unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Görmez: Küresel çapta hareket etmeliyiz, cami ve kurslar artık yetmiyor!

15 Temmuz darbe girişimi gecesi 81 ilin müftülüklerine mesaj yollayarak camilerden Erdoğan’ın çağrılarına destek veren, kitleleri sokağa çağırarak AKP’ye manevi ve fiziki güç taşıyan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yayılmacı emellerine koltuk değnekliği yapmakta geri kalmıyor.

Belarus’un başkenti Minsk’te inşa edilen cami açılışı için kente giden Görmez, burada din hizmet, eğitim müfredatı ve Diyanet’in teşkilat yapılanmasına dair açıklamalarda bulundu.

BÖYLE DEVAM ETMEZ

Habertürk’e konuşan Görmez, Diyanet İşleri Teşkilatı’nın 'görev’ tanımını tamamen değiştirmeden yoluna devam etmesinin mümkün olamayacağını ifade etti. “Artık din hizmeti, camiye gelen insanlara namaz kıldırmaktan ibaret olamaz' diyen Görmez, din hizmetinin toplumun her kesimine götürülmesini istedi:

“Mihrabın ruhunu dışarı taşıyarak çocuklarımıza, gençlerimize, engelli vatandaşlarımıza, kadınlarımıza, hapishanedeki vatandaşlarımıza, huzurevindeki yaşlılarımıza, her kesime, hiçbir ayrım yapmadan her türlü sosyal hizmeti din hizmetinin parçası olarak kabul eden bir anlayışla devam etmesi gerekiyor.'

Din 'hizmetinin’ yayılması gerektiğini savunan Görmez, “din eğitiminin sadece Kuran kurslarına indirgeyip görevini yapması mümkün değil' ifadelerini kullandı.

DİYANET MÜFREDATI DEĞİŞTİRİYOR

Erdoğan’ın cihatçı bakış açısıyla bölgesel çıkarlarına uygun politikalar ve teşkilat yapılanması geliştirmeye hazırlanan Görmez, “Küresel ölçekte dünyanın her tarafında din hizmetlerini yürütebilmek için daha farklı bir yapılanmaya ihtiyacımız var' diye konuştu.

Görmez şunları söyledi:

“İmam hatip lisesinden, ilahiyat müfredatına kadar hepsini gözden geçirmemiz gerekiyor. Şu anda Diyanet İşleri teşkilatının fakülteden sonra 3 yıl eğitim verdiği, müftü yetiştiren dini yüksek ihtisas merkezleri var. Latin Amerika’ya kadar pek çok insan, gelip bu eğitimi alıyor. Biz bu eğitimi bölgelerdeki farklılığı dikkate alarak yenilemekle uğraşıyoruz. Mutlaka bir diyanet akademisi kurulmalı ve dünyanın her dilinde, her coğrafyasındaki insanlara İslam dinini doğru anlatabilecek insanları yetiştirebilmeliyiz.

KURUMA AYRILAN BÜTÇE

Diyanet’in tartışmalı bütçesine ilişkin de konuşan Görmez, kuruma ayrılan uçuk rakamların yüzde 94'ünün personel maaşı olduğunu iddia etti:

“Her sene bütçe yapılırken de en büyük tartışma, Diyanet’in bütçesi üzerinden yürütülür. Halbuki Diyanet’in bütçesinin yüzde 94.6’sı sadece personel maaşıdır. Geriye kalan para 350 milyondur' ifadelerini kullandı.

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

Bakan Fakıbaba'dan tuhaf 'patates' açıklaması

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!