unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Havalimanı saldırısıyla ilgili yeni iddia: Ekmek arasında testereyle kaçtılar

İstanbul’daki darbe girişimiyle ilgili 25'i tutuklu 29 sanık polisin yargılandığı davanın ilk duruşması başladı. Duruşmada Emniyet Müdür Yardımcısı Zafer Kuloğlu, Atatürk Havalimanı'nda 44 kişinin şehit olduğu terör saldırısına ilişkin gözaltına alınan iki kişinin ekmek arasına yerleştirilen testere ile nezarethaneden kaçtığını öne sürdü.

NTV'den Yağız Şenkal'in haberine göre, tutuklu sanık Zafer Kuloğlu savunmasında, olay tarihinde Başakşehir Emniyet Müdürlüğünde 4. sınıf emniyet müdürü olarak çalıştığını, uygulamaların olduğunu daha sonra uygulamanın 2. kısmının iptal edildiğini, normalde 2 emniyet müdür yardımcısı olmasına rağmen kendisinin tek olarak çalıştığını söyledi.

İddianamede yer alan, kendisinin askerle müzakere edilmesini söylediğine ilişkin iddiayı reddeden Kuloğlu, ''Askerle müzakere edeceğiz' sözü bana ait değildir. Bu benim talimatım değil. İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın talimatıdır. İl Emniyet Müdürü, 'Gelen askerlerle görüşeceksiniz, yaptıkları şeyin yanlış olduğunu söyleyeceksiniz, teslim olmaya ikna edeceksiniz' demiştir. Mustafa Müdürümüz kendisi de köprüye giderek, oradaki askerleri ikna etmeye çalışmıştır. Hatta 'bu askerlere bir fiske dahi vurmayacaksınız. Bu askerler bizim askerlerimiz alıp misafir edeceksiniz' şeklinde söylemleri oldu. Bunu söyleyen Mustafa Çalışkan Müdürdür.' diye konuştu.

Yapılan ev aramasında Fetullah Gülen'e ait CD'nin bulunduğu iddiasına ilişkin Kuloğlu, aramada evde olmadığını, bir CD ele geçirildiğini emniyette öğrendiğini söyledi. Memleketten gelenleri evde ağırladığını aktaran Kuloğlu, bu CD'nin evine gelen misafirler tarafından bırakılıp bırakılmadığını anlamadığını ve kendisine ait olmadığını dile getirdi.

'POLİSLER BANA İFTİRA ATTI'

Kuloğlu'nun ifadesini tamamlamasının ardından bir sanık avukatı söz alarak, 'Sizin tutuklanmanıza neden olan tutanakta 5 polis memurunun imzası var, sizle bir husumetleri mi var?' diye sorması üzerine Kuloğlu, şunları söyledi:

'EKMEK VE SOSİS ARASI TESTEREYLE KAÇTILAR'

'29 Haziran 2016'da Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısına ilişkin 2 kişiyi gözaltına aldık ve bu adamlar Bahçeşehir polis nezarethanesinde tutuluyordu. Ancak bu kişilerin yakınları onları görmek için nezarethaneye gelmişler bir gece. Ekmek ve sosislerin arasına testere koymuşlar. Güvenlik kameraları önünde bu testere vasıtasıyla nezarethaneden kaçmışlar. Ben de bu olay nedeniyle o gün görevli iki polis hakkında yürütülen soruşturmada görevliydim. Benim adıma tutanağı imzalayan polisler de tutanağa imza atmışlar.'

Sanık Halil İbrahim Alan da savunmasında, emirleri iletmediği iddialarına ilişkin şunları kaydetti:

'Yolu 5 tanker, 1 kepçeyle kapattık. 'Hava araçları gelirse mutlaka ateş açın' diye bağırdım. Bağırdığımı da duydular. İl emniyet müdür yardımcım 'Bahçeşehir sağlam durun' diye mesaj attı. Böyle bir durumda personelimin yarısı gelmemiş, en fazla 15-20 kişiyiz. Eşimi arayıp helalleştim hatta. Gece 1-2 gibi 'asker toplayın' talimatı geldi. Biz o akşam 22-23 asker topladık. Bunlar İlçe Emniyet Müdürlüğünde kayıtlıdır. Uyumadan görev yaptım.'

Tutuklu sanık Erdoğan İkiz ise, 30 yıllık polis memuru olduğunu, olay günü polis merkezi önünde bulunduğunu dile getirdi. Gelen vatandaşlarla herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını, vatandaşa 'size zarar gelmesin, bize zarar gelsin' dediğini belirten İkiz, darbeci askerlerin alınması talimatını verdiğini söyledi.

Duruşmada, 9 tutuklu sanığın savunması tamamlandı. İstanbul'daki 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açılan bu ilk davanın duruşması yarına ertelendi. Duruşma salonunun bulunduğu binaya, mahkeme kararı uyarınca 20 ulusal, 5 yabancı basın olmak üzere, her kurumdan 1 kişi alındı. 

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

İlgili Haberler

Güncel

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı4

Güncel

Ankara'da silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

Güncel

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 'Sınır' temasıyla başlıyor

Güncel

Kadıköy'de şüpheli bavul alarmı

Güncel

Oy verme günü dikkat edilecek 13 madde

Güncel

Tanal: Siyasi dolandırıcılık suç kapsamına alınsın

Güncel

Meteoroloji'den 7 il için kuvvetli yağış uyarısı

Güncel

AFAD'dan 3,5 yaşındaki Leyla ile ilgili açıklama

Güncel

Rıza Sarraf New York sokaklarında

Güncel

ALES'e girecekler dikkat: YÖK yönetmelik değişikliği durduruldu

Güncel

Times: Suriyelilerin oyları seçimleri Erdoğan lehine etkileyebilir

Güncel

İki kez oy kullanan kadın serbest bırakıldı