unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Hataylılar 2B arazisi satın alamayacak mı?

CHP Hatay Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Av. Mevlüt Dudu, İskenderun’daki 2B arazilerinin rayiç değerinin üzerinde satışa çıkarılmasına tepki göstererek, “Amaç, köylünün bu arazileri almasını engellemek mi? 2B Yasası, öncelikle orman köylüsünün kalkındırılmasını amaçlıyor. Hükümet, görevini kötüye kullanıyor' diye tepki gösterdi.

Dudu, termik santrallara kül depolama sahası yapılması için yatırımcıların önünü açmak üzere 2B arazilerine fahiş rayiç bedelleri konduğu yönünde duyumlar aldıklarını ifade etti.

Dudu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Dudu, önergesinde, Hatay’ın İskenderun İlçesine bağlı Amanoslar Dağı eteğine 15 kilometre mesafede olan Akarca Köyü sakinlerinin zilyetliğinde bulunan köy ve yayla arazilerinin; 6292 sayılı 2B Yasası kapsamında satışa çıkarıldığını anımsattı.

Ne yazık ki bu köy ve yayla arazilerinin, 2B Yasası’nın gerekçesine aykırı olarak 300 yıldır aynı yerde yaşayan Akarca Köylülerinin satın alamayacağı değerden ve gerçek rayiç rakamlara uymayacak şekilde satışa çıkarıldığını vurgulayan Dudu, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

1)Mahalle statüsü kazanan İskenderun’un Akarca Köyü ile Amanoslar Dağının Zirvesindeki Peynirlik Esenbek Yaylaları, 2-B kapsamında satışa çıkarılmıştır. Ne var ki satış fiyatları, asgari ücretle geçinen ve emekli olan kişilerden oluşan köylülerin satın alamayacağı değerden belirlenmiştir. Akarca Köyü arazileri metrekaresi 30-60 TL, yayla arazileri metrekaresi 10-15 liradan satışa çıkarılmıştır. Bu satış fiyatları, alım gücü çok düşük olan köylüleri derinden üzmüştür. Söz konusu satış rakamları kim tarafından hangi yöntemle belirlenmiştir?

2)Akarca Köyü’ne yakın Bitişik Köyü’nde araziler metrekaresi 4 TL, yaylalar 2 TL üzerinden satılarak, tapu verilmektedir. Hal böyle iken Akarca Köyü’ndeki fahiş orandaki bu satış rakamlarını nasıl açıklıyorsunuz?

3)İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bilgin, 28 Ocak 2016 tarihinde Akarca Mahallesi, Kaledibi Mahallesi ve Bitişik Mahallesi kıraç arazilerine metrekaresi 0.27, taban arazilerine 0.48 TL, sulak arazilerine 0.65 TL üzerinden rayiç değer biçildiğini bildirmiştir. Belediye 1 (Bir) TL altında rayiç bedel belirlerken, Akarca Köyü 2-B arazilerine metrekaresi 30-60 TL tutarında değer biçilmesini nasıl açıklıyorsunuz?

4)Akarca Köyü 2-B arazilerine gerçek rayiç değerin üzerinde değer biçilmesi, 6292 sayılı yasanın gerekçesine de aykırıdır. Yasanın gerekçesinde, “orman içindeki ve bitişiğindeki köyler halkının kalkındırılması, 2B arazilerinden öncelikle köyler halkının yararlandırılması' ifadesi yer almaktadır. Mevcut durum, yasanın ruhuna ve gerekçesine aykırı değil midir?

5)Akarca Köyü civarında; İskenderun’daki çok sayıdaki termik santral için Kül Depolama Sahası düşünüldüğü, bu nedenle gerçek rayiç bedellerin üzerinde arazi satış rakamları belirlenerek köylülerin önünün kapatıldığı, termik santral girişimcilerinin 2B arazilerinden yararlandırılmak suretiyle önünün açıldığı yönünde duyumlar alınmaktadır. Akarca Köyü Bölgesi’nde Kül Depolama Sahası konusunda bir proje var mıdır?

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

HDP standına saldırı: Suruç gibi yapacağız

Güncel

İstanbul'da yavru kediye tecavüz eden sapık tutuklandı!

Güncel

Ataşehir'de Halk Arenası'na saldırı girişimi

Güncel

Petrol boru hattında patlama

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı bu kez eşi Başak Demirtaş seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar