unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

FED başkanı konuştu, dolar 3.38'i aşarak tarihi zirve yaptı

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD'de açıklanan verilerin istihdamda artışa ve enflasyonda yükselişe işaret etmesi halinde faizlerin "görece yakın" dönemde artırılabileceğini söyleyerek, faizlerin gelecek ay artırılabileceğine dair açık bir ipucu verdi.

MERKEZ BANKASI PİYASADA 700 MİLYON DOLAR BIRAKACAK

Diğer taraftan yurtiçinde başkanlık, anayasa değişiklikleri, referandum gibi unsurlar ile jeopolitik riskler TL'deki kırılganlığı artırıyor.

Öte yandan Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma, HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar ile yeniden gündeme gelen idam konusu AB ile ilişkileri kötüleştirebileceği endişesi TL'de baskı yaratan diğer unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

Bütün bu gelişmeler ise TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösterenlerden biri olmasına neden oluyor.

Bir bankacı, küresel olarak piyasaların oldukça olumsuz olduğunu söyleyerek, "Gelişmekte olan ülkelerde faiz artırım ya da piyasaya müdahale ile önlem almaya çalışıldığını görüyoruz. Bu noktada TCMB'nin de zorunlu karşılık düzenlemesi ya da döviz ihalelerine başlamak gibi ek sıkılaştırmalar yönünde adım atmaya devam etmesi gerek. Yurtiçindeki riskleri de göz önünde bulundurursak TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en zayıf halka şu anda. Faiz artırımı beklemiyorum ancak TCMB ek parasal sıkılaştırma yapmazsa dolar/TL'de 3.41-3.45 seviyelerine hareket görebiliriz" dedi.

Dün güne 3.32 civarında başlayan, saat 1730'da 3.3500/3.3505 seviyesinde olan dolar/TL, , Asya seansında tarihi zirve olan 3.3848'e kadar yükseldikten sonra saat 0852'de 3.3780/3.3800 seviyesinde bulunuyor.

Yellen, Fed yetkililerinin bu ay yaptıkları toplantıda faiz artırımları için gereken koşulların olgunlaştığına kanaat getirdiğini ifade etti.

Yellen, ABD'de başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanmasından bu yana yaptığı ilk konuşmasında, "Yakın dönemde böyle bir artışı yapmak uygun olabilir" dedi.

Öte yandan ABD'de dün açıklanan veriler de faiz artışının yakın olduğunu teyit eder nitelikteydi.

ABD'de işsizlik maaş başvuruları 12 Kasım'da sona eren haftada 235,000'e gerileyerek 43 yılın en düşük seviyesine ulaştı.İstihdam piyasanın hızla güçlenmeye devam ettiğine işaret eden veri Fed'in Aralık ayında faiz artırmasını kolaylaştırabilir.

Dün saat 1730'da 3.4651/3.4664 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.4789/3.4837, 3.5820/3.5836 seviyesindeki euro/TL ise 3.5794/3.5846 seviyesinden işlem görüyor.

Sepet bazında TL'de 3.4866 ile tarihi zirve görüldü.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.93 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.04 oldu.

11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanış yüzde 10.05 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.04 oldu.

MERKEZ ADIMLARI KALICI RAHATLATMA YARATMADI

Merkez Bankası (TCMB), son dönemde döviz piyasasında artan volatilite sonrası aldığı piyasayı destekleme yönlü adımlara dün 700 milyon dolar ilave likidite sağlayacak bir adım daha ekledi.

Bankacılar, kurdaki sert yükselişler karşısında TCMB'nin TL'yi destekleyen adımların devam edeceğini, ancak gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen küresel sert değer kayıpları karşısında bu adımların "pansuman" diye nitelendirilebilecek sınırlı etki yaratabileceğini söylediler.

TCMB TL'deki değer kaybının hızlandığı ve gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışmanın güç kazandığı Temmuz ayından sonra TL zorunlu karşılıkların döviz tutulabilecek kısmı için uygulanan katsayılarda birçok defa indirime gitti.

Darbe girişiminden bir gün önce olan 14 Temmuz'dan önceki güne kadar dolar karşısında yüzde 14'e yakın değer kaybederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en yüksek değer kaybını yaşayan TL dün de gelişmekte olan ülke para birimleri arasında yüzde 1'e yaklaşan değer kaybı ile en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Ekonomi

Borsa günü düşüşle tamamladı

Ekonomi

Fitch Türkiye'nin 2019 büyüme tahminini düşürdü

Ekonomi

‘Yerli ve milli' kripto para Turcoin'de vurgun

Ekonomi

Dolar 4.70'in üzerinde

Ekonomi

İngiliz Economist dergisi: Erdoğan'ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman

Ekonomi

Dolar yeniden yükselişte

Ekonomi

Bitcoin'in çöküşü: Çöküş nasıl başladı?

Ekonomi

Altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor

Ekonomi

Sanayi üretim rakamları açıklandı

Ekonomi

Dolar yine yükselişte

Ekonomi

Tavukçuluk devi Keskinoğlu için konkordato kararı

Ekonomi

AKP'den TÜSİAD'la yapılan toplantıya ilişkin açıklama