unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Fikri Sağlar: Başvuruyla Kılıçdaroğlu'nun haklılığını da kanıtlayacağız

Nahit Duru/ABC Gazetesi
Dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanının onaylaması üzerine CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Fikri Sağlar, anayasa mahkemesine iptal başvurusu yapmak için dilekçeyi hazırladığını, yasal süre içinde yeterli imzanın toplanacağına inandığını belirtti.

Sağlar, "dokunulmazlığın, insan hakları mahkemesi kararına göre, milletvekillerine değil millete ait olduğuna" da dikkat çekti.

Sağlar, ABC'nin sorularını yanıtlarken, anayasaya aykırı bir anayasa değişikliğine karşı çıkmamanın hukukun üstünlüğünü reddetmek anlamına geleceğini  belirterek, "Siyasi mülahazalarla sessiz kalmak doğru değildir. Her şeyden önce hukukun üstünlüğüne sahip çıkmalıyız. Hukukun üstünlüğünü de korumak zorundayız" dedi.

Sağlar, "düşünce ve ifade özgürlüğü ile parti içi demokrasinin varlığını" korumak için Anayasa Mahkemesine başvurmanın kaçınılmaz hale geldiğine de işaret etti.

Normal koşullar altında, yasalarda belirtilen biçimde dokunulmazlıkların kaldırılması yerine, hukuka, anayasaya aykırı bir yol seçilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Fikri Sağlar, "insan hakları mahkemesi kararlarına göre, gerçekte dokunulmazlık milletvekillerine değil, millete ait bir haktır" dedi. 

Sağlar amacının "yol göstermek olduğunu" da ifade ederek, hukukun üstünlüğü için bütün yolların denenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sağlar, 1994 yılında milletvekillerinin TBMM'den götürülüşlerini de anımsatarak, o tablonun bir daha yaşanmaması gerektiğini söyledi.

"GENEL BAŞKANIN HAKLILIĞINI DA KANITLAYACAĞIZ"

Fikri Sağlar, anayasaya ve hukuka aykırı bir yasaya sessiz kalındığı için gelecekte sıkıntı yaşamamak, hukukun üstünlüğüne inandıklarını göstermek amacıyla ilk adımı attıklarını ve desteğini açıklayan Erem Erden'den sonra diğer arkadaşlarının da bu girişime imza vereceklerini umduğunu söyledi.

"Kaldı ki, ilk gündem beri, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu değişikliğin anayasaysa aykırı olduğunu söylüyor. Biz bu başvuru ile Sayın Kılıçdaroğlu'nun haklı olduğunu da kanıtlamış olacağız" diyen Sağlar sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir gazete bizim bir başka partinin dilekçesine imza vereceğimizi yazmış, şunu herkes bilmelidir, biz 134 milletvekili ile TBMM'de temsil ediliyoruz. Arkadaşlarımızın  tümünün demokrasiye inançlı olduğuna, hukukun üstünlüğünü savunduğuna, o nedenle de 110 imzayı bulmakta sıkıntı çekmeyeceğimize inanıyorum."

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

Politika

Süperpak emekçilerinin direniş devam ediyor

Politika

AKP'li başkan, tepkili yurttaşı korumalarına dövdürdü

Politika

Sözleşmeli asker intihar etti

Politika

'Millet İttifakı Tutum Belgesi' açıklandı

Politika

Arınç'ın damadı kendisini bu sözlerle savundu: Pek çok cemaate sevgim saygım var

Politika

Üç lider aynı akşam canlı yayındaydı... Hangi lider daha çok izlendi?

Politika

Ümit Özdağ AA'nın skandalını Tele1'e değerlendirdi

Politika

Bu telefon günlerdir kayıp olan Leyla'nın ailesine geldi: Yazık oldu

Politika

Kılıçdaroğlu o hakim hakkında sert konuştu: Sen onursuz birisin

Politika

Özgür Özel: Meclis'i tek adama bağlamak hayır getirmiyor

Politika

Çavuşoğlu: F-35'lerin Türkiye'ye gelmesi 2020 yılında olacak

Politika

Avrupa'da yaşayan muhalif Türk vatandaşlarına yönelik suikast timi