unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Erdoğan yargı gerilimini tırmandırıyor: Alışacaklar!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Uganda ziyareti öncesi yaptığıaçıklamada yüksek yargı kurumları başkanlarının kendisiyle özel seyahatlara katılmasının eleştirilmesi hakkında, "Bunda yasaya, teamüllere aykırı bir şey yok, alışacaklar" dedi.

Erdogan', tarafsız değil partili bir cumhurbaşkanı olarak hareket ettiği için, yüksek yargıçlarla çay toplamaya gitmesi, ve yargıçları siyasi toplantılarına çağırması, "bağımsız ve tarafsız yargı" ilkesine aykırı bulunmuş ve sert şekilde eleştirilmişti. Erdoğan'ın "alışacaklar" şeklirdeki çıkışı, siyaseti ve toplumu germeye devam edeceği şeklinde yorumlandı.

KABADAYILIK BİTTİ, KIVIRIYOR

Erdoğan, havalimanında bazı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya ile ilişkilerin farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olması gerektiğini söyleyen Erddoğan, şunları söyledi:

“Biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz ve biz kesinlikle münasabetleri bozmak isteyen bir ülke de değiliz. Tam aksine Rusya ile münasebetleri arzu eden bir ülkeyiz. Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür. Burada Rusya ile münasebetlerimizi kesinlikle yeniden geliştirmenin, yeniden çok daha farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olmamız gerekir.'

ÇAY TOPLAMASINA ALIŞACAKMIŞIZ!

Erdoğan kendisiyle birlikte çay toplayan yargı organlarının başkanlarına yapılan eleştiriler için, "Ben şu anda bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52 oyunu alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanıyım. Yargı organının da yürütmenin de yasama organının da Cumhurbaşkanıyım. Böyle bir yaklaşım içine giren muhalefet hala siyaset öğrenememiş. Bunlar Tayyip Erdoğan birine selam verse 'Niye selam verdin' diye hesap soracaklar. Bunlar boşuna yoruluyorlar. Yasal, ahlaki olarak hiçbir yanlış yolu yoktur. Bunlara alışmadılar bugüne kadar ama alışacaklar. Daha çok böyle devletin milletle kaynaştığı şeyleri görecekler. Biz yargının en üst temsilcileriyle orada halkımızla beraber çay tamilarının başında çay topladık. Şimdi 'tami’yi de soracaklar tabii ne söylemek istedi diye. Onu da öğrenecekler. Balıkesir’de böyle bir seyahati Yargıtay Başkanı’nın daveti üzerine yaptık. Herhalde Rize’ye gittik diye rahatsız olmuş olabilirler.' ifadelerini kullandı

ÖZAL DA AYNI ŞEYİ SÖYLEMİŞTİ

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal da cumhurbaşkanı seçildiği dönemde yüksek yargı üyeleri ve toplumun çeşitli kesimlerinin kendisiyle ilgili eleştirilerini benzer bir üslupla yanıtlamıştı. Turgut Özal eleştirilere, “Alışırlar, alışırlar' diye yanıt vermişti.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Politika

Seçim sonucunu 3 gün önceden açıklayan Milliyet şimdi de özür diledi!

Politika

Meral Akşener 'altına düşmeyecekleri' vekil sayısını açıkladı!

Politika

Üsküdar Belediyesi'nden İyi Parti mitingine engelleme

Politika

Pazar günü göreceğiz, “TAMAM” mı, “devam” mı | Nahit Duru yazdı...

Politika

Kemal Kılıçdaroğlu TELE1'de konuştu: İlk kez demokratik yollarla diktatör devrilecek

Politika

Muharrem İnce CHP'yi ikiye katladı: Dip dalga geliyor

Politika

İnce'nin mitingine İnternet sansürü! 

Politika

İnce'nin İzmir mitingine büyük katılım: Kaç kişi oradaydı?

Politika

Erdoğan'ın seçim şovu: Bitmeyen havalimanına indi

Politika

Demirtaş'tan Twitter'da e-miting

Politika

Bakan Soylu'dan CHP'lilere tehdit