unnamed-010.gif

24257314_145708686196461_1413277131_n.png

darbeicindedarbegif.gif

unnamed-011.gif

HAZİRAN: Saltanata, diktaya, Başkanlığa geçit yok!

Güncelleme: 13.10.2016 17:23

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN), MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen Başkanlık tartışmasına ilişkin bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada, "Haziran dün olduğu gibi bugün de AKP iktidarının ve Sarayın toplumsal kutuplaşmayı arttırmayı amaçlayan, sermaye politikalarıyla uyumlu siyasal islamcı başkanlığına karşıdır" ifadeleri yer aldı. 

HAZİRAN'dan yapılan açıklama şu şekilde:

SALTANATA, DİKTAYA, BAŞKANLIĞA GEÇİT YOK!

Saray’ın bir fraksiyonuna dönüşmüş Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla, 'Başkanlık Sistemi’ adı altında Saltanat-Hilafet tartışması tekrar gündeme sokuldu. Binali Yıldırım, dün Meclis’te yaptığı konuşmayla, Başkanlık için geri sayımı başlattığını açıkladı.

AKP-Saray rejimi, saltanat ilanına hazırlanmaktadır.

Saltanat ilanı, OHAL altında fiilen uygulanan 'sivil diktanın’ Başkanlık adı altında kurumsallaştırılması demektir.

Saltanat ilanı, İsmail Kahraman’ın 'laiklik anayasadan çıkartılsın’ sözünün gereğini yapmak, şeriatın doğrudan açık bir biçimde uygulanması demektir.

Saltanat ilanı, kiralık işçiliğin, emeğin kazanımlarına el koymanın, sermayenin yağma ve talanının yoğunlaştırılması demektir.

Saltanat ilanı, emperyalist merkezlerin Ortadoğu’da sürdürdüğü savaşa uygun bir diktatörlüğün inşası demektir.

Saltanat ilanı, Cumhuriyet’in tüm ilerici kazanımlarının tasfiye edilmesi, pek çok yönüyle ortadan kaldırılmış demokrasinin tümüyle sona erdirilmesi demektir.

Haziran dün olduğu gibi bugün de AKP iktidarının ve Sarayın toplumsal kutuplaşmayı arttırmayı amaçlayan, sermaye politikalarıyla uyumlu siyasal islamcı başkanlığına karşıdır.

AKP’nin demokrasi sicili demokratiklikten, eşitlik ve özgürlükten nasibini almamış bir sicildir. AKP’nin demokratik bir anayasa yapması mümkün değildir. AKP ile ne anayasa ne de bir başka konuda “mutabık' olmak hiç mümkün değildir.

Darbecilerle ilgisi olmadığı halde yurttaşların soruşturmaya uğrayarak işsiz kaldığı, memurların açığa alındığı; muhalif sendikaların ve kurumların üzerindeki baskının arttırıldığı; devletin altının üstüne getirildiği koşullarda, ülkeyi olağan hale döndürmek adına ilan edilen OHAL sürerken başkanlığı gündeme getirmek fırsatçılıktır, siyasi karaborsacılıktır.

İzin vermeyeceğiz!

Paranın, gücün, kibirin ve dinci gericiliğin saltanatına, şeriat odaklı başkanlık girişimlerine karşı omuz omuza duracağız!

Eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin, barışın ve emeğin Türkiyesi’ni mutlaka kuracağız!

Birleşik HAZİRAN Hareketi