unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HDP'den Lozan açıklaması!

 Meclis Genel Kurulu’nda Suriye ve Irak’a TSK güçlerinin gönderilmesini içeren tezkerenin görüşmeleri sırasında, HDP adına Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen konuşma yaptı. Bilgen, Hükümet’in politikalarını eleştirdi ve Cumhurbaşkanı’nın Lozan’la ilgili sözlerine yanıt verdi.

“ADALAR’I TARTIŞACAKSANIZ ASGARİ TARİH BİLECEKSİNİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan’ı başka tartışmaları örtmek için gündeme getirdiğini söyleyen Bilgen, “Adalar tartışması yapıyorsanız öncelikle adaların ne zaman, kimin iktidarı döneminde kaybedildiği konusundaki asgari tarih bilgisine sahip olacaksınız. Adalar, kaybettiğimiz 1,5 milyon kilometrekare toprak içerisinde Sultan Abdülhamit zamanında kaybedilmiştir' dedi.

Lozan’ın da tartışılabileceğini belirten Bilgen, Cumhurbaşkanı’nın iki ay önce Lozan’la ilgili tam tersi açıklama yaptığını hatırlattı. Bilgen, “Lozan’ın tartışılacak boyutları var. Özellikle de Lozan’ın imzalandığı tarihte Türkiye’de laiklik yoktu. 1923, laiklikten önceki bir tarihtir ve azınlık statüsü zimmi hukukuna (İslam ülkelerinde yaşayan Müslüman olmayan tebaa için uygulanan hukuk) göre düzenlenmiştir yani din eksenli bir hukuk ortaya çıkarılmıştır. Keşke Türkiye, 1924’ten sonra oturup kendi yurttaşlarına din eksenli bir statü vermekten vazgeçip herkesin eşit hukuka sahip olduğu bir düzenlemeyi yapmayı başarabilseydi' şeklinde konuştu.

“BERFO ANA ONA SÖZ VERENLERDEN ALACAKLI GİTTİ'

Ayhan Bilgen konuşmasında oğlu gözaltında kaybedilen Berfo Kırbayır’da da bahsetti. Oğlu Cemil Kırbayır’ın kemiklerini bulmadan ölmeyeceğini söyleyen Cumartesi Anneleri’nin sembolü Berfo Kırbayır’ın kendisine söz verip oğlunu bulmayan siyasetçilerden alacaklı gittiğini söyledi.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşen Berfo Kırbayır, oğlunun kemiklerini bulmadan ölmeyeceğini söylemişti. Kırbayır, oğlunu bulamadan hayatını kaybettiğinde 105 yaşındaydı. 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

İlgili Haberler

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!

Politika

F-35'leri teslim alacak Türk heyet ABD'ye ulaştı

Politika

Muharrem İnce: Manşetlere direne direne geliyorum!

Politika

İnce, kitaplarının gelirini eğitime bağışladı

Politika

CHP'li Tezcan: Reform iktidarı yaratacağız

Politika

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

Politika

MHP'li vekilin 'kara propaganda'dan anladığı: Bana Atatürkçü diyorlar

Politika

CHP'lilerden, İnce'nin Ankara mitingine çağrı

Politika

İyi Parti standına saldırıyla ilgili yeni gelişme

Politika

Demirtaş New York Times'a yazdı: Siyasi bir rehine olmaya devam ediyorum

Politika

Köylerde İnce rüzgarı