unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Hatay'a İstiklal Madalyası verilmesi için yasa teklifi

CHP Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Av. Mevlüt Dudu, Hatay’a Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyet’ine ilhak olma sürecinde gösterdiği kahramanca mücadele için İstiklal Madalyası verilmesi konusunda bir yasa teklifi hazırladı.

GEREKÇE

İstiklal Savaşımızda Hatay’ın çok özel ve önemli bir yeri bulunmaktadır.Atatürk’ün “Kırk asırlık Türk yurdu' olarak tanımladığı Hatay, ulusal mücadele sürecinde düşmana karşı direnişi ile tarihteki yerini almıştır.

1918 yılında Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasının hemen arkasından işgale uğrayan Hatay, düşmana karşı ilk direnişin başladığı yerdir. Esasında Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşunu, İzmir’de değil, 19 Aralık 1918 tarihinde Hatay Dörtyol’da atılmıştır.

Milli Mücadele’de ilk kurşun, Hatay’ın Dörtyol İlçesi, Karakese Köyü yakınındaki Özerli Çayı kenarında Mehmet Kara ve Çete Arkadaşları tarafından Ermenilerin ağırlıkta olduğu Fransız Müfrezesi’ne karşı 19 Aralık 1918 tarihinde atılmıştır. Ulusal bilincin yayılması açısından dönüm noktası olan bu ilk kurşun, Hatay’da destansı direnişlere ilham olmuştur.

İlk kurşunu atan çete Mehmet Kara’nın kısa bir süre sonra ölmesiyle aynı çete içinde yer alan Karaçaylı Kara Hasan Paşa ile KuvayiMilliyeci Deli Ağa Hatay Milli Mücadelesinde etkin görev üstlenmiş ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Paşa ile tam bir dayanışma içinde yer almışlardır. Onların şanlı direnişi, Hatay’ı bir daha karşılaşmamak üzere düşman işgalinden kurtarmıştır.

Osmanlı Devleti’ni ortadan kaldıran Mondros Anlaşması’nın ardından Gazi Mustafa Kemal, “Bundan sonra Harb-i Kebir bitmiştir, Harb-i Sagir başlayacaktır' demiştir. İşte İşgalci güçlere karşı mücadele ve direnişe işaret eden bu sözler Hatay’da tam manasıyla vücut bulmuştur. Atatürk;KuvayiMilliyeci Deli Ağa ile özel bir dostluk ve güven ilişkisi kurmuş,“Benim sadık dostlarım Dörtyol’dadır' diyerek sağlığında üç kez Hatay’ı ziyaret etmiştir.

İşgal kuvveti Fransızların acımasız ve vahşi saldırılarına karşı Kuvayı Milliye ruhuyla direnen Hatay halkı cesur ve kahramanca savaşarak, Ulusal Mücadeledeki yerini almıştır. Hatay Milli Mücadelesi, Kurtuluş Savaşı ile sona ermemiş, Anavatan’a ilhak olunan 1939 yılına kadar ulusal ve uluslararası boyutta devam etmiştir. Atatürk’ün “40 asırlık Türk yurdu, ecnebi elinde kalamaz' anlayışına tam destek veren Hatay halkı, yeni bir mücadele başlatmıştır. Hatay Devleti’nin kuruluşunun ardından oluşan Hatay’ın ilk Devlet Başkanı olanTayfur Sökmen öncülüğünde Hatay Millet Meclisi’nde 29 Haziran 1939 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ne ilhak olmakararı oy birliği ile alınmıştır.

Teklif ile İstiklal Savaşı’nda ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ilhak sürecinde şehir halkının gösterdiği destansı mücadele ile büyük kahramanlık gösteren Hatay ilimize İstiklal Madalyası verilmesi hususu Yüce Meclisin takdirlerine sunulmuştur. Hatay’a İstiklal Madalyası verilerek, taltifi gecikmiş bir hakkın teslimi olacak, madalya Hatay’ın manevi şahsında tüm Türkiye’ye verilmiş olacaktır.

HATAY’A İSTİKLALMADALYASI VERİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-Kurtuluş Savaşı esnasında verdiği destansı mücadele ile büyük kahramanlık gösteren Hatay’a İstiklal Madalyası verilmiştir.

MADDE 2-Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanunun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1- Madde metni ile Hatay’a İstiklal Madalyası verilmesi amaçlanmıştır.

Madde 2-  Yürürlük maddesidir.

Madde 3- Yürütme maddesidir.

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Politika

HDP'den Van'da son seçim mitingi: Toplandılar gidiyorlar

Politika

Metin Feyzioğlu'ndan seçim uyarıları

Politika

Seçimi çok sayıda uluslararası gözlemci izleyecek

Politika

Kuzey Kıbrıs sandık başına gidiyor

Politika

Bahçeli: Vatan gittikten sonra neyin özgürlüğünü konuşacaktık?

Politika

HDP adayı Atay'dan Muharrem İnce'nin o sözlerine destek

Politika

Halkın parası 'Erdoğan' propagandasına

Politika

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

Politika

Buna da karışıyorlar: Muharrem İnce'nin çağrısına AKP'den tepki

Politika

Muharrem İnce seçim tahminini açıkladı

Politika

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Politika

NTV ve CNN Türk dayanamadı: İnce mitingini yarıda kesti