unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Haliç Üniversitesi'ne kayyum atandı

AKP Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen medya organlarına ilk operasyonunu yaptı. Mütevelli Heyeti Başkanı'nın Mansur Topçuoğlu olduğu Haliç Üniversitesi'ne kayyum atandı. Mansur Topçuoğlu Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen Yeni Yüzyıl Gazetesi'nin patronu... Topçuoğlu, 2014 yerel seçimlerinde AKP'nin Şişli belediye aşkan adayı olarak gösterilmişti.

'KÖTÜ YÖNETİM...'

Kayyum kararını Anadolu Ajansı duyurdu. AA'nın haberinde "YÖK tarafından, denetimler sonucunda "kötü yönetim nedeniyle çeşitli risk faktörleri taşıdığı" tespit edilen İstanbul'daki Haliç Üniversitesi’nin geçici tedbir olarak faaliyet izninin durdurulmasına karar verildi" ifadeleri yer aldı.

YÖK İÇERİSİNDEKİ ÇETE İDDİASI!

Tüm bu gelişmelerin ardından Yeni Yüzyıl Gazetesi'nin internet sitesinde "YÖK İÇERİSİNDEKİ ÇETEYİ AÇIKLIYORUZ" başlıklı bir haber yayımlandı. Haberde "YÖK'te gerçekleşen çetenin faaliyetleri ile ilgili belgeler elimizde. Beklenen dosyalar az sonra yayında olacak" denildi. Haber, 11.28'de yayımlanmasına rağmen henüz belge yayımlanmadı.  

ABC Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre Yeni Yüzyıl Gazetesi çalışanları alınan bu kararın ardından tedirgin bir bekleyişe geçti. Haliç Üniversitesi'ne atanan kayyumun gazeteye nasıl bir etkisi olacağı merakla bekleniyor.  Yeni Yüzyıl Gazetesi'nin yapıldığı bina Haliç Üniversitesi tarafından Mansur Topçuoğlu'na kiralanmış 

"YÖK'TE BİR ÇETE VAR"

Mansur Topçuoğlu,YÖK Başkanı Yekta Saraç ve kardeşi Fatih Saraç'ın da aralarında olduğu bir çetenin üniversitelerden haksız çıkar sağladığını dile getirerek şöyle konuştu; "YÖK'teki çetenin başı Yekta Saraç'tır. Çetenin ikinci lideir YÖK Başkanvekili Yavuz Atar'dır. Ki kendisi kripto paraleldir. Çetenin bir başka unsuru Yekta Saraç'ın kardeşi Fatih Saraç nam-ı diğer 'Alo Fatih'tir. Çetenin baka bir üyesi eski THY Başkanı Ahmdi Topçu'dur. Diğer üyeleri ise adını vermeyeceğm bir müsteşar ve eski bir YÖK üyesi olan şu anda Bakan olan biridir."

"ÜNİVERSİTELERDEN ÇIKAR SAĞLIYORLAR"

Mansur Topçuoğlu, şöyle devam etti; "Kendileri hırsızlığa alıştıkları için, Yekta Saraç'ın kardeşi Fatih Saraç danışmanlık adı altında şirketler kurarak üniversitelerden para topladıkları içn. Meslek yüksek okullarını para karşılığında üniversiteye çevirdikleri için ve ben bunların suç bbirliğine girmediğim için, bu parayı onlara vermek yerine öğrencilerime harcadığım için bu duruma geldik."

Haliç Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanı Mansur Topçuoğlu, aynı zamanda Yeni Yüzyıl gazetesinin de Yönetim Kurulu Başkanı... Vakıf Üniversiteleri Yönetmeliği Kasım 2015'te değişmiş, YÖK'e üniversite yönetimlerine kayyum atanmasının önü açılmıştı.

YÖK, yeni heyeti denetleyecek

Haliç Üniversitesi’nin yeni mütevelli heyeti belirleninceye kadar heyetin görevlerini, İstanbul Üniversitesi yönetim kurulu yürütecek. Bu süreç, Haliç Üniversitesi’ndeki öğretim faaliyetleri yeni mütevelli heyetinin seçilmesiyle devam edecek. Seçilen yeni heyetle, üniversitenin eski statüsüne kavuşup kavuşmayacağı ise YÖK denetlemesinin ardından kesinleşecek.

KAYUM OLARAK ATANAN REKTÖR AK'TAN AÇIKLAMA

İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, kararla ilgili; "İstanbul Üniversitesi’nin garantör üniversite olması tamamıyla Haliç Üniversitesi kurucularının talep ve arzusuyla gerçekleşti" şeklinde bir açıklama yaptı. 

Ak, yazılı açıklamasında; YÖK'ün 12 Mayıs tarihli oturumunda, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 25’inci Maddesi'nin D fıkrasının 2’nci bendinde belirtilen "Vakıf yükseköğretim kurumlarının eğitim öğretim ile idari, mali ve ekonomik faaliyetlerinin gözetim ve denetimi ile inceleme ve soruşturma faaliyetlerine kasten engel olunması" fiilinin işlendiğini söyledi. Haliç Üniversitesi'nin garantörü olan İstanbul Üniversitesi tarafından, yönetimin geçici olarak devralınarak bir yıl süreyle yürütmesine karar verildiğini bildirdi. Ak, geçici yönetim işlemini için İstanbul Üniversitesi'nin herhangi bir talebi bulunmadığını ve durumun YÖK'ün atamasıyla gerçekleşmediğini ifade etti.

Mahmut Ak açıklamasında; "Haliç Üniversitesi’nin temel unsurları olan değerli öğrenci, öğretim elemanı ve çalışanlarıyla sürekli diyalog içinde olacağız" ifadelerine yer verdi.

Haliç Üniversitesi'ndeki önlem kararı, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 26’ncı maddesince alındı. Kararla; Yeni Yüzyıl'ın da sahibi olan, Mütevelli Heyeti Başkanı Mansur Topçuoğlu ile üyelerin ve rektörün görevleri sona erdi.

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Güncel

Süleyman Soylu: Siz bizi 24 Haziran'dan sonra görün

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni