unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Hangi Türk şirketleri IŞİD’e potasyum nitrat tedarik ediyor?'

CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, konunun aydınlatılması gerektiğine değinerek TBMM’ye hem araştırma önergesi hem de Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdiğini ifade etti.

Tur Yıldız Biçer, basında yer alan Türkiye’deki 13 şirket tarafından IŞİD terör örgütüne ihraç edildiği iddia edilen potasyum nitratlara yönelik ortaya çıkan haberlerden kaynaklanan şüphelerin giderilebilmesi, kamuoyu vicdanının rahatlatılması ve söz konusu olayın aydınlatılması maksadıyla TBMM’de ivedi bir şekilde bir Araştırma komisyonu kurmak son derece önemli olduğunu vurguladı.

'13 TÜRK ŞİRKETİ IŞİD'İN TEDARİKÇİSİ' İDDİASI

Biçer, “İngiliz sivil toplum kuruluşu Conflict Armament Research (CAR) terör örgütü IŞİD'in Musul kentinde ele geçirilen silah üretim tesislerinde yaptığı araştırmalar neticesinde Türkiye menşeli potasyum nitratlar bulunduğu bildirmiştir. Bir gazeteden, bir yazarın köşesine taşıdığı araştırmaya göre ayrıca IŞİD'in silah ve cephane üretiminde kullandığı malzeme ve materyallerin büyük bir kısmının Türk malı olduğu belirtilmiştir. Söz konusu yazıda; 13 Türk şirketinin IŞİD'in kullandığı malzemelerin tedarikçisi olduğunun tespit edildiği ve Musul'da yapılan araştırmada bu şirketlerin mallarının halen IŞİD'in tedarik zincirinde kalmaya devam ettiği ifadeleri yer almaktadır. Ve ayrıca konuya ilişkin araştırmayı gerçekleştiren CAR yetkililerinin, konuyu araştırmak üzere üretici şirketlere ve Türk resmi makamlarına ulaştığında hiçbir ilerleme sağlayamaması da ifade edilen önemli bir başka husus olmuştur.

Basında yer alan haberlerde, üzerinde "Doktor Tarsa" şirketinin amblemi olduğu belirtilen paketlerin numaralarının da tespit edildiği ifade edilmekte ve konuyla ilgili Tarım Bakanlığı yetkililerinin, "veritabanlarında belirlenen paket numaralarının olmadığı" yanıtının alındığı da vurgulanmaktadır.

'HANGİ ŞİRKETLER?'

Terör örgütü IŞİD’in, Musul kentinde ele geçirilen silah üretim tesislerinde Türkiye menşeli potasyum nitratlar bulunduğuna yönelik basına yansıyan haberlerdeki iddialar doğru olup olmadığının araştırılması,
Terör örgütü IŞİD’e potasyum nitrat ihraç eden firma veya firmaların hangileri olduğunun tespitinin yapılması,
Terör Örgütü IŞİD’e potasyum nitrat ihraç eden firma sorumlularının kimler olduğunun tespitinin yapılması,
Terör örgütü IŞİD’in silah ve cephane üretiminde kullandığı malzeme ve materyallerin büyük bir kısmının Türk malı olduğuna yönelik basına yansıyan haberlerdeki iddiaların doğru olup olmadığı araştırılması,
İddialara göre terör örgütü IŞİD’in kullandığı malzemelerin tedarikçisi olduğu ifade edilen 13 Türk Şirketinin ve şirketlerin sorumlularının/yetkililerinin kimler olduğunun tespit edilmesi,
Türkiye’den Suriye’ye son 5 yılda ne kadar potasyum nitrat ihraç edildiğinin belirlenmesi,
Suriye’ye ihraç edilen potasyum nitratların Suriye’de nereye gönderildiğini belirlenmesi önem teşkil etmektedir.' dedi.

'YETKİLİLER GÖREVİNİ YAPSIN!'

Yetkilileri görevini yapmaya davet eden Biçer, “Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak terörün ve teröre destek veren her kesimin karşısındayız. Yetkilileri göreve davet ediyorum. TBMM’ye önergelerimiz verdik. Şeffaf olsunlar ve kamu oyu vicdanının rahatlatılması için gerekeni yapsınlar.' dedi.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'dan hileli seçim sonrası balkon konuşması

Politika

Binali Yıldırım'dan balkon konuşması

Politika

Başbakan Yardımcısı Akdağ: Bu gece FETÖ ve PKK üzüldü

Politika

YSK Başkanı Güven: Erdoğan'ın geçerli oyların salt çoğunluğunu aldı

Politika

İşte AKP'nin vekil çıkaramadığı iki il

Politika

Ahmet Şık'tan sonuçlara ilişkin ilk açıklama

Politika

İstanbul'da seçilen milletvekillerinin tam listesi

Politika

Çalışma Bakanı'ndan tehdit gibi açıklama

Politika

Cizre'de HDP'lilere polis müdahalesi

Politika

Karamollaoğlu: Yanlışlarını söyleriz ama onları asla düşman olarak görmeyiz

Politika

Berberoğlu cezaevinden milletvekili seçildi

Politika

CHP adayı Abdüllatif Şener meclise girebildi mi?