unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Gerici-faşist Akit'ten İsmet İnönü ve eşine ahlaksız hakaretler

Akit isimli gerici, cumhuriyet ve aydınlanma düşmanı tetikçi yayın, bu kez kurtuluş savaşı kahramanlarından İsmet İnönü'yle ilgili küfür ve hakaret içeren ağır sözler sarf etti. Akit TV'de yayınlanan "Gün Başlıyor" isimli program sunucusunun, İsmet İnönü'yle ilgili sözleri RTÜK'ü karıştırdı.

Hürriyet'in haberine göre, Akit sunucusunun “Bak bu Venizelos, tanıştırayım denize döktüğünüz, yanındaki de sizin lideriniz, bak burada sırıtıyor. İnönü. Bak görüyor musunuz? Bak tipe bak, yanındaki de karısı. Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz' sözleri, Üst Kurul’da sert tartışmalara yol açtı. Ahlaksızlık, yalancılık, çarpıtma ve küfürü bir mücadele ve saldırı yöntemi olarak benimseyen, kadını aşağılayan, izlediği yayın çizgisiyle toplumun en ilkel ve geri yanına hitap eden dinci-faşist fazete Akit'e ceza verilmesi, AKP'li üyelerin oylarıyla engellendi.

Bazı üyeler Akit TV sunucusunun sözlerinin hakaret içermediğini savununca, muhalif üyeler toplantıyı terk etti. Programla ilgili hazırlanan uzman raporu da, tam anlamıyla skandan niteliğindeydi. Raporda, ahlaksızca yapılan saldırıda kullanılan sözlerin "ifade özgürlüğü’ne girdiği ve hakaret olmadığı" görüşü savunuldu.

CEVAP HAKLARI VARMIŞ
1973 yılında yaşamını yitiren İsmet İnönü ile 1992 yılında yaşamını yitiren Mevhibe İnönü’nün yargı, cevap ve düzeltme haklarının bulunduğu kaydedildi. Uzman raporunda cezaya gerek görülmediği de ifade edildi. Sunucunun argo içeren sözleriyle ilgili AKP kontenjanından seçilen üyeler, yaptırıma gerek olmadığını savundu.

Toplantıya 3 üye katılmadı. Yaptırım kararı alınabilmesi için en az 5 üyenin oyu gerekiyordu. Ancak yapılan oylamada, AKP kontenjanından seçilen 3 üye 'yaptırım uygulanmasın’ diğer 4 üye ise 'yaptırım uygulansın’ oyu verince, karar alınamadı. Karar bir sonraki toplantıya kaldı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

Güncel

Altıok: Dindar ve Kindar nesil 25 yıl sonra iş başında

Güncel

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

Güncel

Bursa'da otobüs devrildi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Karamollaoğlu: Ekşicileri yeşillendireceğim

Güncel

YSK kararıyla Datça'daki Erdoğan posteri kaldırıldı

Güncel

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Güncel

Ankara'da silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

Güncel

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 'Sınır' temasıyla başlıyor

Güncel

Kadıköy'de şüpheli bavul alarmı

Güncel

Oy verme günü dikkat edilecek 13 madde

Güncel

Tanal: Siyasi dolandırıcılık suç kapsamına alınsın

Güncel

Meteoroloji'den 7 il için kuvvetli yağış uyarısı