unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Hapishanelerde mahkumlar falakaya mı yatırılıyor?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından cezaevlerinde tutuklulara yönelik işkence iddiaları Meclis gündeminde.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi'nin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması isteği ile Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesi şöyle:

Hapishanelerdeki hak ihlalleri OHAL’le birlikte artış göstermiştir. Farklı hapishanelerden gelen mahkûm mektuplarında yazanlar içler acısı durumu gözler önüne sermektedir. Hapishanelerde aile ve avukat görüşleri yasaklanmakta, yapılan görüşler ise kamera ile kayıt altına alınmaktadır. Gazete ve kitapların yasaklanmasının yanı sıra hasta tutuklular, “asker ve ring aracı yetersiz“ gibi nedenler gerekçe gösterilerek tedavi edilmeleri engellenmekte, siyasi mahkûmların darp edildiği ve sürekli ailelerinden daha uzaklara sürgün edildiği; sürgüne gönderildiği hapishanelerde çıplak arandıkları, eşyalarına el konulduğu, temizlik malzemelerinin verilmemesi, havalandırma ve görüş sürelerinin kısıtlanması gibi hak ihlalleri ile karşılaştıklarını aktarmaktadırlar.

Bu çerçevede,

01.06.206 ile 22.09.2016 tarihleri arasında kaç mahkûm bulunduğu hapishaneden başka hapishaneye nakledilmiştir?

Hapishanelerde Adalet Bakanlığı’nın 45/1 nolu “haftalık 10 saat sohbet hakkı' genelgesi neden uygulanmamaktadır?

Edirne F Tipi Hapishanesi’nde mahkûmların görüş ve telefon hakları 15 günde 1 kere mi yapılmaktadır?

Edirne F Tipi Hapishanesi’nde 01.09.2016 tarih ve 2016/1148 nolu kararla aylık açık görüş hakkı 2 ayda bir olarak mı düzenlenmiştir? Bu karar sadece siyasi mahkûmlara mı uygulanmaktadır?

Edirne Hapishanesi’nde mahkûmların 'türkü söylediği’, 'verilen yemeği yemediği’, 'arkadaşlarına selam verdiği’ hatta 'sessiz kalma’ gibi nedenlerden disiplin cezaları aldıkları iddiaları doğru mudur?

Amasya Hapishanesi’nde mahkûmlara verilmesi gereken diyet yemeğinin verilmediği iddiaları doğru mudur?

Amasya Hapishane İdaresi 'kişi başına koğuşta 4 kitap bulundurma’ kararı mı almıştır? Bu kararın gerekçesi “hapishane güvenliği' midir? Kitaplar “hapishane güvenliğini' nasıl tehdit etmektedir?

%90 görme kaybı olduğu için 'sesli dijital saat’ kullanan mahkûma, sevk edildiği Amasya Hapishanesi’nde kullandığı saatin 'analog saat’ olmadığı gerekçesiyle verilmediği iddiaları doğru mudur? Aynı saati geldiği hapishanede kullanabilen mahkûm, Amasya Hapishanesi’nde neden kullanamamaktadır? Görme engelli bir mahkûmun sesli olarak saati bilme hakkı neden engellenmektedir?

Amasya Hapishanesinde hasta mahkûmlara yazılan ilaçların mahkûmlara tek tek ve zamanında verilmediği iddiaları doğru mudur? Gerekçesi nedir?

Bafra Hapishanesi’nden Amasya’ya sevk edilirken 'dijital saatine’ el konulan %90 görme engelli mahkûmun, Ağustos ayı içerisinde Kırıkkale hapishanesine sevk edildiği ve Kırıkkale Hapishanesi’ne girişinde 'falakaya’ yatırıldığı iddiaları doğru mudur?

Bazı hapishanelerde sabah ve akşam sayımlarında tekmil ve ayakta sayım dayatması yapıldığı ve kabul etmeyen mahkûmların, darp edildiği ve işkence gördüğü iddiaları doğru mudur?

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti