unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Gazeteci Barış İnce: Savcıyla anne-babamdan daha samimiyim

Bugünkü konusu basın özgürlüğü ve muhalif basına açılan dava ve soruşturmalar olan programda İnce, Aysever'in sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerine dönük başlatılan operasyonla tekrar yoğunlaşan basın özgürlüğü tartışması, gazeteci-yazar Enver Aysever'in de gündemindeydi. Barış İnce, RS FM'deki 'Oyuna Devam' programında bugün basın özgürlüğünü tartışan Enver Aysever'e konuk oldu.

'SAVCIYLA ANNE-BABAMDAN DAHA ÇOK SAMİMİYİM'

Dün hakkında yeni bir davanın açıldığı basına yansıyan İnce, "Bende 6, gazetede ise 135 dava var" dedi. Haftada iki kez adliyeye gittiğini söyleyen Barış İnce "Anne-babamı ayda bir gördüğümü düşünürseniz, savcıyla çok daha samimi olduğumuzu söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'in geçirdiği soruşturmayla ilgili konuşan Barış İnce, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'de bir 'Allah'ın lütfu' mantığıyla birlikte gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan en önemlisini muhaliflerin temizlenmesi ve başkanlık yolunun açılması şeklinde okuyoruz. O yüzden Saray-AKP rejiminin önünde duran ona karşı herhangi bir söz söyleyen herkesin temizlendiğini görüyoruz. Yapılanların adli bir vaka değil, siyasi bir müdahale olarak okuyoruz. Bu topyekun bir saldırı ve bu saldırıya dayanışmayla karşılık verilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

[Barış İnce'ye yine Erdoğan’a hakaret davası açıldı] Barış İnce'ye yine Erdoğan’a hakaret davası açıldı

'BU KADAR DA OLMAZ' DENİLEN NOKTA'

Halkın haber alma hakkını korumak için de mücadele ettiklerini söyleyen Barış İnce, şunları kaydetti:

"Kendi gazetemizi, kendi işimizi düşünüyor değiliz. Sonuç olarak bizler bu işle bir mücadele de veriyoruz. Halk doğru bilgiye ulaşabilmesi için gazetesine sahip çıkmalı. Cumhuriyet'e yönelik saldırıdan sonra oluşan hava insanların biraz daha bu konuda bilincinin arttığı, 'ya bu kadar da olmaz' dediği bir nokta. Biz de bu köklü gazetenin geleceğini korumak istiyoruz. Biz zaten farklı bir çizgiye sahibiz, sosyalist bir çizgideyiz ama sonuç olarak Saray rejiminin bunu neden yaptığını bildiğimiz için ona karşı daha aktif bir pozisyondayız. Evet, dediğiniz gibi sosyal medyada çok fazla 'Cumhuriyet de gitti, geriye ne kaldı' lafı dolaşıyor. Sayıyorlar işte, bu sırada bizim de adımızı geçiriyorlar. Bu gerçekten bir utanç vesilesi ve bizim çalışanlarımız, genç arkadaşlarımız bunları yaşamak zorunda değil. Bir demokratik ülkede böyle şeyler olamaz."

Kaynak: BirGün

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

Medya

Saray'dan yandaş Elif Çakır'a sert tepki

Medya

Erdoğan seçim yasağı dinlemiyor

Medya

NTV'deki hatayı kimse farketmedi

Medya

Demirören Medya Grubu'ndan Muharrem İnce açıklaması

Medya

Yandaş medya, karalama rekoruna koşuyor

Medya

Yandaşın dramı: Erdoğan şişir, İnce'yi görme

Medya

AKP'den 'muhalif kanalları silin' baskısı

Medya

Cem Küçük şimdi de AKP küskünlerini tehdit etti

Medya

RTÜK'ten TRT raporu

Medya

Sabah'ın son çırpınışları: İnce, 15 Temmuz'da tavla partisindeydi

Medya

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Medya

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı