unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Güneydoğu'da ağır bilanço; şehitlerin dışında bir tugay düzeyinde yaralı asker ve polis var

Güneydoğu’daki kent ve ilçe merkezlerinde PKK ile meydana gelen ve bir iç savaş görüntüsü veren çatışmalar nedeniyle, geçen Aralık ayından bu yana, meydana gelen ölümlerin yanı sıra bir tugay düzeyinde yaralı asker ve polis bulunduğu belirtiliyor. Personel sayısı ihtiyaçlara göre değişmekle birlikte, bir tugay 5 bin askerden oluşuyor.

Yürütülen operasyonlarda şehit ve yaralı güvenlik güçleri açısından Diyarbakır’ın Sur, Hakkari'nin Yüksekova, Şırnak'ın Cizre ve Silopi, Mardin’in Nusaybin ilçeleri en yoğun çatışmaların yaşandığı il ve ilçeler olarak öne çıkıyor.

YARALILAR UNUTULUYOR

Güneydoğu’daki kent ve ilçe merkezlerinde geçen aralık ayından bu yana yürütülen operasyonlarda şehitlerin yanı sıra yaralandıkları için fazlaca gündeme gelmeyen yaralı güvenlik güçleri de bulunuyor. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre kent çatışmalarında güvenlik güçleri ciddi oranda yaralı verdi. Yürütülen operasyonlarda şehit ve yaralı güvenlik güçleri açısından Diyarbakır’ın Sur ve Mardin’in Nusaybin ilçeleri en yüksek oranda şehit ve yaralı sayının oluştuğu kentler olarak dikkat çekiyor.

Sur’un ardından zorlu geçen operasyonlardan biri de Nusaybin’de sürüyor. Nusaybin’de 50 gündür süren operasyonlarda hedeflenen bölgenin henüz yüzde 54’lük bölümüne güvenlik güçleri girebildi. Bu operasyonlarda 54 güvenlik görevlisi şehit düşerken 303’ü de yaralandı. Operasyonlar kapsamında Silopi’de 129, Cizre’de 165, İdil’de 42, Yüksekova’da 121, Şırnak merkezde şu ana kadar 126 güvenlik görevlisi yaralandı. Şırnak’ta operasyon bölgesinin yüzde 75’inin temizlendiği belirtilirken Nusaybin’le birlikte bu iki bölgede şehit ve yaralı sayısının artması endişesi sürüyor.

GATA'DA YENİ BÖLÜMLER KURULDU

Operasyonlar nedeniyle askeri hastanelerin, özellikle de çatışmalarda yaralanmaları doğrudan ilgilendiren servisleri, sivil hastalara kapatıldı. Bu kapsamda Ankara’daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) hastanesinin plastik cerrahi ve ortopedi servislerinin dolu olduğu öğrenildi. Özellikle yaralanmalara müdahale edilen ortopedi servisi için diğer servislerden yataklı koğuş isteğinde bulunulduğu bildirildi.

Çatışmalarda yaralananların durumuna göre hava değişimi izni veriliyor. Hafif yaralıların kısa tedavilerinin ardından birliklerine döndüğü, iyileşmesi uzun süre alan yaralıların izinli olduğu belirtilirken tedavisi süren asker/polis sayısının 107 olduğu bunlardan 58’inin Ankara’da tedavilerinin sürdüğü dile getirildi.,

Tedavilerinin ardından uzuv kaybı nedeniyle rehabilitasyona ihtiyacı olan güvenlik güçlerinin ise önümüzdeki dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderilmesi bekleniyor. Yaralanmaların ardından güvenlik güçlerine hastanede psikolojik destek de verildiği öğrenildi. Bu kapsamda çatışma sonrası oluşan travmalar konusunda uluslararası ölçekte en deneyimli uzmanların GATA’da olduğu, bu kapsamda yardımların süreceği dile getirildi.

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

Sığınmacıları taşıyan sürat teknesine ateş açıldı: Kaptan yaralandı

Güncel

Elazığ'da korkutan deprem!

Güncel

Leyla'yı, arama çalışmalarına 'seçim' arası

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik