unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Halkevleri'nden Haziran Hareketi'ne birleşik mücadele çağrısı

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay, darbe girişiminin ardından 18 Temmuz’dan itibaren sosyalist güçlerle bir dizi temasta bulunduklarını ve AKP faşizmine karşı sosyalistlerin ortak bir mücadele cephesi örmesi gerektiğine dair önerileri paylaştıklarını belirtip ortak mücadele çağırısı yaptı.

Sendikaorg'ta yer alan habere göre Günay, faşizme karşı ortak mücadele olanaklarını güçlendirme amacıyla destek verdikleri 20 Kasım Kartal mitinginde de bu önerinin bir karşılığı olduğunu gördüklerini belirterek, sosyalist harekete çağrılarını bir kez de kamuoyuna açık olarak tekrarlamak istediklerini söyledi.

Günay açıklamasını “Faşizme karşı omuz omuza' eski bir slogan değil en geniş kitlelerin beklentisini, çağrısını ifade etmektedir, sosyalistler bu çağrıya kulak tıkamamalıdır' cümlesiyle sonandırdı.

Anımsanacağı gibi Halkevleri, Haziran Hareketi'nin kuruluşuyla sonuçlanan 2014 yılı Haziran ve Ağustos ayları arasında yapılan ODTÜ Vişnelik Tesislerindeki toplantılara çağrılmış, ancak bazı gerekçelerle böyle bir birlik içinde yer almayacağını açıklayarak platformdan çekilmişti.

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay’ın açıklamasının tam metni:

FAŞİZME KARŞI BİRLEŞELİM!

Darbe girişiminin ardından -18 Temmuz’dan itibaren- AKP faşizmine karşı sosyalistlerin bir araya gelmesi ve ortak mücadele cephesi örmesi gerektiğine dair önerilerimizi, bu amaçla düzenlediğimiz ortak toplantılarda dile getirdiğimiz görüşlerimizi bir kez de kamuoyuna açık olarak tekrarlamanın gerekli olduğuna inanıyoruz.

20 Kasım Kartal Mitingi, AKP faşizmine karşı mücadelenin ancak sosyalistlerin birleşik önderliğiyle  kitleselleşebileceğini ve hedefine ulaşabileceğini bir kez daha göstermiştir.

ÖDP, HTKP başta olmak üzere  Birleşik Haziran Hareketi  bileşenlerine açık çağrımızdır: Faşizme karşı birlik zamanıdır.

Her gün yeni bir faşist saldırı dalgasıyla karşılaşıyoruz. Bu saldırılar arızi değil, sistematiktir. Hedefi gündelik veya dönemsel değil, uzun erimlidir. Düzen içi, mezhepçi, şovenist, emperyalist politikalarla arasına mesafe koyamayan siyasetler bu saldırıyı durduramaz. Ancak sosyalistlerin önderliğindeki bir mücadele cephesi bu saldırıyı püskürtüp, laik, kamucu, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke kurabilir

AKP’nin diktatörlük kurma hedefiyle gerçekleştirdiği saldırılarını sendikal ve mesleki örgütlerin çabalarıyla ile durdurmak olası değildir. Politik iddiası olan sosyalist öznelerin adlı adınca inisiyatif alması gerekir. Faşizme karşı bir direniş programı ortaya koyup hayata geçirebilecek, cephesel niteliğe sahip bir mücadele birliği sosyalistler tarafından kurulmalıdır. Mitingler ve diğer eylem ve etkinlikler ancak bu koşulda faşizmi durdurma niteliği kazanabilir. Çağrımızdır: Faşizme karşı sosyalistlerin politik güç birliğini yaratalım.

“Faşizme karşı omuz omuza' eski bir slogan değil en geniş kitlelerin beklentisini, çağrısını ifade etmektedir, sosyalistler bu çağrıya kulak tıkamamalıdır.

Nuri Günay
Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

İzmir'de Muharrem İnce'yi yüz binler bekliyor

Politika

Muharrem İnce İzmir'de konuşuyor

Politika

Reza Zarrab sokakta böyle görüntülendi

Politika

Bülent Arınç'ın damadına bir şok daha

Politika

AKP'nin ittifak ortağı: FETÖ'nün siyasi ayağı gündeme gelmeli

Politika

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Türkkan'ın davasında karar

Politika

'Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla yargılanan İyi Partili Türkkan'a beraat

Politika

Akşener'den sert tepki: Kardeşim bu nasıl bir doymazlıktır?

Politika

Meral Akşener'den Erdoğan'ın damadıyla ilgili çarpıcı iddia!

Politika

AKP'li adaydan kendisine tepki gösteren seçmene hakaret ve tehdit

Politika

Bir konservatuvar binası daha kapatılıyor

Politika

Adil Seçim Platformu'ndan seçmenlere çağrı: Sandıklara sahip çıkın