unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Eski CIA yetkililerinden 'Türkiye'deki darbecilere tavsiyeler'

15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminin ardından, CNN'de konuşan eski CIA yetkilileri, "nasıl darbe yapılması gerektiğine dair tavsiyeler" verdi.

Huffington Post'un haberine göre eski CIA çalışanı Robert Baer, CNN sunucusu Anderson Cooper'a Türkiye'deki darbe girişiminin "profesyonelce yapılmadığını" söylerken, kendisinin "daha önce darbelere katıldığını" belirtti.

Baer, "CNN Türk'ü almalıydılar ve orayı ilk dakikalarda kapatmalıydılar. Radyo istasyonları, sosyal medya ve interneti de. Erdoğan'ı tutuklamalasalar bile bunların hepsini baştan yapmalıydılar" dedi.

'YARIN BAŞKA BİR GÜNDÜR'

Baer, geçtiğimiz aylarda "Türk ordu yetkilileriyle darbe ihtimalini konuştuğunu" da söyleyerek, bu yetkililerin kendisine "kesinlikle darbe olmayacağını" söylediğini aktardı.

Eski CIA yetkilisi "eğer Türk ordusu, bu unsurlar, halkla savaşmak istiyorsa bu iç savaş anlamına gelir. Bugün öyle görünmüyor ama yarın başka bir gündür ve kesinlikle Türk ordusu ya da hükümeti emin değil" dedi.

Eski CIA direktörü James Woolsey ise, darbe girişimini "taktik başarısızlık" olarak niteleyerek, "darbelerde ve askeri operasyonlarda planlar asla operasyonun ilk kısmından sonra kurtulamaz" dedi. Woolsey, "taktiklerinizi değiştirecek kadar esnek olmalısınız" diyerek, "bu darbeyi düzenleyenlerde bu türden bir esneklik yok gibi görünüyordu" dedi.

'DARBENİN TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNİ DEĞİŞTİRMESİNE GEREK YOK'

Woolsey, geçtiğimiz yıl 6 ayını Türkiye'de geçirdiğini belirterek, "darbenin Türkiye'nin ABD ile olan yakın ilişkilerinin değiştirilmesini gerketirmediğini" aktardı.

Woolsey ile birlikte yayına çıkan emekli ABD Generali Wesley Clark da darbe girişiminin taktiklerini eleştirirken, eski CIA çalışanlarının aksine sözlerine dikkat ederek darbeyi desteklemediğini vurguladı.

Clark, "tarih gösteriyor ki darbe yapacaksanız bundan gerçekten emin olmanız lazım" diyerek, kararsızlıkla darbe yapılamayacağına işaret etti.

Pek çok ülkede darbe düzenlediği bilinen CIA'in, Türkiye'de geçmişte düzenlenen darbelerde de rolü olduğu düşünülüyor.

Kaynak: soL

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu

Dünya

ABD'den Rusya'ya terör uyarısı

Dünya

Telegraph: YPG, IŞİD'le anlaşıp Avrupalı cihatçıları serbest bıraktı

Dünya

Afganistan'da intihar saldırısı: 26 ölü

Dünya

Trump'ın eski kampanya menajeri hapse girecek