unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Fikri Sağlar'dan Uğur Mumcu mesajı

Fikri Sağlar'ın açıklaması şöyle:

"Ülkemizin ve Türk basının kaybettiği en büyük değerlerden biri olan Uğur Mumcu, 24 yıl önce bugün katledilmiştir. Uğur Mumcu’nun kelimeleri ve düşünceleri hala nefesimizde, hala en büyük sırların anahtarı niteliğindedir.
Bugünleri gören ve yazan, tetikçilerin arkasındaki gerçek failleri ve bu işten kazanç sağlayanları tüm bağlantıları ile ortaya çıkaran Mumcu, aslında kendinden önce katledilenlerin can hakkını en çok sorgulayan, araştıran kişiydi! Onun katledilişi iddialarında ve düşüncelerinde, gerçeğe ne kadar yaklaştığının en açık kanıtıydı.

Ocak ayı ülkemiz için, aydınlanma ve daha çok demokrasi yolunda yitirdiklerimiz için, biz geride kalan ve mücadeleye devam edenler için karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay… Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Özdemir Sabancı Ocak ayında yitirdiklerimiz…
Işığın gün yüzüne çıkaracağı karanlık işlerden, kapalı kapılar ardında yürütülen karanlık ilişkilerden beslenenler hep korkmuşlardır; aydınlardan ve aydınlatanlardan. Bu korku öyle derin ve sinsidir ki, karşılarında engel gördükleri, kim varsa yok ederek susmaya mahkûm ederler.

Türkiye 90’lardan beri faili meçhuller bataklığıdır. Mumcu’nun ve diğer birçok suikaste kurban gidenlerin eceli, göz göre göre gelmiştir. Bu yüzden olsa gerek, failleri meçhul olarak kalmıştır! Güldal Mumcu’nun anlattığı üzere, 1992 yılındaki basın yemeğinde Koman, "toplumda sansasyon yaratacak şahıslara yönelik suikastlar düzenleneceği' istihbar ettiklerini kayıt edip, “hatta içinizden biri hedef olabilir' dedikten sonra, 'Ama biz önlersek böyle bir şey olmaz' demişti.
Ve… Hepimizin bildiği gibi bu konuşmadan 6 ay sonra, 24 Ocak 1993 günü Teoman Koman’ın söz konusu yemekli basın toplantısına katılanlardan biri olan UĞUR MUMCU bir suikast sonucu öldürüldü.

Madem biliyordunuz neden önlemediniz?

Ya da Uğur Mumcu cinayetini çözmekle görevli olan dönemin DGM Savcısı Ülkü Coşkun’un “Bu işi devlet yapmıştır, siyasi iktidar isterse çözer' sözüne istinaden soruyorum;

Biliyordunuz da bunca zamandır neden çözmediniz?

24 yıldır ne bu sorulara cevap verildi, ne de bir şeyler değişti. Yine aydınlar, düşünürler bir şekilde ortadan kaldırıldı. AKP her ne kadar “faili meçhulleri bu ülkede AKP bitirdi' dese de durum öyle olmadı. Hrant Dink, Rahip Sontoro, Necip Hablemitoğlu, Muhsin Yazıcıoğlu, Tahir Elçi ve daha birçok faili meçhul suikastler AKP döneminde yaşanmıştır. Yeni anayasa değişikliği ile tek adam rejimi ile artarak devam edeceği aşikârdır. 

Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Bu davaların hep birlikte takipçisi olacağız, aydınlık bir Türkiye için aydınların yanında olacağız."

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İlgili Haberler

Güncel

Vatandaşlar sandıkları almadan giden otobüsün camlarını indirdiler

Güncel

Karamollaoğlu: Bugünkü neticeden çok daha iyisini beklerdik

Güncel

İstanbul'un seçimlerdeki gerçek sonuçları!

Güncel

Eren Erdem: Manipülasyon büyük, Erdoğan %50 altına inecek

Güncel

AKP'liler müşahitlere saldırı, sandıklar okulda rehin

Güncel

KONDA Araştırma'dan seçim yorumu

Güncel

Selahattin Demirtaş'ın sandığından İnce ve HDP çıktı

Güncel

TRT seçimlere katılım oranını açıkladı

Güncel

Adil Seçim Platformu: Sandıklara sahip çıkmaya devam

Güncel

HDP: Sandıkları terk etmeyin

Güncel

Akşener: Sandıklardan ayrılmıyoruz

Güncel

HDP'den baraj açılması