unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Erdoğan'a ABD'de mektup şoku: Başkanlık ısrarı ülkeyi böler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye iner inmez Cumhuriyet’in daha önce duyurduğu ve içeriğinde ifade özgürlüğünden, dokunulmazlık tartışmalarına, Kürt sorunundan ve başkanlık sistemine kadar birçok eleştirinin sıralandığı mektupla karşılaştı. ABD siyasetinin önde gelen isimleri tarafından imzalanan mektupta, “Eskiden Türkiye konusunda iyimserdik. Ancak şimdi endişeliyiz' mesajı verildi.

Mektup imzacıları arasında, hem Demokrat, hem de Cumhuriyetçi yönetimlerde çalışmış, çok sayıda eski siyasetçi, asker ve akademisyen bulunuyor. Türkiye’de görev yapmış eski Büyükelçileri Eric Edelman ile Morton Abramowitz’in yanısıra, eski Savunma Bakan Yardımcısı ve Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, Obama’yla çok yakın çalışmış Dennis Ross, eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Irak eski temsilcisi Paul Bremer ile Carnegie Endowment, Hudson Institute, American Foreign Policy Council gibi düşünce kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile Foundation for Defense of Democracies adlı kuruluşta çalışan Aykan Erdemir de imzacılar arasında yer aldılar.

Erdoğan temaslarına başladığı gün yayımlanan açık mektupta, Erdoğan’ın binden fazla kişi hakkında “kendisine hakaret ettikleri' gerekçesiyle dava açtığı hatırlatılırken, “Barış' bildirisine imza attıkları için akademisyenlerin işten atılmaları, hapis yatmaları sert şekilde eleştirildi.

İfade özgürlüğü

Mektubun başlığında Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasından, Hürriyet gazetesine yapılan saldırıya, gazetelere el konulmasına kadar, ifade özgürlüğü konusunda atılan olumsuz adımlar sıralanarak “ABD ve AB’nin Türkiye’deki medya özgürlüğünden endişe duyduğu' vurgulandı.

'Ülkeyi böler’

Mektupta Erdoğan’ın Başkanlık ısrarıyla ilgili, “Ülkeyi bölge riski taşıması pahasına, Başkanlık sisteminin getirilmesi konusunda ısrar etmenize değer mi?' denildi.

Türkiye’nin terörle mücadele operasyonlarında izlenen yöntem eleştirilerek, bu yöntemde ısrar edilmesi halinde Türkiye’nin iç savaşa sürüklenme riski olduğu ifade edildi. Mektupta, Erdoğan’ın HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde yaptığı çağrılar hatırlatıldı ve “HDP’li vekillerin sözleri ne açıdan Anayasa’ya aykırı? Bu yaklaşımınız hukuk devletine aykırılık teşkil etmiyor mu? Bu yaklaşımınızın Türkiye’deki yeni kuşak Kürt gençlerini daha da radikalleştirip PKK’nin kucağına iteceğini düşünmüyor musunuz?' soruları yöneltildi.

İŞTE O MEKTUBUN İNGİLİZCE VE TÜRKÇE TAM METNİ

1-019.jpg2-018.jpg3-011.jpg4-011.jpg

5-003.jpg

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Dünya

Mısır'da OHAL 3 ay daha uzatıldı

Dünya

Almanya'da patlama: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Esad: Cihatçılar yenilince Batı, 'kimyasal' yalanlarına başvuruyor

Dünya

İsrail'den Suriye'ye Patriot füzesi!

Dünya

Suudi Arabistanlı kadınlar ilk defa trafiğe çıktı

Dünya

Suriye'nin İdlib'deki insani koridoru için duyuru

Dünya

'Trump için çalışıyorsun' deyip restorandan kovdular

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan tehdit: İran'a umarım askeri müdahale gerekmez

Dünya

Kendisiyle dalga geçen kocasını ve akrabalarını zehirledi!

Dünya

Etiyopya Başbakanı'na miting sırasında el bombası attılar

Dünya

Zimbabve'de mitingde patlama

Dünya

OPEC ile Rusya arasında petrol üretimi görüşmesi