unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Erkek egemen yapıyla mücadele edeceğiz'

Bodrum'da oyuncu Nejat İşler'in başkanlık yaptığı Gümüşlükspor Kulübü, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi'nin kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı için başlattığı 'He for She' kampanyasına destek vererek önümüzdeki sezon çeşitli branşlarda eski kadın sporcuları istihdam edecek. 

Gümüşlükspor Kulübü Başkanı Nejat İşler'in avukatı ve kulübün yönetim kurulu üyesi Göray Karadut, DHA muhabirine şunları söyledi: "Gümüşlükspor olarak, spordaki erkek egemen yapıyla mücadele, bu sezon ve gelecek sezonlardaki en önemli gündemlerimiz arasında yer alıyor. Bazı fiziksel sporların saha içi mücadelesinde kaçınılmaz gözüken kadın-erkek ayrımı, anatomik bakımdan doğal karşılanabilir. Fakat saha dışında; antrenörlük, yöneticilik, hakemlik ve benzeri alanlardaki kadın-erkek istihdamındaki adaletsizlik, en kibar tabirle cinsiyet faşizmidir. Erkek branşlarında kadın istihdamı şöyle dursun, kadın branşlarının bile erkekler tarafından domine edildiği çarpık bir düzen mevcut. Öyle ki, 14 takımlı Kadınlar Basketbol 1. Ligimizde, 2016-2017 sezonu itibarı ile sadece iki kadın antrenörün görev alması, 10 takımlı Kadınlar Futbol 1. Ligimizde kadın teknik direktörlerin esamesinin okunmaması, kadın hakemlerimizin ise yıllardır çizgilere hapsedilmesi bu isimsiz ambargonun en hoyrat dışavurumudur. Bu ve benzeri ayrımcı uygulamalarla mücadele, Gümüşlükspor'un temel varoluş sebepleri arasındadır." 

KADIN SPORCULARA DAVET 

Başkan Nejat İşler ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda Gümüşlükspor Yönetim Kurulu olarak, 'He for She' dayanışmasının altına imza attıklarını belirten Göray Karadut, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu bağlamda önümüzdeki sezon yapılanmamızda geçerli olmak üzere, futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, atletizm, elektronik sporlar gibi çeşitli branşlarımızda yönetici, antrenör, analist, gözlemci birlikte çalışmak üzere, ilgili branşlardan mezun veya uzmanlık sahibi eski sporcu kadın emekçilerimizi birlikte çalışma adına kulübümüze başvuru yapmaya bekliyoruz. Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi CEDAW'da imzası bulunan ülkemizin kurumlarını ve kadın hakları derneklerini, mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz. Çünkü biz sporun ve daha da doğrusu hayatın, ancak kadınların elinin daha fazla değmesiyle güzelleşeceğine inanıyoruz."

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Spor

Basketbol Süper Ligi'nde yabancı oyuncu kararı

Spor

Süper Kupa tarihi açıklandı

Spor

Süper Kupa'nın oynanacağı yer ve tarih belli oldu

Spor

Türk yıldız Juventus'ta

Spor

Fenerbahçe'de yeni teknik direktör dönemi

Spor

Yeşil sahada evlendiler

Spor

Türk futbolcu Juventus'a transfer oldu

Spor

Dietmar Hamann: Mesut Özil'den elinizi çekin!

Spor

Luis Nani'den Göztepe açıklaması

Spor

Emre Can'ın yeni takımı belli oldu

Spor

İşte Galatasaray'ın transfer etmek istediği genç yıldız

Spor

Dünya Kupası'nda İspanya, İran'ı 1-0 mağlup etti