unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HDP'den OHAL'in uzatılmasına ilk tepki

HDP'li Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) OHAL'in uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararını eleştirdi. 

Baluken, şöyle konuştu:

"MGK'da bir kez daha OHAL'in uzatılması kararı alınmıştır. 'Tavsiye edilmiştir falan ifadelerine gerek yok. MGK'da Türkiye'nin temel politikaları belirleniyor. Bakanlar kurulu sadece MGK'nın emirlerini yerine getiren emirel pozisyonuna bugüne kadar girmiş durumda. Bundan sonraki sürecin OHAL şeklinde ele alındığı rahatlıkla ifade edilebilir. Erdoğan'da yapmış olduğu açıklamada OHAL için 12 ayın bile yetmeyeceğini ifade etti. 

OHAL'İ KALDIRDIĞI İÇİN ÖVÜNÜYORDU

AKP, darbe kurumlarının arkasına saklanarak OHAL üzerinden Türkiye'yi fiili olarak diktatörlük sistemine götürmek istiyor. Şimdi AKP'nin özellikle Erdoğan'ın bu süreçte yapmış olduğu açıklamalara dikkat çekmek istiyorum. OHAL'in 3 ayı bulmayacak bir sürede sona ereceğini söylemişlerdi. AKP iktidara gelirken OHAL'i kaldırdığıyla övünüyordu.

'YASAL GÜVENCE ALMAK İSTEYECEKLER'

OHAL'in uzatılmasının sebebi değiştirilen bu fiili rejimin Erdoğan tarafından hayata geçirmek istenmesidir. Filli bir Türk işi başkanlık sistemi OHAL maskesi altında Erdoğan tarafından topluma dayatılmaya dayatılıyor. Buna itirazı olan kesimleri sindirdikten sonra mutlaka yasal ve anayasal güvenceye de almak isteyecektir. Kendisine karşı çıkacak olan bütün muhalif güçleri tasfiye etmek ve sindirmekle ilgili olayın ta kendisidir. 

'BU DURUM KABUL EDİLEMEZ'

Darbenin siyasi ayağını bile açığa çıkarmadılar. Tüm toplumsal kesimlere yönelik olarak ortaya çıkmış olan bir faşizm saldırısı ve rejim değişikliği nedeniyle muhalefet edecek olanların tasfiyesini ele aldı. Bu durum kabul edilemez. HDP olarak OHAL uygulamasının derhal kaldırılması ve devreye girmiş KHK'ların hızla geri çekilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Erdoğan, AKP yada MGK bu fiili rejim değişikliğinden sonra kendi iradeleriyle OHAL'i geri çekmeyeceklerdir. OHAL'i diktatörlük rejimini yasal ve anayasal güvenceye alıncaya kadar sürdürmek isteyeceklerdir.

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın seçim şovu: Bitmeyen havalimanına indi

Politika

Demirtaş'tan Twitter'da e-miting

Politika

Bakan Soylu'dan CHP'lilere tehdit

Politika

Muharrem İnce İzmir'de yüz binlere sesleniyor

Politika

Reza Zarrab sokakta böyle görüntülendi

Politika

Bülent Arınç'ın damadına bir şok daha

Politika

AKP'nin ittifak ortağı: FETÖ'nün siyasi ayağı gündeme gelmeli

Politika

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Türkkan'ın davasında karar

Politika

'Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla yargılanan İyi Partili Türkkan'a beraat

Politika

Akşener'den sert tepki: Kardeşim bu nasıl bir doymazlıktır?

Politika

Meral Akşener'den Erdoğan'ın damadıyla ilgili çarpıcı iddia!

Politika

AKP'li adaydan kendisine tepki gösteren seçmene hakaret ve tehdit