unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

FBI uyardı: IŞİD, Noel'de vurabilir!

ABD İç İstihbarat Kurumu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) Noel döneminde IŞİD'in ABD topraklarında terör saldırısı düzenleyebileceği uyarısında bulundu. FBI ve NSA konuyla ilgili uyarılarını yerel emniyet birimlerine ileterek teröristlerin, saldırı hazırlığında olma ihtimali bulunduğun bildirdi. Somut bir tehdidin bulunmadığı belirtilirken yetkililerden yine de olası saldırılara karşı 'uyanık' olmaları istendi.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, saldırıların Noel döneminde kalabalık yerlerde ve kiliselere yönelik düzenlenebileceği belirtildi. FBI ve NSA'in açıklamasından bir süre önce bazı radikal İslamcı internet sitelerinde ABD'deki bazı kiliselerin adlarının yer aldığı listeler yayımlanmıştı. Federal Emniyet Teşkilatı, söz konusu listeyle ilgili bilgi sahibi olduklarını ve konuyla ilgli incelemenin sürdüğünü duyurmuştu.

Amerikan CNN kanalı, istihbarat kurumlarının yerel emniyet birimlerine yolladığı uyarı yazısında 'şüpheli' kategorisinde değerlendirilecek davranışlarla ilgili de detaylı bir açıklama yer aldığını duyurdu.

ABD'DEN MISIR İÇİN SEHAYAT UYARISI

Radikal İslamcılar tarafından düzenlenebilecek olası terör saldırıları ABD gündemini son günlerde yoğun biçimde meşgul ediyor. Geçen hafta Berlin'de bir Noel pazarına düzenlenen terör saldırısından hemen sonra Twitter üzerinden açıklama yapan ABD'nin seçilmiş Başkanı Donald Trump olayı "İslamcı teröristlerin Hristiyanlara yönelik saldırısı" olarak yorumlamıştı.

Ancak Trump'ın bu açıklamayı yayınladığı esnada Alman emniyet birimlerinin elinde henüz olayın bir saldırı mı olduğu konusunda kesin bir bulgu yoktu. Berlin saldırısından sorumlu tutulan Anis Amri'nin saldırıyla ilgli videosunun internette yayımlanmasının ardından Trump, "net bir dini tehlike"  üzerinde durdu.

Trump, Twitter hesabında, "Bu açıkça gerçeğe dönüşmüş bir dini tehdittir. Böyle bir nefret! ABD ve diğer ülkeler ne zaman karşılık verecek" ifadelerini yazdı.

trm.jpg

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarını Mısır'a yönelik seyahatler konusunda uyardı. Yayınlanan açıklamada, ülkede saldırı tehlikesinin büyük olduğu belirtilirken, aralık ayında bir çok terör saldırısı meydana geldiği vurgulandı. Buna son örnek olarak Mısır'ın başkenti Kahire'de Kıptilere ait bir katedrale düzenlenen saldırı gösterildi.

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

Başbakan sözümü tuttum dedi: Eğlence amaçlı esrar yasallaştı

Dünya

Taliban en az 30 Afgan askerini öldürüp askeri üssü ele geçirdi

Dünya

İsrail Gazze'de 25 hedefi vurdu

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

ABD'den Birleşmiş Milletler kararı

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama

Dünya

BM'den İsrail'e flaş çağrı: Durdurulmalı

Dünya

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor iddiası

Dünya

ABD'ye yolculuk yapacaklara uyarı

Dünya

Almanya'da bir okulda bomba paniği

Dünya

Londra'daki mahkeme dev Rus şirketin mal varlıklarına el koydu

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!