unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Haşim Kılıç akıl verdi: Adil değilsen de öyle görün!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yurt gezilerine eşlik etmeleriyle eleştirilerin hedefindeki yüksek yargı mensuplarını eleştiren eski Anayasa Mahkemesi Başkanı (AYM) Haşim Kılıç, “Yargı temsilcileri adaletli olamıyorlarsa bile adaletli gibi görünmeliler' dedi.

'Fevkalade yanlış’

Anayasa Mahkemesi’nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliye kararına “Uymuyorum, saygı da duymuyorum' diyerek yargıya müdahalelerinin son örneğini veren Erdoğan’ın Rize ve Kırşehir ziyaretine, Yargıtay, Sayıştay ve Danıştay üyeleri de katılmıştı.

Heyetin birlikte çay topladığı fotoğrafların yanı sıra, yargı mensuplarının Erdoğan’ın muhalefete sert eleştiriler getirdiği konuşmasını alkışlaması şaşkınlık yaratmıştı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’e konuşan eski AYM Başkanı Kılıç, Erdoğan’ın 'tarafsız’ bir tavır takınmasından dolayı yüksek yargı mensuplarının cumhurbaşkanlığı gezilerine katılmasının sorunlu olduğuna dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı her seferinde, partisi ile resmi olarak ilgisini kestiğini, gönül bağının sürdüğünü söylüyor. Başbakan gibi muhalefeti eleştiriyor. Yargı organlarının başkanlarının bu tür seyahate gitmeleri fevkalade yanlıştır. Kuvvetler ayrılığının en iyi uygulandığı ülke Amerika’dır. Başkan salona girdiğinde yargıçlar asla ayağa kalkmazlar, konuşmasının sonunda da asla alkışlamazlar' dedi.

'Ayağa kalkmazlar’

Kılıç, yargı bağımsızlığına ilişkin ABD’den bir örnek de vererek,“Kuvvetler ayrılığının en iyi uygulandığı ülke Amerika’dır. Amerika’da da yüksek yargının başkan ve üyelerinin başkan ile aynı yerde bulunduğu etkinlikler söz konusu olabiliyor. Ancak başkan salona girdiğinde yargıçlar asla ayağa kalkmazlar, konuşmasının sonunda da asla alkışlamazlar' diye konuştu.

'Adil değilsen bile öyle görün’

Kılıç, bundan önce yargı mensuplarının böyle seyahatlere katılarak görüntü verdiği bir örneğin olmadığını belirterek şunları söyledi:“Yargıçlar, çok çeşitli nedenlerle yeterince adaletli olamayabilirler. Böyle dönemler yaşanabilir. Ama yeterince adaletli olamıyorlarsa bile adaletli görünmek durumundadırlar. O yüzden bu görüntüleri doğru bulmuyorum. Çünkü Cumhurbaşkanı zaten bizzat kendi farkılılığını açık açık ifade ediyor.'

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti