unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Fidel Castro, Vilma Espin için 8 ay sonra halkın arasında

Devlet Başkanı ve kardeşi Raul Castro’nun 2007’de hayatını kaybeden eşi Vilma Espin’in doğumgününde, başkent Havana’da Espin’in adını taşıyan bir okulu ziyaret eden Fidel Castro, mavi beyzbol şapkasını takıp beyaz spor ceketini giymeyi de unutmadı.

Sıraların birinde oturup öğretmen ve öğrencilerle sohbet eden Fidel Castro, Küba Devrimi’nin önde gelen isimlerinden biri olan Espin’le ilgili olarak şunları söyledi: “Eminim Vilma böyle bir günde çok mutlu olurdu. Hayatını neden feda ettiğini anlardı. Devrim için mücadele ederken yok olan her şey, geride olumlu enerjiler bırakır. Bugün bu okulda bulunmayı ayrıcalık sayıyoruz çünkü böyle bir okul sadece hayallerden ibaretti.'

?Espin uzun yıllardır kadın haklarının geliştirilmesi yönünde çalışan Küba Kadın Federasyonu'nun başkanlığını yapıyordu. Varlıklı koşullarda büyüyen Espin, devrim yıllarında, Fidel Castro ve kardeşi Raul ile birlikte Sierra Maestra dağlarında yürütülen mücadeleye katılmıştı. Sağcı diktatör Fulgencio Batista'nın kaçmak zorunda kalması ardından, 1959 başlarında Raul Castro ile evlenen Espin'in 4 çocuğu vardı.

vilma.jpg

Espin öldükten sonra Küba hükümetince yayımlanan bildiride, "Vilma Espin'in adı, Devrim sırasında Kübalı kadınların kaydettiği en büyük başarılarla birlikte sonsuza dek anılacak" denilmişti.

Küba’yı ziyaret eden liderler arasında görüşmeyi kabul ettiklerini evinde ağırlayan Fidel Castro, en son Temmuz 2015’te Devrimci Silah Kuvvetleri bünyesindeki gıda çalışanlarıyla bir araya gelmek için halk arasına karışmıştı.

 

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu