unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Etyen Mahçupyan'dan Bekir Bozdağ'ı utandıracak açıklama

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın "Ne Oluyor" programına konuk olan Ahmet Davutoğlu'nun eski danışmanı ve Karar yazarı Etyen Mahçupyan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın sert sözlerle tepki gösterdiği Anayasa Mahkemesi kararı hakkında Adalet Bakanlığı'na görüş sorduğunu ve bakanlığında çıkar karar doğrultusunda görüş bildirdiğini açıkladı.

Anayasa Mahkemesi'ne verilen tepkinin siyasi olduğunu belirten Etyen Mahçupyan, söz konusu tepkinin AKP içindeki siyasi çekişmeden bağımsız düşünmemek gerektiğini söyledi.

ADALET BAKANLIĞI AYM'YE GÖRÜŞ BİLDİRMİŞ!

Öte yandan Mahçupyan'ın açıkladığı çok önemli bir bilgi ise, Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararı vermeden önce Adalet Bakanlığına görüş sorduğu ve Adalet Bakanlığı'nın da çıkan karara uygun bir görüş bildirdiğini söyledi.

EN SERT TEPKİYİ ADALET BAKANI BOZDAĞ GÖSTERMİŞTİ

Mahçupyan'ın verdiği bilgiye göre, AYM'nin verdiği karar aslında Adalet Bakanlığı'nın bildirdiği görüş doğrultusunda. Oysa Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin kararına Tayyip Erdoğan da daha sert tepki göstermişti. Bozdağ, AYM'nin kararı için "Anayasa 148/4: Anayasa Mahkemesi, Yargıtay gibi ilk derece mahkemesi gibi bireysel başvuruları inceleyemez, denetleyemez. Bu Yargıtay’ın yetkisini de gasptır.

Kuruluş ve yargılama usûlleri kanununun birinci taksiminde yerindelik denetiminin yapılamayacağı belirtiliyor. Kararda mahkeme kararı açıklamak için çırpınıyor adeta. Çaba, izah etmeye yetmemiş; hukuku ve Anayasa’yı nasıl çiğnediklerini gösteriyor.

Bu kararın Türkçesi bal gibi delil incelemesidir, esas incelemesidir. Anaysa Mahkemesi daha mahkeme işe el atmadan delil değerlendirmesi yaptı.

Anayasa mahkememiz ilk derece mahkemesi değildir, temyiz mahkemesi hiç değildir, süper temyiz mahkemesi hiç ama hiç değildir. Yetki alanını genişletmeye böyle devam ederse Türkiye'de önümüzdeki yıllarda çok ciddi bir hukuksal sorunumuz, tartışmamız daha olacaktır. Bu gidişle Anayasa Mahkememiz kendini daha tartışmalı hâle getirecektir. Türkiye'yi böylesine gereksiz tartışmalara kimsenin itmemesi gerekmektedir." demişti.

ERDOĞAN'DAN UYARI MI ALDI?
Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararının ardından AKP'den yapılan ilk değerlendirme bütçe görüşmeleri sırasında AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından yapılmış ve Turan "Kararı sevinçle karşıladık" demişti. Ancak, Tayyip Erdoğan'ın karar için "Tanımıyorum, saygı da duymuyorum" demesinin ardından yine TBMM Genel Kurulu'nda AYM'nin kararını ve mahkemeyi sert sözlerle eleştirmişti. İlk kez ABC Gazetesi'nin dikkat çektiği bu çelişki, Erdoğan'ın karar hakkındaki görüşünün ardından AKP'deki söylem değişikliğine dikkat çekiyordu. Ancak, dosya konusunda Adalet Bakanlığı'nın doğrudan görüş belirtmesine rağmen Adalet Bakanı'nın günler sonra bu sertlikte bir çıkış yapması, "Saray'dan bir uyarı mı yapıldı?" sorusunu akıllara getirdi.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan 'Messi mi Ronaldo mu' tartışmasına da dahil oldu

Politika

İstanbul'da çocuk cesedi bulundu

Politika

Muharrem İnce'den Erdoğan'a 'erotik şiir' yanıtı

Politika

31 ilde operasyon

Politika

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan Çiller açıklaması

Politika

Times: Erdoğan'ın popülaritesi azalıyor

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a: Geçmişte ne söylemişsem onun arkasındayım

Politika

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

Politika

Bahçeli: Ak Parti'nin arka lastiği değiliz

Politika

İnce, Erdoğan'a Twitter'dan seslendi: Var mısın?

Politika

HDP ikinci turda kimi destekleyeceğini açıkladı