unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Halep'ten 2.000 cihatçı ve aileleri tahliye edildi

Rus kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Halep’te teslim olan cihatçılardan ve ailelerinden oluşan 2 bin kişi kentten ayrıldı.

Cihatçılara yakın kaynaklar ise sayının 3 bin 500’ü bulduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda dün tahliye otobüslerinin cihatçılarca yakıldığı Fua ve Kefraya’dan da tahliyeler gerçekleşti.

RİA Novosti'ye bilgi veren bir kaynak, "Halep'in doğu mahallelerinden 25 otobüsten oluşan bir konvoy ayrıldı. Otobüsler militanlar, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere neredeyse 2.000 kişiyi taşıyordu. İçlerinden bazıları, Halep'te kalmak istediklerini söyledi" dedi. Kaynağın verdiği bilgiye göre, Halep'ten tahliyelerin devam etmesi planlanıyor.

Suriye devlet televizyonu İdlib'deki köylerden 10 otobüsün ayrıldığını söyledi. Köyler neredeyse 4 yıldır cihatçıların kuşatması altında. 

CİHATÇILAR TAHLİYE OTOBÜSLERİNİ YAKMIŞTI

Halep'in doğu kesimlerinden geri kalan militanların tahliyesi cuma günü durmuştu. Cihatçıların kuşatması altında olan Fua ve Kefraya kasabalarının kişilerin tahliyesi karşılığında Halep'ten tahliyelerin devam edilmesine ilişkin yeni bir anlaşma sağlanmıştı.

Dün Fua ve Kefraya’ya giden tahliye otobüsleri cihatçılar tarafından ateşe verilmişti. Yandaş medya ise, Nusra Cephesi’nin otobüsleri yaktığına dair açıklamasına rağmen otobüsleri Suriye devletinin yaktığını iddia etmeye devam ediyor.

Anadolu Ajansı da Türkiye sınırına gelen cihatçılar için kamp hazırlıklarının devam ettiğini ve bölgeye çok sayıda “Yardım' TIR’ının geçtiği duyurdu. Halep'ten çıkan cihatçılar ve yakınlarından Türkiye'ye getirilenlerin sayısı 131 ulaşırken, beş kişi hastanelerde yaşamını yitirdi.

HALEP'TE YAKALANAN AJANLAR ARASINDA TÜRK DE BULUNUYOR

Öte yandan Suriye kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, Suriye Özel Kuvvetleri Halep’te cihatçı işgalinden kurtarılan bölgelerde 1’i Türk olmak üzer 14 ajan yakaladı. Suriye Parlamentosu üyesi ve Halep Ticaret Odası başkanı olan Fares Şehabi, bir sığınakta yakalanarak gözaltına ajanların isimlerini yayınladı.  ABD, İsrail, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Faslı ajanların yanı sıra yakalanan isimler arasında Türkiye'den bir ismin de yer alması dikkat çekti.

Şehabi'nin paylaştığı isimler şu şekilde:

Mutaz Kanoğlu - Türkiye

David Scott Winer - ABD

David Shlomo Aram - İsrail

Muhamad Tamimi - Katar

Muhamad Ahmad Assabian, Abd-el-Menham Fahd al Harij - Suudi Arabistan, İslam Salam Ezzahran Al Hajlan, Ahmed Ben Naoufel Al Darij, Muhamad Hasan Al Sabihi, Hamad Fahad Al Dousri, Qassem Saad Al Shamry, Ayman Qassem Al Thahalbi  - Suudi Arabistan

Amjad Qassem Al Tiraoui - Ürdün

Muhammed Ech-Chafihi El Idrissi - Fas

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

İsrail Gazze'de 25 hedefi vurdu

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

ABD'den Birleşmiş Milletler kararı

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama

Dünya

BM'den İsrail'e flaş çağrı: Durdurulmalı

Dünya

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor iddiası

Dünya

ABD'ye yolculuk yapacaklara uyarı

Dünya

Almanya'da bir okulda bomba paniği

Dünya

Londra'daki mahkeme dev Rus şirketin mal varlıklarına el koydu

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!

Dünya

Farelerden ekonomiye büyük darbe! 9 milyon lirayı yediler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu