unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Hangi ülkeler 15 Temmuz'u Erdoğan’ın oyunu olarak görüyor?

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında toplumun büyük bölümünün kafasını meşgul eden soruyu bugünkü yazısında köşesine taşıdı. Ataklı, darbe girişiminin 'Erdoğan'ın oyunu' olduğu şeklindeki tezi savunanların sadece ülke içinde değil, bazı ülkelerin de bu görüşü savunduğuna dikkat çekti.

İşte Can Ataklı'nın yazısındaki o bölüm:

Bİ SORALIM BAKALIM

Hangi ülkeler darbe kalkışmasını Erdoğan'ın oyunu olarak görüyor? Kamuoyunun önemli bölümünde daha ilk geceden itibaren “bu darbe bir oyun mu?' kuşkusu vardı.

Bir kere darbenin henüz herkesin ayakta hatta yolda olduğu bir saatte yapılmak istenmesi herkesi şaşırtmıştı. Buna karşın ilk saatlerde ister istemez bir kabullenme de oldu, bunu da kimse inkar edemez. Her şey gecenin yarısında Tayyip Erdoğan'ın ortaya çıkması ve halkı sokağa çağırmasından sonra yaşandı.

Cemaatin dinci faşist kalkışması bastırıldı. Şüpheler darbenin zaten Erdoğan ortaya çıkınca bastırıldığı yönündeydi. Darbe kalkışmasının ertesi akşamı çıktığım Halk TV'de “Buna Erdoğan'ın bir organizasyonu demek yanlış olur, ama darbenin önceden haber alındığı, bastırılmasından sonra büyük bir şov yapılmış olma olasılığının çok yüksek olduğunu' söylemiştim. Hâlâ da aynı kanıdayım. Şüphelerle ilgili bugüne kadar pek çok kişi konuştu yazdı.

Erdoğan Meclis açılışına kadar bu konuda tek söz söylemedi. Meclis açılış töreni konuşmasında ise ilk kez “Bunun bir oyun olduğunu söyleyenlerin bulunduğunu' söyleyerek “Bu darbenin arkasında başka şeyler arayanlar da darbecidir' dedi. Şüphelenmek son derece doğal. Neden “Bunda bir oyun var mı?' diye soranlar darbeci olsun ki?

Şüphelenenler cemaat adına şüphelenmiyor, en az Erdoğan kadar darbelere karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanının sözlerinden anladığımız kadarıyla, bu şüpheler sadece Türkiye'de yok. Söylediğine göre “bazı ülkeler darbe girişimini Erdoğan'ın bir oyunu' olarak görüyormuş. Eğer darbe girişiminin bir oyun olduğuna inanan ülkeler varsa Erdoğan'ın bunu isimleriyle birlikte açıklaması gerekir.

Kamuoyu dinci faşist darbe girişiminin bir oyun olduğunu düşünen ve bu nedenle Türkiye'ye karşı tavır alarak düşmanlık yapan ülkelerin hangileri olduğunu bilmek isteyecektir. Aksi takdirde herkes bu sözlerden kendi yorumunu çıkarır ve kendi kendimize hayali düşmanlıklar üretir, bununla üzülürüz. Şunu da söylemem gerekiyor; Erdoğan dinci faşist darbe girişiminden 2 ay sonra bu açıklamayı yaptığına göre henüz dış dünyada yeterince inandırıcı olamamış demektir. Bunun da suçunu bazı dış ülkelerde değil kendimizde aramamız gerekmiyor mu?

Cumhurbaşkanı AKP'nin iktidarda olduğunu artık kabullenmeli. Yani her şeyin sorumlusunun bu iktidarda olduğunun bilincin varmalı. Yoksa her seferinde isim vermeden “dış güçleri' veya “uluslar arası şer odaklarını' suçlamak sadece bahane olarak algılanır ve Türkiye'nin itibarını da zedeler. Yaşananların sorumlusunun dinci faşist cemaat yapılanması olduğunu biz elbette biliyoruz.

Oysa yabancı ülkeler bu cemaat yapılanmasının daha düne kadar bizzat bu iktidarın desteği ile kendi ülkelerinde cirit attığının farkında. Bu nedenle anlamaları kolay olmuyor. Demek ki iktidar panik içinde sadece cemaati kötüleyerek bütün dünyayı inandıramayacağını artık anlamak zorunda.

unnamed-(4)-020.jpg

Çok Okunanlar

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Güncel

Süleyman Soylu: Siz bizi 24 Haziran'dan sonra görün

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni