hayatını kaybeden Rus pilotun ailesinin acısını paylaştığı ve "Tüm kalbimle acılarını paylaşıyorum" dediği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubunda, Rus pilotun öldürülmesi olayına karışan Türk vatandaşı hakkında soruşturma açıldığını vurguladığı da belirtildi.

Erdoğan ayrıca Rusya-Türkiye ilişkilerinin tekrar eski haline gelmesi için mümkün olan her şeyi yapacağını söyledi.

İşte Erdoğan'ın Putin'e yazdığı mektuptaki ifadelerin orijinali:

«? ???? ??? ??? ???????? ???? ?????????? ? ???????? ?????????????? ????? ????????? ??????????? ?????? ? ?????? ????????. ???? ??????? ???????? ?? ????. ????? ??????????? ?????? ?? ???????????? ??? ???????? ?????. ?? ??? ?????????? ???? ? ??????? ??????????? ?????? ?? ?????? ? ????? ??????????»
 
“Uzuntumu ve icten bassagligi  dileklerimi ölen pilotun ailesine iletmek  istiyorum ve ve özür diliyorum. Tüm kalbimle acılarını paylaşıyorum. Rus pilotun ailesini de Türk ailesi olarak kabul ediyoruz. Verilen acıların ve zararın hafifletilmesi için gerekli tüm tedbrileri almaya hazırız.'

Erdoğan 'özür dilerim’ ifadesini kullandı

Peskov’un söylediğine göre, mesajında Rus pilotun ölümü nedeniyle taziye dileklerini ileten Erdoğan, 'Özür dilerim’ cümlesini kullandı.

Erdoğan’ın özür mektubu, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşması ve Rus pilotu öldürdüğü iddia edilen Alparslan Çelik’e tahliye kararı verilmesi ile aynı güne denk geldi.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde bugün düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yönündeki temasların seyri konusundaki sorusunu şöyle yanıtlamıştı: “Bu yönde de güzel gelişmeler var. Yakında paylaşacağız.'

ERDOĞAN 'ÖZÜR DİLEMEYECEĞİZ' DEMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Putin'den düşürülen uçağın pilotu için özür dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Rusya'dan özür dilemeyeceğiz" yorumu akıllara geldi.

Erdoğan, CNN'le yaptığı röportajda "Özür dilemesi gereken biz değiliz, özür dilemesi gereken bizim hava sahamızı ihlal edenlerdir. Şu anda silahlı kuvvetlerimizdeki bizim pilotlarımız kendi görevlerini ifa etmişlerdir, nedir o da? Angajman kurallarının ihlalidir, gereğini yerine getirmişlerdir. Olayın aslı budur" demişti.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu

Dünya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden 24 Haziran kararı

Dünya

Suriye Dışişleri'nden Menbiç açıklaması

Dünya

İsviçre'den, 2 Türk diplomat hakkında yakalama kararı

Dünya

Macron, Erdoğan'a özendi: Bana Cumhurbaşkanı diyeceksin

Dünya

KDHC lideri Kim, Çin'i ziyaret ediyor

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı