unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Esad: Erdoğan duygusal olarak IŞİD'e bağlı

?Japonya’nın TBS televizyonuna konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Astana görüşmelerinde siyasi diyaloga yer verilip verilmeyeceğinin belirsiz olduğuna işaret ederek  görüşmelere kimin katılacağının henüz netleşmediğini ifade etti.

Esad, “Şu ana kadar ateşkese varılması ve bu grupların Suriye’deki uzlaşmaya katılmalarını sağlamak için görüşmelerin hükümet ile terör grupları arasında müzakere şeklinde olacağını öngörüyoruz. Bu da silahlarını bırakmaları ve aftan yararlanmaları anlamına geliyor. Bu aşamada öngörebildiğimiz tek şey bu" dedi.

'YENİ ABD YÖNETİMİ SAMİMİ OLMALI'

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın izleyeceği politikalar konusunda tahminde bulunmanın zor olduğunu kaydeden Esad, “Sadece seçim kampanyası sırasındaki söylemlerine dayanarak hüküm verebiliriz. Bu söylemlerde öne çıkan ve iyi diyebileceğimiz tek şey önceliğimiz olan terörle mücadeledir. Trump, IŞİD’le mücadelenin öncelikli olduğunu söyledi. IŞİD, terörün bir yüzünü ve örgütlerinden birini temsil ediyor. IŞİD’ten bahsederken Nusra’dan ve Kaide’ye bağlı ve şu an Suriye’de bulunan örgütlerden de söz etmek gerekiyor. Fakat anladığım kadarıyla IŞİD derken terörü kastediyor. Belirlediği bu önceliğinde önemli olduğunu düşünüyorum' diye konuştu.

Esad, yeni ABD yönetiminden teröre ilişkin bu söylemi yerine getirme konusunda samimi olmasını umut ettiklerini söyleyerek “Sadece Suriye yardım etmesini beklemiyoruz. Çünkü bugün terör sadece Suriye’nin sorunu olmaktan çıkmış Ortadoğu ve uluslararası bir sorun haline gelmiştir. Bölgedeki teröristlerle mücadele için gerçek ve objektif bir  koalisyon kurulması konusunda samimi olmasını temenni ediyoruz. Tabi bu birinci derecede Suriye’yi kapsayacaktır' dedi.

'TÜRKİYE'NİN GERÇEK BİR MÜCADELE VERMESİNİ BEKLEMİYORUZ'

Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’i desteklediğini ileri süren Esad, “IŞİD Suriye’deki petrolü ihraç ediyor, para bulmak ve savaşçı devşirmek amacıyla kullanıyordu. Türkiye ise, bizzat Erdoğan’ın IŞİD’le yaptığı işbirliği ile petrol kaçaklığına doğrudan karıştı ve katkıda bulundu. Bu nedenle Türkiye’nin ve ABD’nin IŞİD’de karşı gerçek bir mücadele verebileceğini öngörmüyoruz" ifadesini kullandı. 

'ERDOĞAN DUYGUSAL OLARAK IŞİD'E BAĞLI'

Esad sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Erdoğan ihvancı, duygusal ve içgüdüsel olarak IŞİD’e ve el Kaideye bağlı. Aynı ideolojiyi benimsiyorlar. Bu nedenle onlardan kopamaz. IŞİD ve Nusra teröristlerine karşı olduğunu göstermek için birtakım manevralar yapıyor fakat her gün desteği ile ayakta duran bu örgütlere yardım ediyor' 

ŞİMŞEK, ESAD AÇIKLAMASINI YALANLAMIŞTI

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in 'Türkiye, artık Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez, bu gerçekçi de değil' ifadelerini, Esad'ın açıklamaları nedeniyle mi yalanladığı sorusu akıllara geldi.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu

Dünya

ABD'den Rusya'ya terör uyarısı

Dünya

Telegraph: YPG, IŞİD'le anlaşıp Avrupalı cihatçıları serbest bıraktı

Dünya

Afganistan'da intihar saldırısı: 26 ölü

Dünya

Trump'ın eski kampanya menajeri hapse girecek