unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Erdoğan'a 'dokunduğu' için sürülen hakime destek

İzmir Barosu İlerici Avukatlar Grubu, HSYK’nun Haziran 2016 kararnamesiyle Trabzon'a gönderilen Karşıyaka Yargıcı Murat Aydın'a yazılı bir açıklama yaparak destek verdi.

İzmir Barosu İlerici Avukatlar Grubu'ndan yapılan açıklama şöyle:

Siyasi iktidarın, kendi hukuk bürolarına dönüştürdüğü yargı mekanizması içinde, siyasi erkin baskısına boyun eğmeyen, meslek yaşamında hukukun üstünlüğü ilkesinden hiç ayrılmayan, bilgi ve birikimiyle başta meslektaşları olmak üzere tüm hukuk camiasına örnek olan Karşıyaka Yargıcı Sayın Murat Aydın; HSYK’nun Haziran 2016 kararnamesiyle Trabzon’a sürgün edildi.

Yargıcımızı sürgün etmekle kalmadılar, kendisi gibi başarılı bir yargıç olan eşini de sürgün ettiler. Sürgüncüler, Sayın Yargıcımıza o kadar kinlenmişler ki, kendisi ile birlikte ailesine de ceza vermek istemektedirler.

Oysa eş durumu tayini; talep üzerine yapılan bir işlemdir. Yargıçlarımızın tayin istemleri olmadığı ve bulundukları bölgede emekli olana kadar kalma hakları olduğu halde bu sürgünler yapılmıştır.

Murat Aydın; Karşıyaka’da görev yaptığı süre içerisinde mesleğinin saygınlığını zirvede tutmuş, kararlarıyla konuşmuş, biz avukatlarla sürekli saygın ilişkiler içinde bulunmuş bir yargıcımızdır. Zalimin zulmüne boyun eğmemiş, rüzgâra göre yön değiştirmemiştir.

Öyle ki, eylem ve söylemleriyle Anayasa’yı ihlal eden, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymadığını ve saygı göstermediğini söyleyen bir diktatör tarafından toplumu sindirme ve korkutma aracı haline getirilen; “Cumhurbaşkanına Hakaret' suçunun Anayasaya aykırı olduğunu tespit ederek bu suçu tanımlayan TCK 299. maddesinin iptali için Anayasaya Mahkemesi’ne başvurmuştur.

Bu, Murat Aydın’ın son cesur girişimidir. Ancak, kendisi, iktidarın hukuku-yargıyı siyasal hedefleri için kullanmak isteyen eylem ve işlemlerine baştan beri karşı çıkmıştır. Düzenlenen panel, konferans, söyleşi gibi etkinliklerde cesurca görüşlerini açıklamıştır.

Yöneticisi olduğu YARSAV’ın ve yine kendisi gibi yürekli ve cesur diğer yöneticilerinin de ilan ettikleri gibi; “Her dönem şıracılar, şıracının şahidi bozacılar, müfteriler, biatçılar, teslim bayrağı çekmişler, güce secde etmişler, muhbirler oldu ve olacak... Biz olduğumuz yerde duruyoruz, onlar geldi geçti... Devirler devranlar döndü... Biz değişmedik... Değişmeyeceğiz de... Bu da böyle bilinsin...' diyenlerden olmuştur.

Yargının kurucu unsurlarından birisi olan avukatlar olarak, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkelerinin ayaklar altına alındığı, ülkemizin hızla ortaçağın karanlığına sürüklendiği ve kardeşin kardeşe kırdırıldığı bu zor günlerde, boyun eğmeyen yargıçlarımızın varlığını görmek umut kaynağımız olmaktadır.

Çünkü biliyoruz ki, boyun eğmedikten sonra yenilmiş sayılmazsınız.

Sayın Yargıcımız Murat Aydın’ı da yenemezsiniz, susturamazsınız. Kendisini Trabzon’da da izlemeye ve yanında olmaya devam edeceğiz. 

 

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi