unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Güldürmeyen Alman Komedisi: Sedat Ergin'e ifade özgürlüğü ödülü

Alman kanalı Deutsche Welle'nin 2016 İfade Özgürlüğü Ödülü, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'e verildi.

Sedat Ergin'in Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildiği Ağustos 2014'ten bu yana Yalçın Doğan, Bülent Mumay, Selahattin Duman, Bilgin Gökberk, Şermin Terzi, Şükrü Küçükşahin, Zeynep Gürcanlı, Fehim Taştekin gibi bir çok gazetecinin işine iktidar baskısı ile son verildi.

Türk medyasının 'Amiral gemisi' Hürriyet, Saray ve AKP'nin baskıları karşısında taviz üstüne taviz verirken, neredeyse bir gazeteçıkartacak kadar gazetecinin işine son verirken, yayın çizgisindeki teslimiyetle tarihinin en etkisiz dönemini geçiriyor. 

KURTARICISI SELVİ

AKP ve Saray'ın baskılarını azaltmak için Abdülkadir Selvi'yi transfer eden Hürriyet, diz çöktükçe artan baskılar karşısında çıkardığı cılız sesle, merkez medyanın boşalmasında en önemli rolü üstlenirken, Sedat Ergin mesleki geçmişine rağmen bu sürece refakat ederek medyanın 'yandaşlaştırılması' operasyonuna karşı başarılı bir sınav veremedi.

Bu tabloya rağmen Alman kanalının verdiği ödülü alan Sedat Ergin, aslında bu durum karşısındaki rahatsızlığını da dile getirdi.

BU ÖDÜLÜ ALMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR

Ödül töreninde konuşan Sedat Ergin, "Deutsche Welle İfade Özgürlüğü Ödülü'nü almak benim için büyük bir onur" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

EĞER ALDIĞINIZ ÖDÜLÜN KONUSU İFADE ÖZGÜRLÜĞÜYSE...

"Ödüller genellikle alıcısını memnun eder. Ancak ifade özgürlüğü ödülü almak hiç de mutlu bir vesile değil. Eğer aldığınız ödülün konusu ifade özgürlüğüyse bu özgürlüğün sıkıntılı hali de kaçınılmaz olarak vurgulanmış olur.

HAFİF BİR ACI DUYDUĞUMU İFADE ETMEK İSTERİM

Bu ödül de ülkemdeki ifade özgürlüğünün durumu bakımından bir mesaj taşıyor.Hafif bir acı duyduğumu ifade etmek isterim. 2016 yılında ifade özgürlüğü konusunda dünyada vahim sorunların sürdüğü ortada. Bu ödüllerin verilmesi de bunun kanıtı.

TÜRKİYE'DE GAZETECİLERE AÇILMIŞ YÜZLERCE DAVA VAR

Türkiye'de gazetecilerin karşı karşıya olduğu sorunlar listesi bir hayli uzun. Gazetecilere açılmış yüzlerce dava var. İfade özgürlüğünü ayakta tutmak için azmimizi sürdürmek onu yok etmek isteyenlere en etkili karşılık olacaktır

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİK SÜRECİ BAŞLADIĞINDA UMUTLUYDUK

Dünya genelinde çok sayıda sakat demokrasi pratiği var. Hepsi topluma enformasyon akışını engellemeye çalışıyor. Bizi endişelendirmesi gereken bir olgu Avrupa kıtasının da bu otoriter eğilimlere bağışık olmamasıdır. Türkiye'nin AB üyelik süreci başladığında umutlu ve iyimserdik. Bunun yerini şimdi karamsarlık ve belirsizlik aldı. Bu gelişmede her iki tarafın da sorumluluğu var. AB, Türkiye'nin reformlardan uzaklaştığını saptamada yetersiz kaldı. AB üyelik süreci Türkiye'nin durumunda demokrasiyi koruyan bir kalkan görevi görmedi. Bu AB için bir başarısızlıktır."

ERDOĞAN'A HAKARETTEN YARGILANDIĞI İÇİN

DW Genel Yayın Yönetmeni Peter Limbourg ödüle bu yıl Sedat Ergin'in layık görülmesine ilişkin olarak, "Türkiye'de basın özgürlüğünden yana olduğumuzu açıkça göstermek istiyoruz. Sedat Ergin bu ödülü hak eden bir isim. O ve Hürriyet'teki meslektaşları, her gün bağımsız gazetecilik ve basın özgürlüğü için mücadele ediyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.

DW'nin bildirisinde Sedat Ergin'in Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan yargılandığına dikkat çekilmişti. Bildiride, "Ergin, Türkiye'de haberleri nedeniyle hapis cezası tehdidiyle karşı karşıya kalan diğer gazetecilerin kaderini paylaşıyor. Hürriyet, Türkiye'nin en yüksek tirajlı bağımsız gazetesi. Hürriyet büroları geçen yıl iki kez AKP yanlılarının baskınına uğradı" ifadeleri kullanılmıştı.

Çok Okunanlar

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

İnce'nin mitingini sindiremediler: İzmir'de 'Erdoğan'a hakaret' gözaltıları

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

Muharrem İnce'den 36 saatlik seferberlik çağrısı

İlgili Haberler

Medya

Erdoğan seçim yasağı dinlemiyor

Medya

NTV'deki hatayı kimse farketmedi

Medya

Demirören Medya Grubu'ndan Muharrem İnce açıklaması

Medya

Yandaş medya, karalama rekoruna koşuyor

Medya

Yandaşın dramı: Erdoğan şişir, İnce'yi görme

Medya

AKP'den 'muhalif kanalları silin' baskısı

Medya

Cem Küçük şimdi de AKP küskünlerini tehdit etti

Medya

RTÜK'ten TRT raporu

Medya

Sabah'ın son çırpınışları: İnce, 15 Temmuz'da tavla partisindeydi

Medya

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Medya

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Medya

Tutuklu gazeteci Doğan'a Gazetecilikte Cesaret Ödülü