unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Fikri Sağlar: Dokunulmazlık değişikliğinin iptali için imza toplamaya başlayacağım

Meclis'teki fezlekelerle ilgili dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili Anayasa değişikliği, CHP'den 20 milletvekilinin de 'Kabul' oyu vermesi ile referanduma gerek kalmadan TBMM Genel Kurulu'ndaki oylamada kabul edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasayı onaylamak ya da veto etmek için Anayasa'nın kendisine tanıdığı yasal süre bugün sona eriyor. 

Sözkonusu Anayasa değişikliği ile ilgili olarak HDP ve CHP'li bazı vekillerin yaptıkları bireysel başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise "Parti olarak Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceğiz" derken, HDP'nin 110 milletvekili ile yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yapacağı başvuru için imza veren CHP'li milletvekillerinin partiden ihraç edileceğini açıklamıştı.

FİKRİ SAĞLAR: İLK İMZAYI BEN ATACAĞIM

Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın 'Medya Mahallesi' programına konuk olan CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Fikri Sağlar, dokunulmazlık kararının Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi için imza toplamaya başlayacağını açıkladı. Sağlar "İlk imzayı ben atacağım. Geriye 109 arkadaşımızın imzası gerekiyor" dedi.

Fikri Sağlar, Ayşenur Arslan'ın Kılıçdaroğlu'nun ihraç uyarısını hatırlatması üzerine ise "O sözler HDP'lilerin başvurusuna imza verilmesi halinde yapılacak bir işlem. Biz HDP'ye imza vermeyeceğiz. CHP'li vekiller olarak 110 imza ile Anayasa Mahkemesi'ne anayasa değişiklşiğinin iptali için başvuruda bulunacağız" dedi.

GENEL BAŞKAN SÖZCÜDÜR 'BEN YAPTIM OLDU' DİYEMEZ

CHP'nin dokunulmazlık oylamasında 'Evet' oyu kullanacağının parti organlarında alınan bir karar olmadığını vurgulayan CHP PM Üyesi Fikri Sağlar, "Sosyal demokrat bir partide, genel başkanlar 'Ben böyle karar verdim' diye kestirip atamaz. Bu tür kararlar partinin ilgili kurullarında tartışılır ve ortak karar verilir. Sosyal demokrat partilerde genel başkan, örgütün sözcüsüdür" diye konuştu.

"BEN BU KARARIN GEREKÇESİNİ ANLAMADIM"

Fikri Sağlar, 1994 yılında DEP'li vekillerin Meclis'ten çıkartılarak gözaltına alınmasının Kürt sorununun çözümünde büyük bir fırsatın kaçmasına neden olduğunu hatırlatarak "Ben CHP'nin dokunulmazlık konusunda neden böyle bir karar aldığını hala anlayamadım. Bizim sokağa çıkarak bu kararın sakıncalarını topluma anlatmamız ve ikna etmemiz gerekiyordu" dedi.

 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Politika

CHP adayı Abdüllatif Şener meclise girebildi mi?

Politika

CHP binası önünde eylem

Politika

İzmir'de polis müdahalesine halk direniyor

Politika

Destici seçim sonuçlarını bildiriyor: Suriyeliler kazandı

Politika

Merdan Yanardağ: Bu hesap tutmayacak!

Politika

Bülent Tezcan: Sonuç ne olursa olsun...

Politika

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Politika

İrfan Değirmenci'den seferberlik açıklaması

Politika

AA: Erdoğan vazgeçti, balkon konuşmasını yapacak

Politika

HDP Eş Genel Başkanları'ndan basın açıklaması

Politika

En yakın tahmini hangi anket şirketi yaptı?

Politika

Erdoğan'ın yerine konuşacak isim belli oldu