unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Erdoğan'dan Bild yöneticisine dava!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya’nın en büyük medya grubu Springer’in yöneticisi Mathias Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle mahkemeye başvurdu. Erdoğan’ın Alman avukatı Ralf Höcker Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, Döpfner’in Alman komedyen Jan Böhmermann’ın Erdoğan hakkında yazdığı “sövgü şiiri'ne verdiği açık destek nedeniyle başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Köln Asliye Mahkemesi’nin ihtiyati tedbir kararı alınmasına sıcak bakmadığını belirten Höcker, eğer bu yönde bir karar çıkmazsa Erdoğan’a bir üst mahkemeye gitmesini tavsiye edeceğini söyledi.

Döpfner Böhmermann'ın ifadelerine hukuken de sahip çıkmıştı

“Bild' ve “Die Welt' gazetelerinin sahibi olan ve Doğan Medya'nın ortakları arasında da yer alan Alman medya devi Axel Springer AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner, “Welt am Sonntag' gazetesi için kaleme aldığı açık mektup ile Böhmermann’a destek çıkmıştı. Döpfner mektubunda “Her şeyden önce şunu söylemek isterim: Şiirinizi başarılı buldum. Kahkaha attım' ifadelerine yer vermişti. Döpfner ayrıca, Böhmermann’ın tüm ifadelerini, hatta hakaretlerini bile kendisinin saydığını yazmış ve hukuken de tüm bu söylemlere sahip çıktığını kaydetmişti.

Erdoğan’ın avukatı Höcker ise, Alman sinema yönetmeni Uwe Boll'e (“Alone in the Dark') yönelik mahkemeden ihtiyati tedbir kararı çıktığını hatırlatıyor. Alman haber ajansı dpa’nın da elinde bulunan karara göre, Boll’ün artık Erdoğan'ı “ufacık geri zekalı ahmak' (“grenzdebiler kleiner Schwachmat') olarak adlandırması yasak. Mahkeme konuyla ilgili davanın masraflarının da Boll tarafından üstlenilmesine karar vermiş.

160510040607_axel_springer_doepfner_624x351_epa_nocredit.jpg

Axel Springer medya grubu Bild ve Die Welt gazetelerinin de sahibi. Grubun yöneticisi Döpfner, Alman komedyene destek çıkmıştı.

Erdoğan'ın avukatı: “Bir toplu tecavüz olayı gibi'

Medya hukuku konusunda uzman avukat Höcker bu davaların haklılığını savunmak için şu ifadeleri kullanıyor: “Bu bir toplu tecavüz olayı gibi. Birisi başlayınca herkes deliklerinden çıkıyor ve buna katılıyor. Özellikle de kurbanın bunu hakettiği düşünüldüğünde. Medeniyetin ince cilası dökülüp kolektif bir şekilde fütursuzluk patlak verdiğinde, toplum olarak dikkatli olmalıyız. Sayın Erdoğan da bir insan ve insanlık onuru dokunulmazdır.' Höcker, bu noktanın anayasaya göre basın, sanat ve ifade özgürlüğünün de üstünde olduğunu belirtiyor.

0,,19179323_303,00.jpg

Merkel hiç dava açmadı

Borç krizinin gündemi meşgul ettiği zamanlarda Angela Merkel Yunanistan’daki gazete ve dergilerde sık sık Nazi sembollü görüntülerle yayınlandı. 2012’de hiciv dergisi Mystiki Ellada’nın kapağında Nazi üniforması ve omzunda akbaba ile görülen Angela Merkel resmi nispeten masum. Alman hükümeti hiçbir zaman yasal bir girişimde bulunmaya gerek görmedi.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

İlgili Haberler

Medya

Tutuklu gazeteci Doğan'a Gazetecilikte Cesaret Ödülü

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk tutuklandı

Medya

Gazeteci Çiğdem Toker'in davası ertelendi

Medya

Twitter'a yeni özellik

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk'ün gözaltı süresi uzatıldı

Medya

TELE1 Kanalı'na "Basın Özgürlüğü Ödülü!"

Medya

Gözaltına alınan gazeteci Berzan Güneş tutuklandı

Medya

Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici'den Selvi'ye 'anket' eleştirisi

Medya

Vefat eden Erdoğan Demirören son yolcuğuna uğurlanıyor

Medya

Ahmet Hakan: Arapça da dünya dilidir Muharrem Bey

Medya

Zaman gazetesi davasında karar

Medya

TELE1'in borçları gerekçe gösterilerek yayını kesilmişti: D-Smart yayınları yeniden açıldı!