unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

F-16'ların Erdoğan'ın uçağını neden vurmadığının yanıtını verdiler

TC-ATA kendi sinyal kodu yerine THY 8456 kodunu kullanarak kendisini THY'e ait bir uçak gibi göstererek kimliğini gizlemiş ve kendisine saldıracak bir uçağın yanlışlıkla bir başka uçağı düşürmesi riskini ortaya çıkarmıştı
The Aviationist'ten David Cenciotti, büyük ölçüde gazeteci Arda Mevlütoğlu'na ve analiz ettiği Mode-S dökümleri ile basında yer alan haberlerden yapılan derlemelere dayandırılarak kaleme aldığı 15 Temmuz 2016, derbe kalkışması içerikli analizinde oldukça ilginç bir detaya yer verdi.

Geçtiğimiz Cuma gecesi yaşanan hadiselerden sonra ortaya çıkan bir takım detaylarda darbecilerin kontrolünde olan F-16 savaş uçaklarının Erdoğan'ın TC-ATA adlı uçağını tespit ettiklerini, ancak şansları olmasına rağmen vurmadıkları bilgisi üzerine çok konuşulmuştu. Cenciotti, uçağın neden vurulmadığına dair ilginç bir bilgi paylaştı.

Darbeci F-16'lar ve Erdoğan'ın TC-ATA uçağı arasında yaşananların anlatıldığı bölümleri Odatv okuru için çevirdik:

"Darbeci F-16'lar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağını aramaktaydılar, TC-ATA İstanbul'a vardığında vuracaklardı. Bazı medya kuruluşlarının belirttiği üzere Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı isyancı F-16 uçağı bulmuş ve radarda kilitlemişti: Gerçekten hedefe kilitleyip kilitlemediği henüz kesin değil, gökyüzünde Gulfstream IV uçağını aramaya devam etmiş olması muhtemel.

 Ayrıca, TC-ATA kendi sinyal kodu yerine THY 8456 kodunu kullanarak kendisini THY'e ait bir uçak gibi göstererek kimliğini gizlemiş ve kendisine saldıracak bir uçağın yanlışlıkla bir başka uçağı düşürmesi riskini ortaya çıkarmıştı, eğer böyle olursa saldırganların güvenirliliği azalacaktı, bu faktör F-16 pilotunun uçağını vurarak Erdoğan'ı öldürmesinin önünde bir engel teşkil etti.

 TC-ATA Dalaman'dan İstanbul Atatürk Havalimanı'na uçmuş, havalimanının kontrol kulesi asiler tarafından ele geçirilmiş, tüm ışıklar söndürülmüştü, TC-ATA'nın havalimanına inmesinden kısa bir süre önce ise kontrol kulesi isyancılardan geri alınmıştı."

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti