unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HDP'den Süleyman Şah itirafı: Biz bu sürece 'Eşme Ruhu' dedik

HDP'li İdris Baluken operasyonda, Feridun Sinirlioğlu, Salih Müslim ve Sırrı Süreyya Önder'in görev aldığını belirtti. HDP'li İdris Baluken, Salih Müslim iddiasına "Doğru" deyince CHP ve MHP, AKP'ye ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'a yüklendi.

Tartışma, CHP Ardahan Milletvekili ve eski Musul Büyükelçisi Öztürk Yılmaz'ın, Salih Müslim'in Süleymah Şah operasyonunda koordinasyonu sağladığına yönelik sözlerinin doğru olup olmadığını sormasıyla başladı.

HDP'li İdris Baluken, Öztürk Yılmaz'ın sorusuna Meclis sıralarından "Doğru, doğru" diye yanıtlayınca CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel devreye girdi. Özel, "Bugüne kadar Sayın Başbakan, türbenin taşınmasından PYD’nin yardımının, hatta haberi bile olmadığını söylerken bugün çıkılmış bir iddiada bulunuluyor. Bu konuda Sayın Genel Başkan Yardımcımız bu iddiayı gündeme getirdi ve diyor ki: 'Bu konuda açıklama bekliyoruz.' Hükûmet şimdi, -teşbihte kusur olmaz- burada 'Görmüyoruz, duymuyoruz, işitmiyoruz, hissetmiyoruz' yapamaz. Bu konuda bir cevap versinler aksi takdirde bu müzakereler nasıl sürecek?" ifadelerini kullandı.

EŞME RUHU DEDİK

İdris Baluken de Özgür Özel'in ısrarı üzerine "Biz bu sürece eşme ruhu dedik" ifadelerini kullanarak şunları söyledi:

"Sayın Bakan da çok iyi biliyor ki Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili o nakil operasyonunun yapıldığı gece, bir zamanlar AKP Hükûmetinde Dışişleri Bakanlığı da yapan Sayın Feridun Sinirlioğlu, Sayın Salih Müslim ve Sayın Sırrı Süreyya Önder İstanbul’da o krizi bizzat yönetmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti askerinin IŞİD canilerinin elinde can vermemesi için PYD’yle ilgili bütün o süreçleri bizzat buradan bu kriz masası üzerinden müdahale ederek götürmüşlerdir.

Sanırım Sayın Elitaş’ın bilgisi yoktur. Bunu eğer inkâr etmeye devam ederse kendisine Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Feridun Sinirlioğlu’yla hemen bir telefon görüşmesi yapıp tekrar Genel Kurula bilgi vermesini rica edeceğim çünkü bu utanılacak ya da ayıpsanacak bir durum değil. Biz daha sonra ortaya çıkan bu duruma da 'eşme ruhu' dedik."

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Politika

Ahmet Hakan'dan 8 maddelik seçim değerlendirmesi

Politika

Hükümetten dolara ilişkin ilk yorum

Politika

İşte CHP'nin 41 yıl sonra vekil çıkardığı il

Politika

İşte TBMM'deki 600 milletvekilinin listesi

Politika

Perinçek'in oyu, adaylığı için topladığı imzanın gerisinde kaldı

Politika

Abdülkadir Selvi'den CHP Genel Başkanlığı için 'Muharrem İnce' iması

Politika

İyi Partili Özdağ: Bu seçim ne adil, ne dürüst

Politika

Erdoğan'dan hileli seçim sonrası balkon konuşması

Politika

Binali Yıldırım'dan balkon konuşması

Politika

Başbakan Yardımcısı Akdağ: Bu gece FETÖ ve PKK üzüldü

Politika

YSK Başkanı Güven: Erdoğan'ın geçerli oyların salt çoğunluğunu aldı

Politika

İşte AKP'nin vekil çıkaramadığı iki il