unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Esad'ın Danışmanı Shaaban'dan Erdoğan'a ağır sözler

Çeviri: Ali Jean Çorakçı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Bouthaina Shaaban, Middle East Eye'ye verdiği özel röportajda, Türk cumhurbaşkanının "Müslüman Kardeşler"'den etkilenrek El Kaide, IŞİD gibi Radikal İslamcı Terörizm suç örgütlerini Suriye'deki savaşa girmelerine izin verdiğini ve yasadışı olarak ülkenin kuzeyini işgal ettiğini belirtti.

Beşar Esad'ın cumhurbaşkanlığı danışmanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "sinsi planları" sayesinde Radikal İslamcı Cihatçı teröristlerin ülkeyi istila etmesine izin verdiğini ve birliklerinin kuzeydeki yasa dışı işgalcilere dönüştüğünü söyleyerek, Esad'a saygısızlık ettiğini belirtti.

Bouthaina Shaaban, yaptığı açıklamada, hükumetinin Birleşik Devletlerle müttefik Kürt güçlerinin İslam devletiyle savaşması nedeniyle gayrı meşru olduğunu söyledi. Ancak Şam'ın Suriye Kürtlerine veya Türkiye'ye askeri olarak karşı çıkma niyetinin olmadığını da aktardı.

Middle East Eye'de en çarpıcı açıklaması ise; "Suriye ordusu ve müttefikleri İslam devletiyle savaşan meşru kuvvetler, Suriye Arap Hükumeti ve Suriye ordusu ile işbirliği yapmayan diğer tüm güçler topraklarımızda meşru değil."

Ayrıca Shabban Erdoğan'ı da açık şekilde suçladı; "Türkiye, resmi olarak IŞİD'le savaşmak için Suriye'de Sınır şehri Cerablus'a geldi. Ancak Kürt güçlerin bölgeyi kontrol altına almasını engellemek için de bizim karşı çıkmamıza rağmen Cihatçı Özgür Suriye Ordusunu gönderdi. Bu kabul edilemez."

Erdoğan'ın konuşması öncesinde konuşan Bouthaina Shaaban, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'nın bölgeyi etkileyen birçok sorunun "kökeni" olduğunu belirterek, Türkiye'nin Astana sürecinin garantörü olarak rolünün Suriye'de Türkiye'nin yaptığı şeylerin anlamı olmadığını belirtti.

Shabban'ın Erdoğan hakkında ağır suçlamaları röportajda devam ediyor:

Erdoğan, "Türkleri, Müslüman Kardeşler'deki dinsel örgütlenmesi için kullanıyor ve gerçekten Avrupa, Batı ve dünyanın Erdoğan'ın bu sinsi planlarının farkında olması gerektiğine gerçekten inanıyorum."

Ankara ve Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'de aşırılık yanlısı isyancılarla, örneğin El-Nosra Cephesi ve İslam devletiyle uyumlu olduğu yönündeki iddialarını reddetti.

Öte yandan AKP Hükumeti, Middle East Eye'nin Bouthaina Shaaban  röportajında Erdoğan iddiaları üzerine görüşmek istemesini de reddettiğini not olarak düşmüş.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

İlgili Haberler

Dünya

Esad: Trump ile görüşmek sadece zaman kaybı olur

Dünya

İşçiler sarayın gazını kesti

Dünya

Alman Halkı ve Medyası Türkiye‘deki seçimlerle ilgili ne düşünüyor?

Dünya

Şarj olurken telefonu patlayan iş adamı hayatını kaybetti

Dünya

Parlamento bahçesinde kenevir bulundu

Dünya

Naziler, Romanlar…

Dünya

Romanya'da, Sosyal Demokrat Parti'nin liderine 3.5 yıl hapis

Dünya

F-35'leri kullanacak pilotlar ABD'de eğitim görecek

Dünya

SETA D.C.

Dünya

AGİT gözlemcisinin Türkiye'ye alınmamasına tepki

Dünya

Yunanistan'ın 'borç kurtarma programı' bitti

Dünya

Taliban 33 işçiyi kaçırdı