unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Gazetecileri Koruma Komitesi: Türk hükümetiyle diyaloğumuz tamamen kesildi

Amerika’nın Sesi sitesinin haberine göre, medyaya baskı iddialarını ve tutuklu gazetecilerle ilgili son durumu yerinde incelemek için bir süre Türkiye’de çalışmalarını sürdüren CPJ’in Orta Asya Program Direktörü Nina Ognianova, ülkede basın haklarını korumak için yakın bir zamana kadar Türk hükümetiyle sürdürdükleri diyaloğun tamamen kesildiğini söyledi. Uzun bir süredir basına uygulanan baskılarla ilgili Türkiye’de hükümet nezdinde bazı girişimlerde bulunduklarını ve bazı sözler aldıklarını, ancak son dönemde Türk hükümetiyle diyaloglarının sona erdiğini ifade eden Ognianova, artık yetkililerin kendilerini dinlemediğini belirterek 'Bu durum Türkiye’de basın özgürlüklerinin gelmiş olduğu ürkütücü boyutun göstergesi' diye konuştu.

'HÜKÜMETLE ÇOK SIK GÖRÜŞÜYORDUK’

Türkiye’de bir dönem hükümetle basın özgürlüklerini geliştirmek adına sürekli iletişim kurduklarını belirten Ognianova, şunları söyledi: “Türkiye’de basın özgürlüğüyle ilgili yaşanan sıkıntılı durumları çözmek ve yardımcı olmak için, 2014 yılında Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile bir araya geldik. Şimdiye kadar da defalarca Adalet Bakanı ve bakanlığın üst düzey yetkilileriyle Türkiye’de toplantılar yaptık. Türk hükümetiyle görüşmelerimiz oluyordu, ulaşmak istediğimizde ve gerektiği zamanlarda hükümet yetkilileri bizlere geri dönüyorlardı ancak son yaşanan gelişmelerin ardından bu diyalog da kesildi.'

'TÜRKİYE ULUSLARARASI ELEŞTİRİLERİ GÖRMEZDEN GELİYOR’

Türk hükümetinin bu tavrının, tüm uluslararası eleştirileri görmezlikten geldiği ve umursamadığının bir göstergesi olduğunu belirten Ognianova, “Türk hükümetinin basın özgürlükleri konusunda şimdiye kadar göstermiş olduğu tutumu ve yanlışları, son aylar ve haftalarda Avrupa’da ve ABD’de uluslararası liderlerinden gelen eleştirilerle açıkça ortaya çıkmış ve kanıtlanmıştır. Bizim bu son Türkiye gezimiz, hem Can Dündar ve Erdem Gül’e mahkeme süreçlerinde destek olmak ve Türkiye’de gazetecilerin sorunlarını yerinde gözlemekti. Tüm uluslararası eleştirilere rağmen Türk hükümeti medyaya uyguladığı baskıyı sürdürüyor' dedi.

'BASKININ ŞİDDETİ GİDEREK ARTIYOR’

Türkiye’de basın özgürlükleri konusunda son yıllarda yaşanan ihlallerin ve medyaya uygulanan baskının şiddetinin son dönemde giderek artığını belirten Ognianova, “Türk hükümeti kendisine muhalefet eden medyayı ortadan kaldırmak, kendilerine yönelik eleştirel sesleri de susturmak için elindeki bütün gücü kullanıyor. Aynı baskı sadece gazetecileri kapsamıyor, akademisyenler ve bireysel düşüncelerini yansıtan kişilere, sivil haklarını savunanlara da baskı uygulanıyor. Türk kamuoyunda bir birey alternatif düşüncesini dile getirerek seslendiriyorsa saldırıya uğramaya başlıyor' diye konuştu. 'GÜNEYDOĞU’DA HABERLERE KARARTMA UYGULANIYOR’ Özellikle Türkiye’nin güneydoğusunda gazetecilik faaliyetlerine getirilen kısıtlamalar ve burada tutuklanan gazeteciler konusunda araştırmalar yaptıklarını belirten Ognianova şöyle devam etti: 'Bölgeden sağlıklı bilgilere ulaşamıyoruz. Hükümet burada birçok bölgeyi yerel ve uluslararası gazetecilere kapattı. Türk hükümeti bu bölgeden yapılacak haberleri ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle engelliyor. Bu bölgede görev yapan gazeteciler olağanüstü ciddi risk altındalar. Gazeteciler, çalışmaları esnasında devlet düşmanı ve terörist ilan edilerek bölgede bulunan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınıyorlar, tutuklanıyorlar. Bizde basının çalışamaz durumda olduğu bölgeden bilgi almakta olağanüstü sıkıntı yaşıyoruz. Bölgede sokağa çıkma yasakları ilan ediliyor, gazeteciler görev yapamıyor ve haberlere karartma uygulanıyor.'

'TÜRK HALKININ FARKLI FİKİRLERİ DUYMASI ENGELLENİYOR’

Türk medyasının tamamen hükümet kontrolüne alınmaya çabalandığını söyleyen Ognianova,'Yazı işleri ve editörler hükümet tarafından kontrol ediliyor. Böylelikle bağımsız bir televizyon haberi izlemenin imkanı kalmıyor. Yapılan bu uygulamalarla kamuoyu değişik düşüncelere ulaşamıyor" dedi.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Medya

Gazeteci Çiğdem Toker'in davası ertelendi

Medya

Twitter'a yeni özellik

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk'ün gözaltı süresi uzatıldı

Medya

TELE1 Kanalı'na "Basın Özgürlüğü Ödülü!"

Medya

Gözaltına alınan gazeteci Berzan Güneş tutuklandı

Medya

Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici'den Selvi'ye 'anket' eleştirisi

Medya

Vefat eden Erdoğan Demirören son yolcuğuna uğurlanıyor

Medya

Ahmet Hakan: Arapça da dünya dilidir Muharrem Bey

Medya

Zaman gazetesi davasında karar

Medya

TELE1'in borçları gerekçe gösterilerek yayını kesilmişti: D-Smart yayınları yeniden açıldı!

Medya

D-Smart TELE1'in yayınlarını durdurdu

Medya

Facebook'ta skandal hata