unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Ergenekon ve Balyoz aslında 2003'te başlatılacaktı'

15 Temmuz Amerikancı Fetullahçı Darbe Girişimi sonrası Boğaziçi Üniversitesi’nde bu konuyla ilgili yapılan bu ilk etkinliğe yaz dönemi olmasına rağmen öğrencilerden ilgi büyüktü. Etkinlik 15 Temmuz şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türkşen’in sunumuyla başladı ve soru-cevap kısmından sonra çektirilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

Ali Türkşen konuşmasına FETÖ Darbe Girişimi’ne kadar uzanan Fetullahçıların devlet ve ordu içinde nasıl yapılandığını kendi tanık olduğu anektodlarla anlatarak başladı. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının aslında 2003 yılında başlatılmak istendiği, fakat o zaman Emniyet İstihbarat Daire Başkanı olan Sabri Uzun’un bu tertibe karşı çıkması nedeniyle kumpasın 4 yıl sarkıtılmak zorunda kalındığını söyledi. Hedefte Amerikancı yapılanmanın planlarına karşı çıkan aydınların ve Türk subaylarının olduğunu vurguladı.

unnamed-(2)-012.jpg

Türkşen, Amerika’nın bu girişimin neresinde durduğuna dair sorulara NATO eğitimi için Amerika’ya gittiği dönemde görevlilerin ve CIA ajanlarının katılmcılara Amerikancılığı nasıl aşıladığına ve nasıl insan devşirdiklerine dair gözlemlerini anlatarak cevap verdi. Amerika’nın güdümünde olan örgütlerin bunun dışında hareket edemeyeceğinin altını çizdi.

PKK ve IŞİD tehditlerinin hala sürdüğü bir dönemde askeri okulların kapatılması ve TSK’nın emir-komuta yapısının bozulması terörle mücadeleye zarar verir mi sorusuna cevaben Türkşen, bu değişikliklerden ordunun savaşma kabiliyetinin zarar gördüğünü ve bundan kaçınılmaz olarak terörle mücadelenin de etkileneceğini anlattı.

TSK’nın yıpratılmasına karşı milletçe karşı durmak gerektiğini ifade eden komutan, Gezi’de ayağa kalkan kitle ile mizahi bir ifadeyle “helikoptere kafa atan' insanları birleştirmemiz gerektiğini söyledi.

unnamed-(1)-022.jpg

Türkşen “ülkemiz için ne yapmalıyız' sorusuna “ülkemizi terk etmeyeceğiz, mücadeleye devam edeceğiz' yanıtını verdi. İnsanlarda umudu çoğaltmak gerektiğini vurguladı. Bunun için tüm vatanseverlerin elinden geldiğince, uygun gördüğü şekilde mücadele etmesi gerektiği mesajıyla konuşmasını noktaladı.

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

Bakan Fakıbaba'dan tuhaf 'patates' açıklaması

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?