unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Fransa’da polis eylemleri

Fransa'da #Manifpolice etiketiyle sosyal medyada yer bulan ve bahar aylarında gerçekleşen yeni iş yasası karşıtı eylemlerden bir süre sonra başlayan polis eylemleri hız kesmeden devam ediyor. İki aydır yoğunlaşan eylemlerin en sonuncusu geçtiğimiz Cuma gecesi Eyfel kulesinin karşısındaki Trokadero meydanında düzenlendi.

Polisler Paris’te Louvre Müzesi, Zafer Takı, Champs-Élysées ve Opera Binası gibi merkezi noktalarda protestolarını gerçekleştiriyorlar. Bir kısmının yüzleri kapalı olan eylemci polislere bazı eylemlerde itfaiyeciler de destek verdiler. Toplanma özgürlüğünün kısıtlandığı olağanüstü hal koşullarında polislerin gece rahatça eylem ve yürüyüş düzenleyebilmeleri dikkat çekici.

'SENDİKALARDAN BAĞIMSIZIZ’

Polisler ağırlaşan çalışma koşullarını protesto ettiklerini, polis sendikalarından bağımsız ve onlara tepkili olduklarını belirtiyorlar.

Geçtiğimiz Bahar aylarında yeni iş yasasının protesto edildiği eylemlerde göstericilere karşı güvenliklerini sağlayamadıklarını ifade eden polisler bir çok meslektaşının eylemcilerin uyguladığı şiddet nedeniyle yaralandığını ve kendilerini korumak için daha çok yetki verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

François Hollande hükümetini hedef tahtasına yerleştiren polisler başta Ulusal Cephe (FN) olmak üzere Fransız sağının çeşitli bölmeleri  tarafından destekleniyor.

AŞIRI SAĞ GÖRÜNTÜSÜ VERMEME ÇABASI

Eylemlerin arkasında FN’in olduğu iddia edilirken, Afrika kökenli polislerin de yer alması ve megafonla konuşmalar yapması dikkat çekiyor. Eylemci polisler klasik aşırı sağ görüntüsü vermeyen, halkla iç içe bir görüntü vermeye çalışıyor. Çeşitli yaşlarda kadın ve erkek Fransızların da destek verdiği eylemlerde herhangi bir parti flaması yer almazken, eylemlerde Fransız milli marşı defalarca söyleniyor.

ULUSAL CEPHE VE FRANSIZ SAĞI POLİSLERLE

Fransız sağı, başta FN olmak üzere eylemleri destekliyor. Polis eylemlerinden sonra geçtiğimiz Ekim ayında sendikalar Hollande’la görüşürken sendikalardan bağımsız hareket eden polisler Fransa Ulusal Meclisi’nin önünde düzenledikleri eylemde Fransız sağının çeşitli partilerinden temsilciler tarafından da desteklendi.

Eyleme FN’in Ulusal Meclisteki tek temsilcisi ve aynı zamanda partinin lideri Marianne Le Pen’in yeğeni olan Marion Marechal-Le Pen katılmış, merkez sağda yer alan Cumhuriyetçiler (LR) partisinden temsilciler de eylemci polislerin yanında olduklarını vurgulamışlardı. 2017 seçimleri için adaylığını açıklayan ve 'Fransa Ayağa Kalk’ hareketinin başındaki sağcı siyasetçi Nicolas Dupont-Aignan da destekçiler arasında.

SOL PARTİ LİDERİ: EYLEMLERE KAYITSIZ KALAMAYIZ

Fransız solu genel olarak eylemleri desteklemezken, Fransız Komünist Partisi yaptığı çeşitli açıklamalarda sağ partilerin gerilimi artırdığını ve polislerin çalışma koşullarının düzeltilmesini gerektiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz ay 2017 cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklayan Sol Parti (PG) lideri Jean-Luc Melenchon ise kişisel sayfasında yayınladığı videosunda polisleri anladığını ve eylemlerine sessiz kalamayacağını belirtti.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama

Dünya

BM'den İsrail'e flaş çağrı: Durdurulmalı

Dünya

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor iddiası

Dünya

ABD'ye yolculuk yapacaklara uyarı

Dünya

Almanya'da bir okulda bomba paniği

Dünya

Londra'daki mahkeme dev Rus şirketin mal varlıklarına el koydu

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!

Dünya

Farelerden ekonomiye büyük darbe! 9 milyon lirayı yediler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu

Dünya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden 24 Haziran kararı

Dünya

Suriye Dışişleri'nden Menbiç açıklaması

Dünya

İsviçre'den, 2 Türk diplomat hakkında yakalama kararı