unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HDP'den başkanlık tepkisi: Filli diktatörlük için AKP-MHP ortaklığı

Grup Başkanvekili İdris Baluken "Bundan sonra pası Bahçeli, golü de Erdoğan ve AKP Türkiye demokrasisine karşı atmaya çalışacak" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarına yönelik “Bahçeli’nin yapmış olduğu açıklama Türkiye'de fiili olarak diktatörlük rejimini hayata geçmesi için MHP ve AKP’nin aleni ortaklığını gösteriyor' yorumunda bulundu.

TBMM’de gazetecilerin başkanlık sistemi tartışmalarına yönelik sorularını yanıtlayan Baluken, “Erdoğan Türkiye’yi siyasi krizin içine sokuyor. Bölgesel krizin ortasında bulunuyor Türkiye. Bu gelişmelerle birlikte ekonomik kriz de Türkiye halklarının önüne getirilmiştir. Bu kriz ortamında kendi planlarını direk olarak kamuoyuna söyleme cesaretinde değildir ne kendisi ne AKP yetkilileri. Bundan sonraki süreçte bu krizi diğer muhalefet partileri üzerinden danışıklı dövüş şeklinde ortaya koyacaklar. Bahçeli’nin dün ki açıklamalarını gördünüz. Erdoğan’ın AKP’nin gündemini topluma dayatacak çıkışlarını bundan sonra MHP, Bahçeli yapacak. Dün başkanlık sistemi çıkışı bu danışıklı dövüşün ta kendisi. MHP’nin söylediklerinin hepsini Erdoğan yerine getiriyor. Bugüne kadar MHP’nin teklediği bütün konularda sorumluluğu Erdoğan üstlendi ve Erdoğan tekçi söylemleri Türkiye kamuoyuna dayatmaya çalışıyor' diye konuştu.

'CHP KARAR VERMELİ’

Baluken, MHP lideri Bahçeli’nin başkanlık sistemine ilişkin açıklamasının MHP ve AK Parti’nin aleni ortaklığının göstergesi olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: “Bahçeli’nin yapmış olduğu açıklama Türkiye’nin fiili olarak diktatörlük rejimini hayata geçmesi için MHP ve AKP’nin aleni ortaklığını gösteriyor. Krizin derinleşmemesi için bundan sonra pası Bahçeli, MHP atacak. Golü de Erdoğan ve AKP Türkiye demokrasisine karşı atmaya çalışacak. Önemli olan CHP’nin pozisyonudur. Dün ki çıkış Yenikapı ruhunu ne anlama geldiğini ifade ediyor. Yenikapı ruhu diktatörlüğe giden bir rejim değişikliğinin ta kendisidir.'

CHP’nin bir karar vermek durumunda olduğunu belirten HDP’li Baluken, şu ifadeleri kullandı: “CHP, MHP’nin pasıyla Erdoğan’ın diktatörlük gollerini demokrasi kalesine atmasına seyirci mi kalacak, destek mi sunacak? Yoksa hızla seçmen tabanında da rahatsızlık yaratan bu durum karşısında Erdoğan ve MHP’yi ofsaytta mı düşürecektir. Biz HDP olarak Erdoğan’ın MHP ile birlikte ortaya koyduğu danışıklı planlara karşı demokrasi ilkeleri i çerçevesinde kendi mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.'
 

Çok Okunanlar

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?