unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HDP'den '2 vekil yurtdışına kaçtı" iddiasına açıklama!

Sarıyıldız ile Tezer'in, dokunulmazlıkların kaldırılması ve ardından tutuklanma ihtimali nedeniyle Türkiye'den kaçtıkları iddia edilmişti. Ancak HDP'li yetkililer bu iddiayı yalanladı. HDP'li yöneticiler; Sarıyıldız ile Tezer'in parti yönetimi tarafından verilen görev çerçevesinde Avrupaülkelerinde temaslarda bulunduklarını dile getirdi. Cizre'de, Bodrum katlarında yaşanan çatışmalar sırasında 100'ün üzerinde kişi ölmüştü. HDP yönetimi, bu çatışmalarda sivillerin öldürüldüğünü iddia ediyor. Sarıyıldız ile Tezer'in, bu iddiaları Avrupa Parlamentosu ve BM gündemine taşımak için temaslarda bulundukları kaydedildi. İki milletvekilinin, ayrıca bazı Avrupa ülkeleri parlementoları gündemine konuyu taşımak için de görüşmelerde bulundukları belirtildi. Temasların ağırlıklı olarak Brüksel, Cenevre ve Londra gibi merkezlerde yürütüldüğü dile getirildi.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP Grup Başkanvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken imzasıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün itibariyle bazı basın ve yayın organlarında Şırnak Milletvekilimiz Sayın Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekilimiz Sayın TUĞBA HEZER Öztürk hakkında basın etiğine uymayan, ahlaksız ve maksatlı haberler yer almıştır.

Milletvekillerimiz Sayın Sarıyıldız ve Sayın Hezer Öztürk, parti grubumuzun kendilerini görevlendirmesi üzerine uzun süredir Avrupa ülkelerinde Cizre başta olmak üzere bölgede yaşanan katliamları ve hak ihlallerini dünya kamuoyu ile paylaşmak üzere siyasi çalışmalarını sürdürmektedir.

Parti grubumuzun görevlendirmesi ve bilgisi dahilinde gerçekleşen bu siyasi çalışmalar, her dönem milletvekillerimizin gerçekleştirdiği programlar kapsamındadır. Kaldı ki, söz konusu haberlere konu olan Sayın SARIYILDIZ ile hakkındaki “silah taşıma' iddiaların ilgili fezlekelerde yer almadığı tarafımızdan defalarca kamuoyu ile belgeler eşliğinde paylaşılmıştır.

Milletvekillerimiz hakkında hazırlanan fezlekeler Türkiye’nin demokratikleşmesi ve özgürlükçü bir ülkenin inşa edilmesi içerikli siyasi çalışmalarımız kapsamında hazırlanmış ve TBMM’ye gönderilmiştir. Bu siyasi çalışmalarımızın her bir milletvekilimiz açısından onur nişanı olduğunu kamuoyunda defalarca paylaşmış bulunmakta, bu vesileyle tekrar vurgulama gereği duymaktayız.

Dokunulmazlıklar adı altında Türkiye demokrasisine darbe şeklinde gelişen söz konusu anayasal değişiklik teklifi bizler açısından ülkeyi karanlık bir geleceğe doğru sürüklemektedir. Milletvekillerimiz hakkında yapılan söz konusu haberler, karanlığa ışık yakmak yerine, bu karanlığı zifiri hale getirmek için yapılmış maksatlı haberlerdir.

Bizler milletvekillerimize karşı yapılan maksatlı haberlerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını kamuoyunun ve halkımızın bilgisine tekrar sunmak istiyor, demokrasi mücadelemize tüm karanlık odaklara karşı devam edeceğimizi belirtiyoruz."

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Politika

Doğu Perinçek mal varlığını açıkladı

Politika

Kani Beko'dan 'Ezik insanlar' yanıtı

Politika

Bu Düzen Değişmeli Platformu adayı Aydemir Güler: Neden devri sabık yaratmayacağız?

Politika

Şafak Pavey New York Times'a yazdı: Erdoğan'ı devirecek adam

Politika

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

Politika

ABD'li kuruluş ile Metropoll'den Erdoğan'ı üzecek anket

Politika

Erdoğan: Van depreminde paraları Kandil'e verdiler

Politika

Laf söyledi balkabağı… | Yeliz Koray yazdı...

Politika

Süleyman Soylu: Erdoğan büyük bir devrimcidir

Politika

İnce: Erdoğan artık kekin ötesinde hayali olmayan bir adam

Politika

YSK'dan seçim günü için çay bahçesi kararı

Politika

VAR'a YOK'um | Ali Kaya Soysal yazdı...