unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

HDP'li Altan Tan'dan Erdoğan'a 'Seni başkan yaptıracağız' mesajı: AKP bizimle görüşmeli

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, bugün Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yapılan yeni anayasa ve başkanlık sistemi görüşmelerinin aslında AKP ve HDP arasında yapılması gerektiğini söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, bugün Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yapılan yeni anayasa ve başkanlık sistemi görüşmelerinin aslında HDP’nin de içinde bulunduğu bir bileşenle yapılması gerektiğini söyledi. Tan, “PKK liderinin, 'Ben kesinlikle başkanlığa karşıyım’ diye tek bir lafı yoktur' dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Tan, ama bugün tek bir kişinin başkan olmasına kilitlenen anayasa tartışmasını yanlış bulduğunu kaydetti.

BAŞKANLIĞI DA PARLAMENTER SİSTEMİ DE TARTIŞIRIZ: “Başkanlığı da parlamenter sistemi de tartışırız' diyen Tan, bu tartışmalardan sonra Türkiye için doğru neyse ona karar verilebileceğini söyledi. Tan şöyle konuştu: “Mesele bir kişinin başkan, sultan olup olmaması değil. Sistemin tartışılmasıdır. Son Osmanlı sultanlarında bile olmayan yetkilerle ucube bir yönetim ortaya çıkaracak AKP-MHP ittifakı değil. Bu Türkiye’nin hiçbir sorununu çözmez.' İki partinin ortaklaştığını açıkladığı sistemin Türkiye’nin sorunlarını daha da ağırlaştıracağını savunan Tan, “Anayasanın ilk dört maddesine 42. ve 66. maddesine dokunmayacaksınız, herkesi Atatürk milliyetçiliğine bağlı olmaya mecbur edeceksiniz. Bir ideoloji dayatacaksınız. Anadilde eğitimi imkansız hale getirecekseniz. Böyle Türkiye’nin hangi sorunu çözeceksiniz' diye sordu.

TÜRKİYE’NİN YENİ BİR MİLLİ ŞEFE İHTİYACI YOK: Aynı İslami gelenekten gelenekten geldiğini söylediği AK Parti’deki arkadaşlarına seslenen Tan, “Bu maddelerin hangisini içine sindireceksiniz. 40 yıllık mücadelenizin sonucu bir iktidar, güç için feda mı edeceksiniz? Bu iş bir düğün dernek işi değil. 12 Eylül darbe anayasası bütün ilkeleriyle muhafaza edilecek, siz buna bir gelinlik giydireceksiniz. Bunun yolu içinde HDP’nin de olacağı, başkanlığın da tartışılabileceği, kuvvetler ayrılığı sisteminin dört dörtlük yerine oturduğu bir denge sistemi. Türkiye’nin yeni bir milli şefe değil, doğru düzgün bir demokrasiye ihtiyacı var' dedi.

AKP-MHP İTTİFAKI 1930’LARA GÖTÜRÜR: Hükümetin Kürt sorunundaki güvenlik politikalarını eleştiren Tan, sorunu ayrılığa düşmeden, bölünmeden, çatışmadan çözmenin yegane yolunun en yüksek demokrasi standartları olduğunu söyledi. Fırat Kalkanı operasyonunu da değerlendiren Tan, “Türkiye Menbiç’ten öteye gidemiyor. Bunu nasıl izah edeceksiniz? Bu pazarlıklar nerede yapılıyor. Üç sefer Putin’le ne konuştunuz. Benim kanım üzerine bir pazarlık varsa söylemek zorundasın' dedi. Kürt meselesindeki çözümsüzlüğün Irak ve Suriye politikasını da kilitlediğini savunan Tan, “Bir devlet aklının ortaya konulması lazım. MHP-AKP ittifakıyla bütün eski rejimin muhafaza edildiği Türkiye gitse gitse 1930’lara gider oradan da kimseye bir hayır çıkmaz' dedi.

BU ŞEKLİYLE GEÇMEMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ: HDP’nin hiçbir zaman “Başkanlığa karşıyız ve tartışmayız' demediğini söyleyen Tan, “Başkanlık da parlamenter sistem de tartışılır. Artısı ne, eskisi ne tartışırız. “Recep Tayyip Erdoğan’a karşıyız' demek başka bir şey, biz kesinlikle başkanlığı tartışmayız demek başka bir şey. Sistem tartışmasına her zaman evet dedik' değerlendirmesi yaptı. Üzerinde konuşulan başkanlık sistemi için ise Tan, “Bu şekliyle geçmemesi için elimizden geleni yapacağız. Meclis’te de Meclis dışında da en ciddi muhalefeti sergileyeceğiz. Bu sistemin başı belli değil, sonu belli değil' dedi. 

SURİYE VE IRAK

Hükümetin Kürt sorunundaki güvenlik politikalarını eleştiren Tan, sorunu ayrılığa düşmeden, bölünmeden, çatışmadan çözmenin yegane yolunun en yüksek demokrasi standartları olduğunu söyledi.

“Fırat Kalkanı' operasyonunu da değerlendiren Tan, “Türkiye Menbiç’ten öteye gidemiyor. Bunu nasıl izah edeceksiniz? Bu pazarlıklar nerede yapılıyor. Üç sefer Putin’le ne konuştunuz. Benim kanım üzerine bir pazarlık varsa söylemek zorundasın' dedi.

Kürt meselesindeki çözümsüzlüğün Irak ve Suriye politikasını da kilitlediğini savunan Tan, “Bir devlet aklının ortaya konulması lazım. MHP-AKP ittifakıyla bütün eski rejimin muhafaza edildiği Türkiye gitse gitse 1930’lara gider oradan da kimseye bir hayır çıkmaz' diye konuştu.

BU SÖZLER 'SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ' DİYEN HDP'Yİ BAĞLIYOR MU?

Altan Tan'ın bu sözleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş'ın sloganı olan ve HDP'nin de 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde kullandığı "Seni başkan yaptırmayacağız" sloganını akla getirdi. Tan'ın sözlerinin HDP'yi bağlayıp bağlamadığı konusunda henüz partiden resmi bir açıklama yapılmadı.

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?